Van, aki szerint ő lehet az SZDSZ új elnöke
További Belföld cikkek
- Hárman haltak meg a Tatabányánál történt balesetben
- Feszültség a magyar igazságügyben, csúcsvezető ment neki a Kúria elnökének
- A rettegett vírusnak újabb halálos áldozata van
- A Miniszterelnöki Kabinetiroda: Pitiáner bosszú a budapesti amerikai nagykövetség üzenete Rogán Antal üzlettársainak
- Menczer Tamás: Brüsszelben csapnak össze a múlt genderpárti erői és a jövő békepárti erői
Budapesttől 260 kilométerre, majdnem a horvát határnál fekszik egy 127 lakosú falu, Drávapiski. Polgármestere, Mali Zoltán tagtoborzó tevékenységével vált ismertté tavaly télen, miután példátlan mértékben növelni tudta az SZDSZ ormánsági szervezeteinek taglétszámát.
SZDSZ-es karrierje nem sikerült túl hosszúra, február elején kilépett a pártból. Ekkor derült ki róla, hogy 2002-ben egy gyermelyi vendéglátóipari egységből kávéfőzőt, fémtermoszt, söröskorsót és szénsavaspalackot, valamint csokoládét loptak 18 éven aluli társával. Tavaly novemberben a másodfokon eljáró Komárom-Esztergom Megyei Bíróság a felfüggesztett szabadságvesztést pénzbüntetésre enyhítette.
Egy évig se volt SZDSZ-es
Mali Zoltán egy évvel az önkormányzati választások előtt tűnt fel a leszakadó Ormánságban, egyesek szerint Drávapiskiben különféle adományokkal szerzett magának népszerűséget. Nyáron végül belépett az SZDSZ-be, és az alig száz lelket számláló faluban elsöprő győzelmet aratott az őszi önkormányzati választásokon.
Mali Zoltán például önjáró fűnyírót adományozott a helyi nyugdíjasklubnak, új bútorokkal rendezte be az önkormányzat irodáit, és anyagilag támogatta a templom és a ravatalozó felújítását. Az ormánságiak bizalmát elnyerve gyorsan gyarapította a helyi SZDSZ-csoport taglétszámát, a belépési kedv átterjedt Baranya megye számos településére. Februárig nyolc-kilencszáz taggal gyarapodtak a liberálisok Baranya megyében.
Mali Zoltán fájlalta, hogy a párt vezérkara kiállt a háta mögül, de szemmel láthatóan nem szegte kedvét, változatlanul elhivatottnak érzi magát, hogy az ormánsági romák sorsának javításán dolgozzon. "A múltban elkövetett bűnökért vezeklek, és ilyen szép munkám soha nem volt" - magyarázza motivációját.
Feltétel nélkül mögötte állnak
A helybéliek nem akarják ennyiben hagyni a dolgot, azt szeretnék, ha Mali Zoltán visszatérhetne az SZDSZ-be. Májusban aláírásgyűjtésbe kezdtek, tízezer ember aláírását szeretnék összeszedni, az íveket aztán Mali Zoltán belépési nyilatkozatával együtt juttatnák el a párt vezetőinek.
A 35 éves siklósi vállalkozó a hét minden napját Drávapiskiben tölti, gyakran családjával együtt utazik a faluba, van egy 5 és egy 9 éves fia. Arra a kérdésre, hogy hogyan került először a faluba, csak mosolyog. "Véletlenül." Később azért kiderül, játékautomatáknak keresett helyett, így járta be a környék számos települését. "Drávapiskiben még kocsma sem volt akkor." Azóta nyílt, önkormányzati tulajdonban van, ahogy a bolt is.
Takaros utca hordó nélkül
A kis zsákfalu egyébként sokkal jobban néz ki, mint vártuk. A szólásszabadság hordóját, amelyet májusban állítottak fel a polgármesteri hivatal előtt, sajnos nem láttuk működés közben. Sőt sehogy. Beszakadt a teteje a megtermett Mali Zoltán alatt. Későn jöttek rá, hogy nem ilyen jellegű igénybevételre tervezték.
A hordóval egy kis Hyde Parkot akartak modellezni, hogy mindenki elmondhassa a véleményét Drávapiski főterén. Ez a liberalizmus, amit az embereknek még meg kell tanulniuk, utalt korábban Mali Zoltán a legfeljebb néhány hónapja belépett SZDSZ-tagokra. A hordót közben javítják, ha elkészül, szabad a pálya, lehet szónokolni.
Házi koszttal kenyereztek le
Menü
házipálinka
ormánsági kötözött gombóc leves
mangalica-disznótoros
cukorborsófőzelék tükörtojással - a vegának
fröccs, ásványvíz
Mire leértünk, jóval túl voltunk az ebédidőn, hagytuk tehát magunkat kilóra megvenni. A polgármester meghívott bennünket ebédelni Mamához, mindenki mamajához, aki két kulcsosházat is vezet a faluban, és valószínűleg a világ egyik legjobb házigazdája.
A falu szélén van egy kis játszótér. A sarkában Drávapiski címere üdvözli a látogatót. "Még egy újságíró sem vette észre, hogy benne vannak a madarak, de azért piros-fehér-zöldre nem akartam festeni" - mutatja a polgármester. A másik oldalon nemsokára Batthyány Kázmér szobra áll majd padokkal körülvéve az öt hársfa alatt.
Politikusnak született
Mali viselkedéséből és mondataiból látszik, hogy határozott elképzelései vannak a dolgokról. "Mondják is néha, főnök, ez nem demokrácia, ez jóléti diktatúra" - meséli nevetve.
Beszélni alapból tud, ami el is várható valakitől, ha vidéki kocsmákban üzemeltet játékgépeket. Legnagyobb büszkesége, hogy már többórás fórumokat is tud tartani arról, hogy a saját kezükbe kell venniük a sorsukat, és még a láncdohányos öreg romák sem mennek ki rágyújtani.
Vagány figura, van humora is, de sértődöttnek tűnik. "Tisztázzunk valamit, nem ismerem Kóka Jánost!" - válaszolja a viszonyukat firtató kérdésünkre. "Fodor Gábort?" - vetjük fel. "Nincs vele kapcsolatom, de már láttam valahol" - idézi fel emlékeit.
Wekler Ferencről viszont messze jobb véleménye van, legalábbis látszik, hogy nincsenek haragban, sőt meg is védi. "Korrekt munkakapcsolat van köztünk - mondja. - Arról például nem beszélnek, hogy múltkor hány számítógépet ajándékozott."
Egy blogger meredek elmélete
Nem tágítunk a politikától, jövőbeni terveiről faggatjuk. Egyszer csak felnevet, és felhívja figyelmünket Hanter blogjára. Érik a bukás az SZDSZ vezérkarának, jósolja blogján Hanter, aki szerint a párt következő, 2009-ben esedékes tisztújításán Mali Zoltánt választják elnökké. "Mali Polgármester Úr - írja Hanter - végre az Őt megillető helyet fogja elfoglalni a Pártban!"
A párt alapszabálya szerint ez még akár el is képzelhető, hiszen a megyék a taglétszám arányában delegálnak szavazati joggal rendelkező küldötteket a tisztújító küldöttgyűlésre. Rá is kérdezünk azonnal, igaz-e Hanter feltételezése, vannak-e pártbéli ambíciói, de érdemi választ nem kapunk.
A parlamentbe készül
Annyi azért kiderül, hogy a taglétszám növekedése folytatódik, most már nem is kell különösebben toborozni, magyarázza Mali Zoltán, a folyamat önmagát gerjeszti. Bár konkrét adatok az SZDSZ tagjainak létszámról nem láttak napvilágot, de feltételezhető, hogy ma a párt egyik legnépesebb szervezete a baranyai.
A rejtélyes sikert Mali úgy magyarázza, hogy józan paraszti ésszel gondolkozik, így tisztában van azzal, hogy az ormánságiaknak mire van szükségük, hiszen a romák érdekeit senki sem képviseli. Ezért is határozta el, hogy elindul a 2010-es parlamenti választásokon, az azonban még nem egyértelmű, melyik párt színeiben, kapcsolatát a szabad demokratákkal ugyanis még nem tekinti lezártnak.
"Nem a hatalomra vágyom. Ha például a parlament végre úgy határozna, hogy feleennyi képviselővel folytatja tevékenységét, önként felállnék képviselői székemből. Fölöslegesen kerül rengeteg pénzbe az államnak egy ekkora apparátus."
Élj köztük, értsd meg őket
Amennyire pár óra alatt meg lehet ítélni, Mali módszere nem túl bonyolult, bármelyik szabad demokrata politikus hóna alá vághatja Tolsztoj-köteteit, és utána csinálhatja. Éljél köztük, szerezz nekik egyenként állást, ajándékozz hasznos dolgokat, ne törődj vele, ha megvágnak párezer forinttal. És persze kellenek mindenféle üzleti ügyek: "Múltkor szereztem két raklap spirálfüzetet, jól fog jönni a gyerekek beiskolázásakor."
Jöhetnek ide országos politikusok, szervezhetnek majálist meg gyereknapot, a romák megtisztelve érzik magukat, de amikor nincs pénzük kenyérre, akkor valahogy egyikük sincs itt, árnyalja kapcsolatát a környékbeliekkel.
De ezeket már nem is firtatjuk. Beválik tehát Mali csalafinta számítása: a bőséges ebéd hatására visszaesik agyunk vérellátása, és fokozatosan elveszítjük kritikai képességeinket.