Medgyessy-bizottság: titokgazdadömping
További Belföld cikkek
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
A pártvezetők majd később
A bizottság keddi ülésén, Szocialista és fideszes egyesített javaslat alapján, mintegy harminc fő egymást követő meghallgatásáról döntött. A hosszas vita után összeállított meghívotti körből végül kimaradtak az MSZMP-s pártvezetők, ám bekerültek a III/2-es főkémelhárítók.
Simicskó István, fideszes képviselő indítványára mintegy tíz volt és jelenlegi titkosszolgálati főigazgató és III/2-es vezető válaszol majd a kormányfővel kapcsolatos kérdésekre. Kompromisszumos megoldásként fogadta el a testület a szocialista Csiha Judit javaslatát, amely szerint beidézik az 1978-82 közötti pénzügyminisztereket, az 1978-tól máig hivatalban volt belügyminisztereket, a rendszerváltás előtti III-as főcsoportfőnökség egykori vezetői, valamint az 1990 utáni titokminiszterek.
Nyílt titkok
A négy órás ülésen nyílt kérdés maradt, hogy a meghívottak a nyilvánosság előtt beszélhetnek-e a kérdéskörről. A Házszabály szerint ugyanis a bizottsági elnöknek nincs mérlegelési joga, és zárt ülést kell elrendelni, amennyiben államtitokról tárgyalnak.
Toller László, a bizottság alelnöke szerint ez a passzus akkor is kötelező érvényű, ha a titokgazda titoktartás alóli felmentést kap a felügyeletet ellátó minisztertől. Balogh László, a testület MDF-es elnöke és Simicskó István szerint azonban a nyílt ülés mellett érvelt, mondván, Medgyessy Péter felhatalmazta a testületet a személyére vonatkozó információk ismertetésére.
A bizottság ellenzéki tagjai kifogásolták, hogy Tóth András titkosszolgálati államtitkár félreérthető módon járult hozzá a felmentéshez, és a szöveg szerint akár kérdésenként a helyszínen dőlhet el, hogy a meghívott válaszolhat-e. Miután Lampert Mónika belügyminisztertől eddig senki sem kapott szolgálati titoktartás alóli feloldást, Balogh László bejelentette, ha a miniszter csütörtökig nem lép, a meghívások ellenére elnapolja az ülést.
Halálos fenyegetés
Az ülésen Balogh László elnök bejelentette, hogy szombaton családja halálos fenyegetést kapott telefonon. Az elnök szerint az eset egyértelműen összefüggésbe hozható jelenlegi megbízatásával, ezért az ügyben rendőrségi bejelentést tesz. Az Index információi szerint egyébként a bizottsági elnök korábbi felhívására már többen jelentkeztek olyanok, akik magánemberként szeretnék segíteni a testület munkáját. A bizottság szakértőnek kérte fel Gorka Sebestyént, az Euroatlanti Integrációs és Demokrácia Központ főigazgatóját.