Bélyegző
A mentelmi jog felfüggesztését a Budai Központi Kerületi Bíróság kérte Szili Katalintól, az Országgyűlés elnökétől. Juhász Ferencet becsületsértés miatt jelentette fel Orbán Viktor tavaly novemberben, miután a volt kormányfő úgy értékelte, hogy a honvédelmi miniszter az Info Rádióban őt nyíltan antiszemitának és nacionalistának bélyegző nyilatkozatot tett.
Géczi József Alajos jelezte: a megjelenés nem kötelező, de a különböző sajtómegnyilvánulások indokolttá teszik, hogy Juhász Ferenc kifejthesse álláspontját.
A bizottság elnöke elmondta: a testületben nagy vita alakult ki, végül felkérték arra, hogy készítsen egy anyagot, amely áttekinti a magánvádas ügyekben a bizottság eddigi gyakorlatát, hiszen utoljára 1997-ben függesztettek fel parlamenti képviselőt becsületsértés és rágalmazás miatt.
Ellenzőkből támogatók
Géczi József Alajos szólt arról is, hogy 1994 és 1998 között ilyen esetek egyharmadában a mentelmi jog felfüggesztését javasolta a bizottság és az Országgyűlés meg is szavazta azt.
- A mentelmi bizottság 1998 és 2002 között egyetlen esetben sem javasolta, és a parlament egyetlen esetben sem függesztette fel a képviselő mentelmi jogát becsületsértés és rágalmazás ügyében, hivatkozva arra, hogy ez lejáratná az Országgyűlés tekintélyét - mondta Géczi József Alajos.
Hozzátette: érdekes módon Juhász Ferenc ügye kapcsán éppen azok érveltek a mentelmi jog felfüggesztése mellett, akik korábban a "nem felfüggesztés" gyakorlatát bevezették.
Áttekintik a szabályozást
A bizottsági ülésen Géczi József Alajos bejelentette, hogy február 19-én Polt Péter legfőbb ügyész vesz részt a testület ülésén, és még februárban számítanak egy Lomnici Zoltánnal, a Legfelsőbb Bíróság elnökével való találkozóra, miután mindkét közjogi méltóság foglalkozik a mentelmi jog szabályozásának áttekintésével.