Az NBH nem tartja objektívnak a Mucuska-jelentést
További Belföld cikkek
- Kiderült, hogy az RTL Híradó nézőinél kik kapták Az Év Embere-díjat
- Különleges időjárási jelenség alakult ki a Balatonnál
- Változtatott a kormány egy nagy visszhangot kapott program szabályain
- Nyomkövető nélkül járkál Csepelen az anyja megölésével gyanúsított nyugdíjas óvónő
- Frontális baleset történt az M3-as autópályán, lezárták a Budapest felé vezető oldalt
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának októberi ülésén a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) jelenlévő vezetője is elhatárolódott annak az összefoglalónak a tartalmától, amelyet Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár készített Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a Mucuska ügyről – írja a Magyar Hírlap.
Az újság szerint az NBH vezetőit is meglepte, hogy a Tóth András által készített anyag nem azonos a szakszolgálat által készített hivatalos jelentéssel.
A Magyar Hírlap kérdésére a nemzetbiztonsági bizottság egy szocialista tagja nem cáfolta, hogy az NBH vezetője is elhatárolódott a Tóth András által készített összefoglaló tartalmától.
Politikai hangsúlyok
"Senki nem állította, hogy nekem az NBH jelentését kell továbbítanom a miniszterelnöknek, mert akkor csak annyi lett volna a munkám, hogy a papír fejlécét megváltoztatom" - válaszolta az Index kérdésére Tóth András. "A Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai kétségtelenül más tartalmú jelentést készítettek, amelyet én más információkkal egészítettem ki és így továbbítottam a miniszterelnöknek" - ismerte el az államtitkár.
Tóth András ugyanakkor ebben nem lát semmi rendkívülit. "A hatályos törvények szerint a Nemzetbiztonsági Hivatal értékelése a kémügyben eleve nem is térhetett ki például egy parlamenti képviselőnek egy bizottsági ülésen tett kijelentéseire. Én, mint politikai államtitkár, ezt megtehettem" - fogalmazott Tóth András. Az államtitkár szerint így ugyan az ő jelentése más hangsúlyokat tartalmaz, mint az NBH-é, az összefoglaló objektívnak tekinthető, mert több forrás alapján készült.A Fideszre fókuszál
Az MSZP elnökének semmiféle takargatnivalója nincs az úgynevezett kémügyben - közölte a párt szóvivője szombaton. Nyakó István arra reagált, hogy fideszes politikusok pénteken felszólították Hiller Istvánt, Magyar Bálintot és az esetlegesen érintett más kormánypárti politikusokat: legyenek bátrak, és haladéktalanul hatalmazzák fel Tóth András nemzetbiztonsági államtitkárt, hogy a rájuk vonatkozó lehallgatási jegyzőkönyveket azonnal és teljes körűen hozzák nyilvánosságra.
Az MSZP szóvivője elmondta, hogy "nem az állampolgár dönti el, hogy a titkosszolgálat nyilvánosságra hozza azt az anyagot, ami róla készült, ennek megvannak a pontos törvényi szabályai". Ettől függetlenül a párt elnöke nyugodt szívvel áll bármilyen dokumentum nyilvánosságra hozatala elébe - szögezte le az MSZP szóvivője.
Emlékezetes, hogy a nemzetbiztonsági bizottság október 11-i ülésén a testület ellenzéki tagjai meglehetősen zokon vették, hogy a Tóth András titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár által készített összesítés főként a Fidesz érintettségét tárgyalta a Mucuska-gate-ben.
Az ügy eredetileg azért robbant ki, mert egy nemzetbiztonsági átvilágításon kiderült, hogy a Határon Túli Magyarok Hivatalának egyik munkatársa, Szathmári Ildikó a román hírszerzésnek dolgozott, s a gyanú szerint bensőséges kapcsolatot ápolt Hiller István szocialista pártelnökkel és Magyar Bálint oktatási miniszterrel.
A Tóth András által készített összefoglaló azonban leginkább a Fidesz érintettségére fókuszál az ügyben és megállapítja, hogy a fideszes Németh Zsolt, Révész Máriusz és Rogán Antal kapcsolatban állt Szathmári Ildikó férjével, Szatmári Tiborral. A hétoldalas jelentés szerint a Szathmári-ügy szervezői az illegálisan megszerzett adatokat botránykeltésre és a kormány lejáratására használták.
Perelik Tóth Andrást
Három fideszes politikus, Révész Máriusz, Németh Zsolt és Rogán Antal közleménye szerint Tóth András "az úgynevezett Mucuska-gate-ről szóló jelentésből manipulatív módon összeollózott összefoglalójában hazudott". Az ellenzéki politikusok szerint nem igaz, hogy "közvetlen, rendszeres és bizalmi jellegű kapcsolatban" álltak a kémügy egyik főszereplőjével, Szatmári Tiborral.
Németh Zsolt, Révész Máriusz és Rogán Antal emiatt rágalmazásért és becsületsértésért feljelenti és polgári pert is indít a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős politikai államtitkár ellen. A fideszes politikusok felszólították Tóth Andrást, hogy hozza nyilvánosságra a "kémügyben" készült valamennyi lehallgatási jegyzőkönyv teljes szövegét.