További Belföld cikkek
- A rendőrség 210 ittas vagy bedrogozott járművezetőt kapcsolt le
- 13 éves lányt kényszerített prostitúcióra a nyírmihálydi baltás gyilkos
- Adminisztratív úton szigorítanák a közpénzből hirdetők plakátkampányait
- Most már biztos, Gulyás Gergely szakított az ünnepi hagyománnyal
- Fehérbe borult a táj a Mecsekben, van, ahol 25 centiméteres a hótakaró
|
Orbán lesz az áprilisi ifjak vezére?
Az alkotmány alapján népi kezdeményezést az Országgyűlés hatáskörébe tartozó kérdésben legalább ötvenezer állampolgár indíthat el. Az aláírások összegyűjtésére az aláíróív hitelesítésétől számítva két hónap áll rendelkezésre. A népi kezdeményezésben megfogalmazott kérdést a parlament köteles megtárgyalni.
A lap információi szerint a Fidesz elnökségének csütörtöki ülésén már szó esett a népi kezdeményezésről, amelynek keretében a párt valószínűleg felkarolja az Áprilisi Ifjak Egyesületének ötletét. Az egyesület keddi budapesti nagygyűlésén elfogadott egy nyilatkozatot, amelyben azt kérik az új Országgyűléstől, hogy teremtse meg a törvényi feltételeit a 2002-es parlamenti választások során leadott szavazólapok megőrzésének és egyenkénti újraszámolásának. Az egyesület tiszteletbeli elnöke, Varga László, a Fidesz parlamenti képviselője. A pártban többen úgy vélik, hogy az Áprilisi Ifjak Egyesülete lehet az "alapbázisa" annak a pártok felett álló jobboldali mozgalomnak, amelynek élére Orbán Viktort akarják felkérni, mint a jobboldal tisztségek nélküli vezetőjét.
Alkotmányellenes a kezdeményezés
Kolláth György alkotmányjogász a Népszabadságnak úgy nyilatkozott: a választás eredményével kapcsolatban nem lehet népi kezdeményezést indítani, mert az alkotmány 28/B paragrafusa szerint "népi kezdeményezés tárgya az Országgyűlés hatáskörébe tartozó kérdés lehet". Rámutatott: a választási eredmény megállapítása és a fellebbezések az Országos Választási Bizottság és a Legfelsőbb Bíróság határkörébe tartoznak, így egy ilyen irányú kezdeményezés egyértelműen alkotmányellenes.