További Belföld cikkek
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
A kérdőívek kitöltése kötelező |
A történelem során először, az adatvédelemre hivatkozva a népszámlálás névtelen lesz. Majtényi László adatvédelmi biztos a teljes titkosság érdekében kérvényezte, hogy az összeírtak lakcíme se szerepeljen a kérdőíveken.
A KSH elfogadta ezt a kérést, de ekkor már készen álltak az adatgyűjtő lapok. Ezért minden számlálóbiztos figyelmét nyomatékosan felhívták rá, hogy ezt a rovatot nem szabad kitölteni. Ezt egyébként közölni kell a megszámláltakkal is.
Titoktartási fogadalom köti az adatgyűjtőket
A teljes titkosítás érdekében a számlálóbiztosok, és a kérdőívek helyes kitöltését ellenőrző felülvizsgálók munkájuk megkezdése előtt titoktartási fogadalmat kötelesek tenni. Ezzel próbálják teljesen titkossá tenni a népszámlálást. Az önkormányzatok a beérkezett adatlapokat kötelesek hozzáférhetetlen helyen őrizni, és még saját nyilvántartásaik ellenőrzésére vagy kiegészítésére sem használhatják fel azokat. Az adatokat a KSH számítógépen összesíti, és a felvitel után az eredeti kérdőíveket megsemmisítik.
Júniusra várhatóak az első részeredmények
Az összegyűjtött adatokról az első, előzetes összefoglalás 2001. júniusában jelenik meg. A teljes adatsor feldolgozása hosszabb időt vesz igénybe, ezért a végleges eredményeket 2002. második felére várják. Az összesítést olyan számítógépes programok segítségével végzik majd, amelyek garantálják, hogy a publikációkban csak összesítetett adatok és mutatószámok jelenhessenek meg.
Több mint tízmilliárd forint
A népszámlálásra több mint tízmilliárd forintot irányoztak elő. Ez magában foglalja a több éves előkészítő munka, a feldolgozás, a publikáció ás az archiválás költségeit. Az összeg két százalékát, körülbelül húszmillió forintot kommunikációra fordították, amelynek keretében sajtóhirdetések jelentek meg, elkészült egy tízrészes televíziós ismeretterjesztő filmsorozat, valamint óriásplakátokat, szórólapokat és ismeretterjesztő füzeteket készítettek. A lakosság jobb tájékoztatása érdekében már él egy ingyenesen hívható zöld szám: 06 80 202690. Itt választ lehet kapni bármely, az összeírással kapcsolatos kérdésre.