Az Orbán-család is kapott szőlőtámogatást
További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
Orbánné cége
Lévai Anikó, Orbán Viktor Fidesz-elnök felesége 25 százalék erejéig résztulajdonosa a Szárhely-Dűlő Sárazsadány-Tokajhegyalja Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-nek. A sárazsadányi szőlőbirtokkal gazdálkodó kft. alaptőkéje 43 millió forint, székhelye pedig Olaszliszka községben van. A társaság tulajdonosa még Kékessy Rezső, aki az Orbán-kormány alatt párizsi nagykövet volt és Madarász László, akit az előző ciklusban neveztek ki a Postabank igazgatósági elnökének. Orbánné tekintélyes földvagyon tulajdonosa, legalábbis a volt miniszterelnök vagyonnyilatkozata szerint.
A Vasárnapi Hírek legfrissebb számának beszámolója szerint az Orbánné által is tualjdonolt vállalkozás az egyik legjobban fejlődő gazdaságot tudhatja magáénak a környéken, a lap úgy tudja, hogy tizenhárom hektárnyi területre kért és kapott szőlőtelepítésre támogatást a kft. A Vasárnapi hírek arról is beszámol, hogy az összesen 71,5 millió forintos befektetés több mint felét a támogatás révén az állam állja. A támogatást a VH szerint részletekben kapja a cég, az utolsó összeget állítólag 2005-ben folyósítják majd.
Az MSZP nyilvánosságot sürget
A szocialisták szerint "különösen súlyos morális kérdéseket vet fel, ha egy miniszterelnök családját támogatja az általa vezetett kormány egyik minisztériuma az adófizetők pénzéből", ezért az MSZP kész támogatni és kiterjeszteni azt a korábbi MDF-es kezdeményezést, amely szerint nyilvánosságra kell hozni, a politikusok közül kik kaptak mezőgazdasági célú, vissza nem térítendő állami támogatást.
Egyes szocialista politikusok a nyilvánosság követelményét a képviselők közvetlen hozzátartozóira is kiterjesztenék, mert azt valószínűsík, hogy Orbán Viktor miniszterelnöksége alatt a 30 millió forintot is meghaladó állami támogatáshoz jutott az a kft, amelynek egyik tulajdonosa Lévai Anikó, Orbán felesége. Az Index többször is kereste a Fidesz illetékeseit, ám megkereséseinkre egyelőre nem érkezett válasz.
Az MDF elnöksége néhány hete közleményben felszólította a parlamenti frakciókat, hogy hozzák nyilvánosságra azon képviselőik névsorát, akik közvetlenül vagy közvetve állami támogatáshoz jutottak szőlő, vagy más gyümölcsös telepítésére. Az MDF közleménye szerint az emberek választ várnak arra a kérdésre, hogy a "szőlőbotrány indáin fennakadt" képviselők mennyi állami támogatáshoz jutottak. "Mennyi volt a felejtés bére, amennyiért a köz szolgálatára felesküdött politikusok elfeledkeztek küldetésükről, és saját hasznukra fordították politikai befolyásukat?" - tette fel a kérdést az MDF elnöksége.
Weklernek emiatt kellett lemondania
Wekler Ferenc SZDSZ-es képviselőnek távoznia kellett a parlamenti alelnöki posztról miután kiderült, hogy több mint százmillió forint vissza nem térítendő állami támogatást folyósított számára telepítési támogatás címén az FVM. Wekler ügye komoly belső viharokat kavart az SZDSZ-ben, az esetről kritikusan nyilatkozott Kuncze Gábor pártelnök is. Weklert a felvett állami támogatás miatt éles szavakkal bírálta több ellenzéki politikus is. Korábbi hírek szerint a volt parlamenti alelnök nem az egyetlen politikus, aki élt a lehetőséggel és az adófizetők pénzét felhasználva gazdálkodik.