Orbán-szőlő: a nagy sajtóelterelési hadművelet
További Belföld cikkek
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
Nagyszabású és a jelek szerint sikeres sajtóhadműveletbe kezdett a Fidesz azután, hogy a hétfői parlamenti ülés után lényegében elismerték, a Wekler Ferencéhez hasonlóan Orbán Viktor feleségének cége is több tíz milliós vissza nem térítendő támogatásban részesült. Az ügy parlamenti felbukkanása után a Fidesz annyi hírt igyekezett termelni, hogy ne jusson idő a szabad demokrata politikus esetében korrupcióként tálalt szőlőügy feldolgozására.
Két nap alatt hét sajtótájékoztatót tartottak a Fidesz országosan ismert politikusai, és mindkét napra jutott a televíziók hírműsoraiban jól használható "tetthely típusú" helyszíni sajtóesemény is.
A nap eseménye azonban az volt, hogy az ügyészség délutánra váratlanul, Keller László nevének felhasználásával, azonosíthatóan körülírta a Kulcsár-ügyben vesztegetéssel meggyanúsított ügyvéd személyét. A legfőbb ügyészség ugyanebben a közleményben le is szögezte, hogy "minden alapot nélkülöznek azok a kijelentések, amelyek az ügyészséget kiszivárogtatással vádolták". Keller László a közleményre reagálva nehezményezte, hogy a kihallgatott Bálint Tamás ügyéről a közpénzügyi államtitkársággal is összefüggésbe hozva beszélt az ügyészség, és kifogásolta, hogy "a legfőbb ügyész eddig a Fidesz holdudvarát érintő konkrét ügyekben megtagadta a tájékoztatást arra hivatkozva, hogy folyamatban levő ügyben nem adhatja meg azt". Az ezelőtti napokban már számos kiszivárogtatott, MSZP-s politikusokat hírbe hozó információ jelent meg a Magyar Nemzetben is. A napilap napról napra szűkítette az ügyben - értesüléseik szerint - érintett szocialista kötődésű személyek körét, végül az ügyészség tett az említett közleménnyel pontot a találgatások végére. Mindenesetre a több mint egy éve húzódó K&H-ügy ismét vezető hír lett a nyomtatott és az elektronikus sajtóban.
A Fidesz szerdán újabb anyagokat szállított a sajtónak, közben Lévai Anikó a Blikkben személyesen is elismerte a tokajhegyaljai kft. 41 milliós támogatását, de leszögezte, hogy cégnek juttatott pénz nem az ő földjeinek szőlőtelepítésére ment. Szijjártó Péter ismét tájékoztatta a sajtót a balatonőszödi szerződésről, Demeter Ervin pedig az MSZP Köztársaság téri székháza előtt tartott helyszíni sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy "gyanú szerint" Kulcsár Attila a pártközpont valamelyik szobájában vesztegette meg a meggyanúsított ügyvédet. Szerdán délelőtt sajtótájékoztatót tartott még Pokorni Zoltán, valamint délután Szita Károly is, aki az önkormányzatokat sújtó létszámleépítésről adott képet az újságíróknak.
Az átcsatolásra mentek
Az Orbán-szőlők állami támogatásának parlamentbeli felvetése után Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője még hétfőn közvetve elismerte, hogy Lévai Anikóék cége kapott a szőlőtelepítési pénzekből. A szóvivő azonban hangsúlyosan felhívta a figyelmet arra, hogy az augusztus végén az országgyűlés alelnöki posztjáról lemondatott Wekler Ferenc szabad demokrata politikus szőlőbotránya erősen eltér az Orbán-család támogatási ügyétől. Halász szerint ugyanis Wekler abba bukott bele, hogy mórágyi földjeit átsoroltatta a szekszárdi borvidékbe. A Fidesz egyébként a Wekler-botrány idején is feltűnően szinte csak az átcsatolás miatt támadta az SZDSZ-es politikust, míg a másik ellenzéki párt, az MDF közleményeiben és a sajtóban a közvélemény főként a 128 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatásról hallhatott-olvastaott, amelyet korrupciógyanús politikusi visszaélésként tálaltak.Azonnali témaváltás
Miután hétfőn lényegében kiderült, hogy a volt miniszterelnök felesége és üzlettársai a végül menesztett Weklerével azonos jogcímen kaptak 41 milliós támogatást, a Fidesz intenzív sajtókampányba kezdett. Kedden elsőként Szijjártó Péter "sietett" Orbánék segítségére; megváltoztatva előre bejelentett sajtótájékoztatójának témáját és helyszínét, a kevésbé ütős MSZP-s roadshow elemzése helyett ismét leutazott Balatonőszödre, hogy a tévéstábok a helyszínen vehessenek fel anyagot a miniszterelnök-jelölt Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó kormányüdülőről. Ugyanazon a napon a Csillebérchez hasonlított balatoni villalízing mellett Varga Mihály a parlamentben a zárszámadásról, Hörcsik Richárd és Nógrádi Zoltán Magyarország esetleg nettó befizető EU-s státuszáról beszélt az újságíróknak.Délutánra egy Kulcsár
|
Még egy tetthely
|
Nem kommentálták
Szerdán képviselői kérdésre Németh Imre földművelésügyi miniszter közzétette, hogy a tárca által összegyűjtött adatok szerint Orbán Viktor feleségéék valóban pályáztak, és nyertek vissza nem térítendő pénzt az elmúlt ciklusban, vagyis Orbán kormányfői hivatali ideje alatt. A Fidesz akkor nem reagált a bejelentésre, csak csütörtökön, amikor az MSZP után az MDF frakcióvezetője, Herényi Károly azt javasolta, hogy az érintetteknek nyilvánosságra kellene hozniuk a felvett, szőlő- vagy más gyümölcstelepítésére kapott állami támogatás tényét és összegét. A Fidesz szóvivője szerint az MSZP negatív kampányt folytat Orbán Viktor, a Fidesz elnöke ellen, és a nemtelen, durva támadás eszközéhez nyúlt.