További Belföld cikkek
-
Izgalmas, világító fényspirál jelent meg az égbolton
- Fegyházbüntetést kapott egy férfi, aki kiskorúakat zaklatott gerincbántalmaik kezelésekor
- Áprilistól felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest járatát az Aeroexpress Regional
- Emberölés és öngyilkosság történhetett Battonyán
- Karácsony Gergely Ukrajna budapesti nagykövetével találkozott
![]() |
A kormány beváltotta a hozzá fűzött reményeket |
A kormányfő beszélt arról is, hogy folytatják az autópálya és az Új Nemzeti Színház építését, valamint az egészségügy reformját. Szociális intézkedésekről, a minimálbér és a gyed emeléséről is szót ejtett a politikus.
Hazai pártvélemények a kormányfő tévéinterjújáról
![]() |
Kovács László "A kormány kettészakította az országot" |
Horváth Béla, az FKGP frakciószóvivője úgy vélte, a miniszterelnök szakított a korábbi ciklusok áporodott levegőjű dolgozószobai interjúival, polgári miliőben, egy kávéházban értékelte a polgári koalíció elmúlt két évét. ,,Az új évszázadhoz új stílus kell, amellyel a beszélgetést kritizáló MSZP-SZDSZ-es vezetők nem is tudnak mit kezdeni" - mondta Horváth.
![]() |
Horváth Béla Polgári miliő |
Orbán: ,,van élet az Európai Unión kívül is"
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezető-helyettese az Indexnek adott csütörtök esti nyilatkozatában azt emelte ki, hogy a miniszterelnök eltagadott bizonyos problémákat. Így például nem beszélt hazánk Európai Unióshoz való csatlakozásáról.
![]() |
Lendvai Ildikó Távolodunk az EU-tól? |
A kormányfő a híradás szerint sérelmezte, hogy késik az EU bővítési menetrendje. ,,A magyar közvéleménynek lassan komolyan kell venni, amit mindig is mondott a maga számára: nincs fontosabb dolog az EU-csatlakozásnál, de van élet az EU-n kívül is". A Reutersnek arra a kérdésére a magyar minisztelnök egyébként nem tudott, vagy nem akart válaszolni, hogy az EU-csatlakozásnak milyen alternatíváit tudja elképzelni.
A Reuters kijelentésével kapcsolatban Navracsics Tibor, a MeH Információs Főosztályának vezetője az Indexnek elmondta: bizonyos abban, hogy a Reuters tudósítója nem volt jelen a külföldi újságíóknak tartott háttérbeszélgetésen, bár ettől még megszerezhette a szó szerinti anyagot - tette hozzá. Ő egyébként úgy emlékszik, hogy Orbán - az EU-n kívüli életre vonatkozó - mondatát kiragadták a szövegkörnyezetéből.
Az MSZP-s Kovács László rögtön válaszolt is Orbán nyilatkozatára: szerinte riasztó a miniszterelnök kijelentése. Kovács hozzátette: az utóbbi hónapokban a kormányfő ,,egyre-másra teszi az EU-ban visszatetszést keltő, türelmetlen, sürgető nyilatkozatokat. Legújabb kijelentése legalábbis azt a látszatot kelti, mintha feladta volna a csatlakozási szándékot, ami igen rossz üzenet nemcsak az EU, de a magyar lakosság számára is".
Az országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, az SZDSZ-es Szent-Iványi István pedig így kommentálta a hírt a Magyar Hírlapnak: ,,A durcás gyerek sértődöttsége a lehető legnagyobb hiba, amelyet az Európai Unióvak szembeni magatartásban el lehet követni."
Haider és Orbán
Az Európa-szerte szélsőjobboldalinak minősített osztrák Szabadságpárt politikusa, Jörg Haider az olasz La Repubblicának adott pénteki interjújában éppen azt válaszolta egy kérdésre: a hozzá legközelebb álló politikusok egyike Orbán Viktor.
![]() |
Jörg Haider Közel áll hozzá Orbán |
Az Európai Unió bővítése Haider szerint kétségtelenül számos problémát vet majd fel, elsősorban a bevándorlás és a bűnözés területén. Ausztria számára ugyanakkor "érdekes perspektívát" is nyit majd: számos olyan kis állam lép be a szervezetbe, amely az osztrákokhoz hasonlóan nem fogja hagyni, hogy néhány nagyobb állam basáskodjon felette.
Újfajta, érdekes szövetségek
"Újfajta, érdekes szövetségek számára nyílik majd meg az út" - állapítja meg az FPÖ-politikus, emlékeztetve az MTI hírösszefoglalója szerint arra a törvényszerűségre, miszerint a gyorsak felfalják a lassúbbakat, a politikában pedig a kicsik könnyen lekörözhetik a nagyokat.
Ebben a fejtegetésben Haider a francia-német tengelyre épülő Európára utal mint olyan jelenségre, amelynek útját kell állni. Ez az elmélet ugyanis nem más, mint néhány állam hegemóniája a többi felett. Ez a XIX. századi kolonialista szemléletbe illeszkedik - mondja Jörg Haider.
Orbán és a Liberális Internacionálé
Szintén a Fidesz és Orbán Viktor európai kapcsolatait érinti egy német politikus pénteki nyilatkozata. Otto von Lambsdorff, az Európai Liberális és Radikális Demokraták (ELRD) szövetségének elnöke csak a magyar sajtóban közölt hírekből értesült arról, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt átlépését fontolgatja a Liberális Internacionáléból a konzervatív erőket tömörítő Európai Néppártba - mondta az MTI munkatársának nyilatkozva a tekintélyes német liberális politikus berlini interjújában.
Lambsdorff gróf "kézenfekvő feltevésnek" nevezte, hogy a Fidesz tervezett átlépésének magyar belpolitikai oka lehet. "Megértem a párt belpolitikai törekvéseit, amelyekről nemrég hosszú beszélgetést folytattam Orbán Viktorral berlini villámlátogatása alkalmával. A dolog rendben is van, csak azt nem értem, miért kell ehhez átlépni a Liberális Internacionáléból az Európai Néppártba" - mondta.
Ezek után Lambsdorff szerint "nem kérdés, hogy nemzetközi vitára lehet számítani, különösen annak fényében, hogy Orbán Viktor, az LI alelnöke a szervezet legutóbbi brüsszeli közgyűlésén ízig-vérig liberális beszédet mondott, amely általános tetszést aratott. Sokan fölteszik majd a kérdést: vajon mi változott meg?"
A Fidesz és az ELRD jövőbeli viszonyáról szólva kifejtette: nem lát okot arra, hogy a nemzetközi szervezet elhatárolja magát a magyar kormánypárttól. ,,A Fidesz nem vált szélsőjobboldali párttá, egy pillanatra sem merült föl, hogy összehasonlítsuk az Osztrák Szabadságpárttal, amelyet Haiderral együtt kizártunk sorainkból" - így Lambsdorff gróf.
A Financial Times elemzése a gazdaságról
Az Orbán-kormány legádázabb kritikusai is elismerik, hogy a magyar gazdaság az elmúlt két évben igen jó teljesítményt nyújtott. Ehhez képest meglepőnek is minősíthető a tekintélyes brit gazdasági napilap, a Financial Times legutóbbi elemzése.
"A magyar keménykezűség elbizonytalanítja a betelepült befektetőket" címmel közölt cikket pénteken a Financial Times című brit politikai-üzleti lap. ,,Az elmúlt évtizedben Kelet-Európában senki nem tudott versenyezni Magyarország sikerével, amelyet 22 milliárd dollárnyi közvetlen külföldi befektetés vonzásával mutatott fel" - mutat rá a lap az MTI összefoglalója szerint.
Az újak száma azonban már elmaradhat a kilencvenes évek közepén mérttől. 1997-ben még 2,3 milliárd, tavaly már csak 1,8 milliárd dollár volt a külföldi befektetések éves értéke Magyarországon, az idén pedig az első négy hónapban 400 millió dollár alá csökkent.
A cikk szerint a tisztviselők több gazdasági tényezőnek tulajdonítják ezt a tendenciát. Egyfelől a legnagyobb stratégiai befektetőket vonzó privatizáció az évtized közepén csúcsosodott ki, mára pedig nagyrészt befejeződött. A befektetők számára a korábbinál kedvezőbb környezetet teremtettek a szomszédos államok is, növelve a versenyt ezen a téren.
Jelei vannak annak is, hogy telítődnek a befektetői lehetőségek Magyarországon.
A kormány elbizonytalanítja a befektetőket?
Egyes bírálók szerint a befektetési helyzetet bizonyos természetes fogyás mellett politikai fejlemények is zavarják - írta a Financial Times. A lap szerint 1998-as hivatalba lépése óta Orbán Viktor kormánya időről időre elbizonytalanította a befektetőket azzal, hogy késznek mutatkozott beavatkozni a gazdaságba, és a szavazói támogatáshoz nacionalista elemek bevonására is hajlandónak tűnt.
![]() |
A médiával sem teljesen elégedett Orbán |
Magyarország befektetőbarátként való általános elismertségét "a populista ténykedések még nem károsították" - véli a lap. A háttérben azonban a miniszterelnök fellépése kezdi irritálni a vállalatokat. A kormány hozzáállása ráadásul a külföldiekkel szembeni bizalmatlanságot is táplálja - teszi hozzá a kommentátor, aki ez utóbbira a Magyar Suzuki japán vezetőjének váratlan letartóztatását, majd magyarázat nélküli szabadon engedését hozza fel példaként.
Kormánypártok a médiában
Orbán Viktor televíziós interjújában is utalást tett arra, hogy nem minden médiával feltétlenül elégedett. Ilyen szempontból érdekes az ORTT legfrissebb - igaz csak áprilisra vonatkozó - felmérése, amelyből kiderül, hogy az év negyedik hónapjában az elektronikus média hírműsorai gyakrabban szerepeltették a kormányzati oldal politikusait (79 százalék), mint az előző hónapban (73 százalék).
A parlamenti politikusok összes ,,beszélt idejének" vizsgálatakor a kormányzati oldal részesedése 86 százalékot tett ki, míg az ellenzéki politikusokra 14 százalék jutott.
A kormánykoalíció képviselőinek gyakoribb megjelenése az árvízvédelmi munkálatokkal is okolható: az e témát érintő híradásokban a politikusok 90 százaléka, míg az árvíz témáját nem tárgyaló tudósításokban 75 százaléka képviselte a kormányzatot.
Az év negyedik hónapjában "a kormány médiahasználata zenitjére jutott" - állapítja meg a közlemény -, a kabinet tagjaihoz az összes szereplési lehetőség 63 százaléka kötődött. Ezzel párhuzamosan csökkent a Fidesz-MPP (10 százalék, az előző havi 18-cal szemben), az MSZP (13 százalékra mérséklődött 16-ról), az FKgP (négy százalékra, hétről) és az SZDSZ (négy százalék, nyolcról) szerepléseinek gyakorisága. Az MDF és MIÉP médiajelenléte viszont változatlan maradt.
Reggeli Krónika: 94 százalékos kormánypárti jelenlét
Az ORTT hivatalos közleménye szerint márciushoz képest áprilisban a kormánykoalíció reprezentánsai elsősorban a közszolgálati hírműsorokban nyilatkoztak gyakrabban.
|
A Reggeli Krónikában a nyilatkozó politikusok több mint kilenctizede (94 százaléka) a kormányzat álláspontját képviselte, de jelentős emelkedést regisztrált az ORTT az Esti Krónika (79 százalék, a korábbi 64 helyett), valamint az M1 Híradó déli (75 százalék, 63-ról), illetve esti kiadásaiban (81 százalék, 68 százalékról) is.
Ezzel szemben a kereskedelmi televíziók hírműsoraiban: a Tényekben (mindkét hónapban 66 százalék) és az RTL Klub Híradójában (73, illetve 71 százalék) a kormányzat részesedése nem változott a márciusi arányokhoz képest.