„A nagy kérésekről itt a házban szólni kell” – mondta Gyurcsány Ferenc a parlament hétfői politikai vitanapján. Az államot a kormányfő szerint az államot azért kell megreformálni, hogy az EU-tól érkező pénzek ne follyanak szét a „kezeink között”. Át kell alakítani az állam intézményvilágát, és meg kell teremteni a pénzügyi, gazdasági stabilitást. Szerinte nem mást mondanak, mint a kampányban, hanem a programuk feltételeit teremtik meg.
Jó napot, jó szurkolást! Maratoni ülésnap előtt állunk. A Fidesz és a kormány is vitanapot akart a koalíció első törvényjavaslatairól, amelyek a kormány szerint reformokat, az ellenzék szerint viszont megszorításokat hoznak.
Mindeközben a politikusokra is átterjedt futballőrület miatt lerövidülnek a parlamenti ülések Bangladesben a németországi világbajnokság idejére. "Helyet adunk a több miniszter által benyújtott kérelemnek, így a mérkőzések alatt nem tanácskozunk" - jelentette be Akhtar Hamid Siddiki országgyűlési szóvivő. Hajrá!
Most arról szavaznak, hogy sürgős tárgyalásba vegyenek-e egy rakás fideszes javaslatot. Az ellenzéki párt többek között a Fejlesztési Kabinetet ellenőrző országgyűlési bizottság és a korábban már ismertetett Költségvetési Tanács felállítását indítványozza. Az átlátható állam jegyében azt szeretnék, hogy a kormánytagok anyagi felelősséget viseljenek a költségvetési hiány túllépéséért. A Fidesz a takarékos állam megteremtése érdekében 200 fős parlamentet és a miniszterek fizetésének 2002-es szintre történő leszállítását javasolja.
Mikor kezdik el fenni kaszáikat a békésiek? Kit nem akarnak a döntőben látni? Erre Karsai csak széles mosollyal válaszolt, de azt jelezte, a franciák "szétvertek minket", és jóllehet ez történelem, de ő vasárnap a dél-koreaiaknak szurkolt. Sőt, azt is megtudhattuk, hogy a közeli Szerbia ellenében az Alföldön Argetinának drukkoltak. Hogy hol? A falunapon, este viszont otthon. Karsai azt is elárulta, hogy az esti meccsek unalmasak, a második félidőre rendre elalszik, mert "egy parasztnak fennmaradni nem egyszerű".
„A nagy kérésekről itt a házban szólni kell” – mondta Gyurcsány Ferenc a parlament hétfői politikai vitanapján. Az államot a kormányfő szerint az államot azért kell megreformálni, hogy az EU-tól érkező pénzek ne follyanak szét a „kezeink között”. Át kell alakítani az állam intézményvilágát, és meg kell teremteni a pénzügyi, gazdasági stabilitást. Szerinte nem mást mondanak, mint a kampányban, hanem a programuk feltételeit teremtik meg.
Az a fejlesztésekről és a beruházásokról, leginkább is az EU-s 10 000 milliárd forint eltapsolásáról szólt. Ez most talán tényleg az érdemi lépésekről, az államháztartási hitelesség és a meggyengült bizalom helyreállításáról, az egyensúly megteremtéséről, megszorításokról, adó-, gazdaság- és társadalompolitikáról szól majd.
Vagy nem. De azért most még reménykedünk.
A miniszterelnök szerint 3000 milliárd forinttal nőtt volna az állami eladósodottság, ha csak a jövedelmek növelésére fordítják a felvett kölcsönöket. De ők 5000 milliárdnyi hitelt vettek fel, és 2000 milliárdot a fejlesztésekre költöttek.
Az államadósság azonban 2006. márciusának (első negyedévének) végéig 6382,9 milliárd forinttal nőtt 2002. első negyedévéhez képest. Vagyis még mindig van egy 1382,9 milliárdos különbség, amit csak részben magyarázhat az adósságterhek növekedése.
Hol van a pénz?
A kormánynak igazi bűvészmutatványt kellene végrehajtania, ha csak nagyjából tartani akarná az erre az évre vállalt egyensúlyteremtő megtakarítási terveket, valamint a közép- és hosszú távra szóló szerkezeti, államháztartási reformot.
A reform ugyanis azzal jár, hogy rövid távon a leépítések és átszervezések miatt jelentősen megugranak a kiadások - a kormánynak feltehetően több tízmilliárdot kell költenie csak az elbocsátások miatti végkielégítésekre. Közben rövid távon viszont spórolni kellene, még az ezermilliárdos hiánytúllépés is csak akkor lehetséges, ha több mint 350 milliárdot elvonnak.
Vagyis vagy elkezdünk államháztartási reformot csinálni, vagy most spórolunk. Érdeklődve várjuk, a kettőt hogyan tudják majd összehangolni.
Gyurcsány Ferenc kemény volt: a kormány nem hajlandó visszavenni a 13. havi nyugdíjat. Ez jól hangzó vállalás, kísérte is szórványos taps, meglepődnénk, ha Répássy Róbert tenyere csattant volna össze.
Jól hangzó, de fölösleges. Azt ugyanis a legszigorúbb IMF-megfigyelő sem javasolta, hogy vegyék el a nyugdíjasoktól, amit már adtak nekik, vagyis az egyhavi plusz nyugdíjat. A legszigorúbb javaslat is arról szólt, hogy ezt a már nyugdíjasoknál 12-felé osztva építsék be a nyugellátásba, és csak azok ne kapjanak majd 13. havit, akik ezután mennek nyugdíjba.
Gyurcsány tudja, hogy a kiigazítás nem hoz népszerűséget a kormánynak. Ha a világ "nem dől a fejünkre egy olajsokktól", akkor ez az egyensúlyteremtési program. Gyurcsány olyan fiatalokhoz hasonlította magát, akik új házat akarnak építeni, de ehhez még egy picit spórolni kell. A fiataloknak nem az a céljuk, hogy a többletmunkával kevesebbet lássák egymást, hanem hogy felépüljön a ház. A reformok az első másfél-két évben lesznek a legintenzívebbek, mondja.
Lendvai "Nemleszgázáremelés" Ildikó szerint. Olyan lelkesedéssel sürgeti, mintha nem annak a pártnak a frakcióját vezetné, amely pártnak a kormánya 2002 óta egyetlen évben sem tudta eltalálni a deficit mértékét. Lehetett a pénzügyminiszter László Csaba, Draskovics Tibor vagy Veres János, a deficitcélt évről évre korrigálnia, majd a korrigált értéket is módosítania kellett, hogy végül a következő év elején kiderüljön, hogy az sem igaz. Örömteli, hogy Lendvai "Nemleszgázáremelés" Ildikó most hirtelen felfedezte, nincs ez így jól.
Dőltömre Tökmag Jankók lesnek:
Úgy szeretnék gyáván kihúnyni
S meg kell maradnom Herkulesnek.
Milyen hig fejűek a törpék:
Hagynának egy kicsit magamra,
Krisztusuccse magam megtörnék.
De nyelvelnek, zsibongnak: űznek
S neki hajtanak önvesztükre
Mindig új hitnek, dalnak, tűznek.
Szeretném már magamat utálni.
De, istenem, ők is utálnak:
Nem szabad, nem lehet megállni.
Szeretnék fájdalom-esetten
Bújdosni, szökni, sirni, fájni.
De hogy ez a csürhe nevessen?
Szegény, muszáj Herkules állom,
Győzöm a harcot bús haraggal.
S késik az álmom s a halálom.
Sok senki, gnóm, nyavalyás, talmi
Jó lesz egy kis hódolás és csönd:
Így nem fogok sohse meghalni.
- Kinek szurkol?- kérdezzük a lebarnult üstökű Gusztos Pétert a parlamenti büfében.
- Brazília, Brazília, Brazília!
- Azok után, hogy két langyos meccsen csak 3 gólt lőttek?
- Igen. Zseniális a taktikájuk: Ronaldo úgy képes három védőt lefoglalni, hogy nem csinál semmit.
- Az argentinoktól sem fél?
- Nem.
- A bangladesi képviselők lerövidítenék a parlamenti ülésnapot, hogy nézhessék a vébét, egy ilyen kezdeményezés eszükbe jutott már?
- A bangladesi parlament valószínűleg nem most tárgyal egy drasztikus megszorítási csomagról.
- Akkor hogy tudja követni a vébét?
- A frakcióirodában van egy tévé. Ma egész nap vitanap lesz, ezért valószínűleg elcsábulok, és parlamenti közvetítést az irodámból fogom nézni, néha-néha pedig átkapcsolok a meccsre.
"Nemleszgázáremelés" Ildikó tanácstalan, ezért tanácsot kér. Mégis akkor hol spóroljanak és honnan szerezzenek több pénzt, ha nem ott, vagy onnan ahol ők akarnak? És Lendvai asszony már könyörög, mondjanak jobbat, többet, okosabbat.