További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
Schmuck Andor |
Schmuck politikai karrierje az MSZP-fiókszervezet Baloldali Ifjúsági Társulás (BIT) kötelékében kezdődött, ahol gyorsan az elsőszámú vezető, Kiss Péter fegyverhordozójává küzdötte föl magát a nagy munkabírású és ötletes ifjú szervező. A gyors siker után 1995-ben nagy pofon: a kormányzati pozícióba távozó, a BIT-elnökségéről lemondó Kiss Péter helyére hiába pályázott, a tagság csúfosan leszavazta.
Legközelebb már a hírhedt Xénia-láz Egyesület élén, a számtalan gyanús vállalkozást kavaró producernő, Czégé Zsuzsa oldalán tűnik föl. Az egyesület támogatói köre, illetve üzleti háttere, a legfinomabban szólva is homályos, és a Fidesz, illetve a sajtó által kirobbantott botrány nyomán, a vélhetően politikai céllal toborzott gyermekszervezet kártyavárként omlik össze.
Úgy tűnik, hogy Schmuck a Xéniával eljátszotta a hitelét, de - már a vesztes választás után - 1998 nyarán az MSZP újpesti szervezetének élén kavar botrányt: a helyi szocialisták annak ellenére választják vezetőnek és polgármesterjelöltnek, hogy a pártközpont Vajda Pál főpolgármester-helyettest indítaná Derce Tamás akkor (és azóta is) hivatalban lévő polgármesterrel szemben. Igaz, Schmuck úgy tudott vezetővé válni a pártszervezetben, hogy több tucat hozzá hű tagot léptetett be az újpesti szocialistákhoz. A helyi pártszervezet "régi" tagjai viszont szakítással fenyegetőztek, végül - állítólag magasabb szoci körök nyomásának is engedve - Schmuck visszakozott. Utolsó aduja a valóban zűrös, szocialistaközeli vállalkozókat és poltikusokat érintő négymilliárdos telekügy, amelyet ki is játszik, annak ellenére, hogy maga is súlyos ügyekben lehetett érintett a Xénia környékén, Dercének gyakorlatilag nem is marad ellenfele a polgármester-választáson.
Ebben az időben már kiszorult a párt meghatározó köreiből Schmuck egyik legjobb barátja és támogatója, Csintalan Sándor. Az "elanyátlanodott", a párton belül is egyre rosszabb hírnévnek örvendő fenegyerek nem hagyja el az újpesti közéletet, sőt nemsokára - bravúros félfordulattal - az ellenoldalon, a jobboldalhoz közel álló független polgármester, Derce Tamás mellett dolgozik.
Schmuck már kvázi politikai száműzöttként megmutatja, hogy született médiaszereplő: több tehetsége van ahhoz, hogy magára irányítsa a közfigyelmet, mint bármely más szocialista politikusnak. Más kérdés, hogy milyenek ezek a médiaszereplések. A Playboy-nyuszi Ullman Mónikával bálozik, Lehárt vezényel, operettet énekel, kisgazda barátjával, Molnár Róberttel versenyfogyókúrázik (és fogy csaknem negyven kilót!), homokozót avat, szépségkirálynőt választ, nyüzsög a hozzá egyre közelebb álló, sajátos szubkultúrát képviselő művész- és vállalkozói világ sztárjaival, legfőképpen a királlyal, Zámbó Jimmyvel, akivel egyébként egy házban nőtt föl Andor. Szinte minden héten, minden nap szerepel az országos sajtóban.
Az utolsó falat |
Az Újpestről kirúgott politikus a váci alapszervezetben kezd új életet, és nagyon gyorsan ismét az országos politika közelébe merészkedik: Horn Gyula mellett tűnik föl, a Szövetség az Európai Magyarországért elnevezésű "civil mozgalom" alapítójaként. Közben a párton belüli karitatív szervezet alapítója és fő mozgatója, a 2000 novemberi pártkongresszuson cowboykalapban és mályvaszínű öltönyben tűnik föl, de "bocsánatkérő" beszédét nem hagyja elmondani az elnökség. Nyilvánvaló, Schmuck nem kívánatos személy a szocialista pártban. Újabb botrány alakul.
Schmuck legújabban az MSZP-n belüli generációváltás fő harcosaként tűnik föl. BIT-es nyelvi leleménnyel G3-nak (Gondolkodtunk, Gondolkodtok, Gondolkodjunk!) elnevezett párton belüli csoportja indítványozza, hogy volt MSZMP-funkcionáriusok ne kerülhessenek föl az MSZP 2002-es országos listájára, tehát gyakorlatilag szinte valamennyi mai pártvezetőt kizárná a listáról Kovács Lászlótól, Horn Gyulán át Lendvai Ildikóig.
Schmuck teljes offenzívába megy át. Rendszeres szereplő jobboldali, illetve Fidesz-közeli orgánumokban, szinte kizárólag a Magyar Nemzetnek és a Hétnek nyilatkozik, az MSZP megújulását szorgalmazza, és mindig Kovács László pártelnököt, valamint Baja Ferenc pártigazgatót támadja. Újból előrántja leleplező könyvét, amelyet e héten már be is mutatott, piacra dobott. A szocialista párt május végén kizárja soraiból.