További Belföld cikkek
- Folytatódik a hangfelvételügy, Vogel Evelin újra üzent Magyar Péternek
- Tiltakoznak a kutatók a legnagyobb magyar kutatóhálózat privatizációja ellen
- Kiderült, mikor és hogyan indul a BKK-rendészet
- Messzire kerülje el a Debrecen–Nagykereki vasútvonalat, akinek gyengék az idegei
- Megváltozik a közétkeztetés, nincs több diós tészta és szezámmagos rántott hús
Kevés az újdonság a záróvitában
Martonyi János |
Az MSZP és az MDF felkarolta az RMDSZ ajánlását miszerint kora őszre hívják össze a MÁÉRT-ot, és tárgyaljanak a törvény alkalmazásáról. Mindkét politikai alakulat egy, a határon túli magyarokkal foglalkozó ombudsman felállítását kérte - korábbi álláspontjukhoz híven.
A parlament elvetette az SZDSZ ama javaslatát, hogy változtassák meg a törvény címét. Bauer Tamás képviselő azzal érvelt, hogy, miután a törvény nem vonatkozik az ausztriai magyarokra, nincs összhang a törvény tartalma és címe között. Martonyi János külügyminiszter - a képviselők döntő többségéhez hasonlóan - nem a törvény címét, hanem annak előírásait tartotta fontosnak. A külügyminiszter szerint a törvény a szomszédos országokban élő magyarok 0,5 százalékára nem vonatkozik csupán.
Januártól hatályos a törvény
|
Szlovák és román aggodalmak
A készülő törvénnyel szemben a szlovák és a román fél fejezte ki aggodalmait. A szlovákok június 5-én tolmácsolták utoljára hivatalosan is az aggodalmaikat. A szlovák fél "egészében és részleteiben" is alapos elemzés alá vette a készülő magyar jogszabályt, amelyről a hivatalos álláspont rövidesen várható kialakítása után közleményt tesz közzé - tájékoztatták dr. Boros Miklós pozsonyi magyar nagykövetet.
Pozsonynak "nem érdeke a kérdés dramatizálása" - fogalmazott a szlovák külügyi szóvivő, Ján Soth, aki szerint Szlovákia a magyar féllel a szlovák-magyar alapszerződésben kínálkozó diplomáciai csatornákon keresztül kíván értekezni a státustörvényről.
Érzékenyebbek a románok
A román fél kicsit érzékenyebben reagált a készülődő státustörvény hírére. Adrian Nastase május közepén kijelentette: ha nem lesznek kétoldalú konzultációk, akkor a román fél nem járul hozzá, hogy országa területén élő magyarok tekintetében alkalmazhassák a törvényt. A kétoldalú konzultációk kormányszinten enyhülést hoztak, noha a kormányzó pártnak voltak státustörvény-ellenes megnyilatkoztatásai az után is.
Júniusban a román miniszterelnök, Mircea Geoana azt nyilatkozta, hogy a státustörvény kérdésében tanúsított magyar rugalmasságot az a tény magyarázza, hogy a készülő jogszabály nemcsak Romániában, hanem más európai országokban is kérdéseket vetett fel. Geoana külön hangsúlyozta, hogy a Magyarországgal tartott kapcsolatok olyan fontos viszonyt jelentenek Románia számára, amelyet fejleszteni kívánnak. "Szeretnénk minél gyorsabban túljutni ezen a pillanaton is, amely valós nehézségéket okozott mind a román közvéleményben, mind a térségben" - tette hozzá.