További Belföld cikkek
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
Az idei lesz a 14. felmérés
A kérdőívek kitöltése kötelező |
Mindenkit előre értesítenek
A statisztikai törvény kimondja, hogy a nép- és lakosságszámlálást a Központi Statisztikai Hivatalnak kell végrehajtania. A KSH szorosan együttműködik a települési önkormányzatokkal, ahol a jegyző feladata a felmérés megszervezése. Ő alkalmazza a számlálóbiztosokat és osztja fel közöttük a felmérendő területet, majd gyűjti össze és továbbítja az adatokat. A számlálók minden utcában, illetve lépcsőházban értesítést helyeznek el az összeírás időpontjáról, kérve a lakókat, hogy lehetőleg tartózkodjanak otthon. A felmérést végzők lakásonként nyolcvan, személyenként százhatvan forintot kapnak munkájukért.
Először név nélkül
A felvett adatok titkosak, csak statisztikai célokra használhatók fel, illetve az összesítés után megsemmisítésre kerülnek. A titkosságot garantálja az 1992-es adatvédelmi törvény is, amelynek értelmében, a népszámlálások történetében először, nem kötelező az adatszolgáltató nevének megjelölése. Ennek célja a titkosság mellett a nemzeti és etnikai kisebbségek jogainak érvényesítése.
Három kérdéskör, amire nem kötelező válaszolni
Ugyanilyen okokból három, kényesnek tartott kérdéscsoportra nem kötelező választ adni. A nemzetiséggel foglalkozó négy, a vallási, felekezeti hovatartozást firtató egy és a fogyatékosságokat felmérő három kérdésre mindenki eldöntheti, hogy akar e válaszolni. Erre egyébként az adatgyűjtőknek kötelező felhívni az alanyok figyelmét.