A Fidesz-vereség után bukkantak fel a visszaélésekről szóló pletykák
További Belföld cikkek
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
Több száz példát lehet mondani
Az első fordulós vereséget követő programadó beszédében a Testnevelési Egyetem Orbán Viktor híveit "szabadságunk, hitünk, hazánk védelmében" arra szólította fel: "mindenki hozzon magával még egy embert", "hogy elmondhassuk, nem csak sokan voltunk, hanem elegen is". Egy héttel később, április 17-én Áder János Fidesz-alelnök azonban már azt állította, hogy több ezer, a választási visszaélésekkel foglalkozó telefonhívás érkezett a Fidesz zöld számára.
A volt házelnök ekkor jelentette be, hogy "a választás tisztaságának megőrzése érdekében" demokráciavonalat hoznak létre. A Fidesz-alelnök ezt azzal magyarázta, hogy a bejelentések alapján a választás eredményét befolyásoló visszaélések minden válfajára "több száz példát lehet mondani".
Kokárdát elővigyázatosságból le
A Fidesz vezetői hivatalosan sosem vonták kétségbe a választási szervek azon megállapításait, hogy a választás rendben és törvénysértés nélkül zajlott, ám továbbra is visszaélésekről beszéltek. Április 18-án Orbán Viktor a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában a nézők választási csalásokat firtató kérdéseire válaszolva hangsúlyozta: ő, miniszterelnök lévén, nem vonhatja kétségbe az Országos Választási Bizottság azon határozatát, hogy a választások első fordulója szabályosan zajlott le. Hozzátette azonban azt, hogy ő is hallott különféle esetekről, ezért a jobboldali összefogás híveit felszólította: kokárda nélkül menjenek szavazni, mert csak így előzhetők meg a jobboldal elleni visszaélések.
Pintér: törvényes rendben zajlott
Közvetlenül a választások lezárulta után a két forduló között létrehozott demokráciavonal bejelentései kerültek a Fidesz-kommunikáció középpontjába. Áder János alelnök szerint a választások tisztaságát sértő eseményeket regisztrálása miatt volt szükség a forródrótra. Az Index tapasztalatai szerint azonban a bejelentéseket a párt sem rögzíteni, sem visszakereshetővé tenni nem kívánta. A demokráciavonal telefonjaira alapozva a párt mégis jelentést adott ki, amelyben kizárólag baloldali visszaélésekről beszélt.
A többek között Szijjártó Péter, Fidelitas-alelnök és Varga László, Fidesz-képviselő nevével fémjelezett dokumentumot egy nappal azután adták ki, hogy Pintér Sándor, az Orbán-kormány belügyminisztere az Országgyűlés alakuló ülésén kijelentette, a választások törvényes rendben és magas színvonalon zajlottak le.
Orbán: van valami, amit nem értek
Egy héttel a választások után, május elsején Orbán arról beszélt, hogy egyelőre nem tud magyarázatot adni a Fidesz-MDF választási vereségére, mert az előrejelzések jelentősen eltértek az első forduló eredményeitől. "Van valami összefüggés, egy tény, amit nem ismerek, nem értek" - állította a volt kormányfő, hozzátéve ugyan, hogy a választások tisztaságával szemben felmerült kifogásokat - még hivatalban lévő miniszterelnökként - nem kívánja minősíteni.
Két nappal később Szájer József, volt fideszes frakcióvezető bejelentette, hogy pártja törvénymódosítást és újraszámlálást javasol. Szájer magyarázata szerint minden korábbinál több aggály és kétely merült fel a rendkívül szoros választási eredmények miatt, ezért a Fidesz népi kezdeményezéssel kívánja a parlament elé vinni a választási törvény módosítását. Az alelnök arra kérdésre, hogy a végeredménnyel kapcsolatos bizonytalanság fenntartása nem okoz-e problémákat, azt mondta: az újraszámlálás eredménye "csak egy információ lenne, amit a sajtó közzétesz".
Népi kezdeményezéstől a népakaratig
A Fidesztől végül a Fidelitas vette át az újraszámoltatási népi kezdeményezést, ám az ifjúsági szervezetnek többszöri próbálkozásra sem sikerült elfogadható aláíróívet az OVB elé terjesztenie. Az újraszámolással kapcsolatos törvényjavaslat miatt a Fidesz-frakció rendkívüli parlamenti ülésnap összehívását is fontolgatta, hogy a Ház megtárgyalja az országgyűlési választási szavazólapok megőrzéséről szóló indítványt.
Rogán Antal frakcióvezető-helyettes azonban a "hatalmat birtokló pártok" ellenérdekeltségéről beszélt, majd amikor a Ház leszavazta a kezdeményezést, Szijjártóval egy darálógépen demonstrálták a szavazólap-megsemmisítését. A darálóra MSZP- és SZDSZ-matricát ragasztottak, és Rogán bejelentette: a kormányoldal szembehelyezkedett a "népakarattal".