Az MDF-esek kommunistázták a Tisztelet Társaságát
További Belföld cikkek
Jagarics Ferenc, a Tisztelet Társasága (TT) elnökségi tagja a vezető testület szerdai ülésén lemondott az elnökségi mandátumáról és a TT-t is elhagyta. Az ok, hogy nem értett egyet a társaság döntésével, amellyel egy majdnem nyélbe ütött 2010-es választási együttműködési szerződés ellenére hátat fordított az MDF-nek.
Az MDF tagságának is nagy meglepetést okozott, hogy röviddel az Almássy-botrány lecsengése után egy másik csoport is kilépett a párt életéből. A fórumosok általános vélekedése ugyanis az volt, hogy Dávid Ibolya ellenlábasának eltűnésével a párt a korábbiaknál is szorosabban köteleződik majd el a Tisztelet Társasága felé, és ezzel lényegében Leisztinger Tamás milliárdos vállalkozóhoz és embereihez köti a sorsát. Néhányan a vezető személyiségek közül, mint Hock Zoltán és Boross Péter tettek ugyan ezzel ellentétes megjegyzéseket, de az utalásokból senki sem következtetett arra, hogy napokon belül jön a szakítás.
A Tisztelet Társaságában sokan zokon vették, hogy az MDF-esek nem állnak ki teljes mellszélességgel az együttműködés mellett, mondta az Indexnek Jagarics Ferenc. Szerinte a házon belül elhangzott kommunistázás és balosozás miatt telt be a pohár.
Jagarics volt a TT egyik képviselőjelöltje, aki már a 2006-os országgyűlési választáson felkerült az MDF országos listájára. Erről a listáról került be végül - egyetlen TT-sként - Vas János is a frakcióba.
Az idei tisztújításkor Vas és Jagarics párt karrierépítésébe kezdett. Vas az MDF Pest megyei elnöki posztját pályázta meg. A képviselő azonban hiába erősített meg több alapszervezetet, végül az almássysta fiatalok támogatását élvező Csáky András meg tudta őrizni pozícióját. Sikeresen próbálkozott viszont az alig pár hónapos párttagsággal rendelkező Jagarics Ferenc, aki kemény szervezőmunkával, főként a tatai és tatabányai alapszervezetekkel a háta mögött Kiss Gábort, az Antall József Alapítvány igazgatóját verte a Komárom-Esztergom megyéért folytatott küzdelemben.
Jagarics szerint igazságtalan vádakat vágtak a párt az Almássy és a Dávid mögötti táborból a TT-sek fejéhez. A társaság ugyanis már letette névjegyét, amikor sikeresen támogatta a pártot a 2006-os 5 százalék feletti eredmény elérésében. Az MDF-ben azonban nem ápolták a TT-vel a kapcsolatot, nem kapott elég teret a nyugdíjasok képviselete sem, és mindezek tetejébe még sértegették is őket. Jagarics szerint ezért érthető és logikus lépés volt az elnökség részéről a szakítás. Jagarics az elnökség tagjait vagyis a döntéshozókat nem kívánta név szerint ismertetni, de azt állította, hogy a lépést nem Schmuck Andor diktálta, ő ugyanis "csak ügyvivő, aki korábbi politikusként a nyilvánosság előtt képviseli a TT-t".
Jagarics annak ellenére, hogy igazat adott a TT vezetésének, mégsem maradt a szervezet kötelékében, hanem azonnal kilépett. Mint mondta, ő még tovább próbálkozott volna az együttműködéssel. Hasonló álláspontot képviselt a szerdai ülésen szintén részt vett Vas János is, aki egy hetet kért a TT-től, hogy átgondolja, eleget tesz-e a kérésnek, hogy lépjen ki az MDF parlamenti frakciójából.