Az Európai Unió soros elnöke szerint a magyarországi tüntetés belügy, és az unió nem tesz lépéseket, "legalább is ma nem". Matti Vanhanen finn miniszterelnök, akinek az országa az unió soros elnökségét adja, kedden nyilatkozott erről, és az aggodalmát hangoztatta. Hozzátette, hogy az ilyen válságokat "mindig a parlamentáris módon kell megoldani". Mi, (az EU) nem teszünk semmit, legalább is nem ma" - mondta Vanhanen a finn MT3 tévécsatornának. "Ez egy uniós tagállam belső demokráciájának ügye". "Remélem, a dolgok megnyugszanak, és az ügyet a magyar parlamentben fogják megvitatni, amely megoldást talál" - jelentette ki. (MTI)
A Magyar Nemzet főszerkesztője közleményt jutattott el szerkesztőségünkhöz Gyurcsány Ferenccel készült mai interjúnkkal kapcsolatban. A főszerkesztő szerint Gyurcsány Ferenc félreérthetően fogalmazott.
A Fidesz-nagygyűlés elmaradásával egy potenciális feszültségforrás megszűnt a piacon, azonban ez nem elég ahhoz, hogy feledtesse a feszültséggel teli magyar helyzetet.
A magyar belpolitikai helyzet, a miniszterelnök otthoni teendői miatt módosult Gyurcsány Ferenc kormányfő pénteki berlini látogatásának programja - értesült az MTI. A miniszterelnök Angela Merkel német kancellár meghívására tesz hivatalos látogatást a német fővárosban, ott-tartózkodásának idejét azonban - magyar kezdeményezésre - lerövidítették.
Gyurcsány Ferenc egy júniusi meghívásnak tesz eleget, s a kancellári hivatalban munkaebéd keretében találkozik vendéglátójával. Az MTI értesülései szerint Merkel és Gyurcsány mindenekelőtt a kétoldalú kapcsolatokról, továbbá európai uniós ügyekről folytat tárgyalásokat, különös tekintettel arra, hogy a jövő év első felében Németország tölti be az EU soros elnöki tisztségét. A magyar kormányfő tájékoztatást ad a jelenlegi magyarországi belpolitikai helyzetről, amelyet Berlinben nagy figyelemmel követnek, de amellyel kapcsolatban semmifajta német hivatalos állásfoglalás nem hangzott el.
A Fidesz elnöke szerint bűncselekmény történt, amikor meghamisították a költségvetés számait. Orbán Viktor a TV2-nek adott interjúban kijelentette, azt, hogy ezért a miniszterelnököt - aki a Fidesznek nem tárgyaló partner többé - terheli-e a jogi és pénzügyi felelősség úgy válaszolt, ezt majd a jogászok döntik el.
A pártelnök értékelte az elmúlt napok eseményeit is: „Nem világos számomra, hogy a rendőrök milyen parancsot kaptak hétfő éjszaka, megvédjék vagy magára hagyják az MTV-székházat?” – tette fel a kérdést. Mint mondta, „magam is bizonytalanságban vagyok azzal kapcsolatban, hogy milyen sötét játszmák folynak a háttérben”.
Az interjút teljes terjedelmében este 11-kor, a Tényekben sugározza a kereskedelmi csatorna.
A Nemzeti Felemelkedési Mozgalom képviselője petíciót ismertetett a Kossuth téri tüntetés résztvevőivel csütörtökön kora délután, amelyben azt javasolják, hogy "az országot mély gazdasági, morális és politikai válságba taszító kormány" leváltása érdekében a választók gyakoroljanak nyomást a "Gyurcsány Ferencnek asszisztáló parlamentre", és minden, de legalább 193 országgyűlési képviselő mondjon le, adja vissza mandátumát, hogy a köztársasági elnök új választásokat írhasson ki.
A dokumentum azt is tartalmazta, hogy az új parlament, illetve kormány megalakulásáig a Gyurcsány-kabinet legfeljebb ügyvezető kormányként működhessen. A petíció megfogalmazói azt is szorgalmazzák, hogy választókerületeikben demonstrációkkal kényszerítsék lemondásra azokat a képviselőket, akik maguktól nem hajlandóak erre, akár lakcímükön - amely nyilvános - adjanak át nekik petíciót. Csütörtökön kora este jelentették be a Forradalmi Nemzeti Bizottmány megalakulását is, amelyet a jelenlévő demonstrálók kézfelemeléssel erősítettek meg. (MTI)
Michael Tippin, a budapesti Tőzsdepalota kanadai tulajdonosa megerősítette, hogy cége, a torontói Tippin Corporation a vandál cselekmények ellenére fenntartja az ingatlannal kapcsolatos fejlesztési terveit, sőt további befektetéseket tervez Budapesten.
A vandál támadás nem befolyásolja Budapestről kialakított kedvező véleményüket, továbbra is olyan helynek tartják a várost, ahol érdemes a jelentős építészeti értékek megvásárlásába és helyreállításába befektetni. A Tippin Corporation 2006 januárjában vásárolta meg az egykori Tőzsdepalotát, a mai MTV székházat a Szabadság téren. Michael Tippin a székház megvásárlásának bejelentésekor arról számolt be, hogy 4,5 milliárd forintért vették meg az épületet az ÁPV Rt.-től.
Szilvásy György a hvg.hu kérdésére megerősítette, hogy szélsőséges csoportok érkeznek hozzánk külföldről, de számuk egyelőre nem ismert - olvasható a hvg.hu internetes portálon. A kancelláriaminiszter kifejtette, hogy az illetékes szervek együttműködtek volna az ellenzéki párt nagygyűlésének szervezőivel, de a felelősséget nem vállalhatták volna át, erre a törvények sem adnak lehetőséget.
Bombariadó miatt kiürítették az RTL Klub székházát, erősítette meg Kotroczó Róbert hírigazgató az Indexnek. A csatorna műsorai fennakadás nélkül mennek tovább.
Ha a szocialisták valóban komolyan gondolják azt, hogy a nemzet érdekét mindenek elé helyezik, akkor nekik is érdekük, hogy olyan kormány jöjjön létre, amely mind az öt párt bizalmát bírja - mondta Navracsics Tibor Balassagyarmaton lakossági fórumon.
A Fidesz parlamenti frakcióvezetője kifejtette: a jelenlegi kormánynak le kellene mondania, hogy szakértőkből álló kormány alakulhasson, olyan tagokkal, akik mind az öt párt számára elfogadhatóak. Utána kell megbeszélni, hogy ez a szakértői kormány időben, tartalomban milyen mandátummal bír, és milyen program alapján fogja folytatni a tevékenységét - tette hozzá.
A Fidesz választmányi elnöke a Hír Tv-nek adott interjújában arról beszélt, hogy MSZP a választás után meneszteni fogja Gyurcsány Ferencet, akit az interjúban politikailag nem létezőnek nevezett. Kövér László szerint a magyar demokrácia még a román és a szerb demokráciánál is rosszabb állapotban van.
Azzal kapcsolatban, hogy miért vonták vissza a nagygyűlésre szóló felhívást, kifejtette, hogy olyan politikai ellenféllel állnak szemben, amelynek semmi sem drága, és ugyanez vonatkozik az utcán járkáló emberekre is. Kövér szerint egyre nyíltabb akció bontakozik ki a koalíció részéről, hogy korlátozzák a demokráciát.
Kövér abban is biztos, hogy szombaton annak ellenére sokan lesznek az utcán, hogy lefújták a nagygyűlést.
Egy picivel kevesebben, mint szerdán ilyenkor, de így is több ezren vannak a Kossuth téren – jelentette tudósítónk. A tömegben sok a fiatal.
A színpadon éppen Hegedűs Lóránt beszél, kissé összefüggéstelenül. A református lelkész szerint, ha most itt lenne még 7-8 millió abortált magyar magzat, sugárzó szívvel, lángoló zászlóval, megoldódna a helyzet. Mint mondta, ennek a reálpolitikai mozgalomnak a pokol kapui sem fognak ellenállni és feltámadunk a nemzethalálból. Feltámadunk, fel, támadunk, fel támadunk! Meg kell mentenünk egy halálra ítélt nemzetet, előre magyarok, előre katonák – zárta beszédét Hegedűs Lóránt, aki nagy tapsot kapott.
A beszédet az Egészséges fejbőr zenekar Ó, Magyarország, miért nem süt le rád a nap? című száma követte, majd egy kismama ment fel a színpadra, aki köztörvényes bűnözőként mutatkozott be, mert átsétált hétfőn a Szabadság téren.
Forradalmi Intézőbizottság megalakítását jelentették be azok a tüntetők, akik csütörtökön este összegyűltek Eger 56-os emlékművénél; a rendezvény egyik szónoka beszámolt arról, hogy a bizottság megalakításáról szóló dokumentumot a demonstrálók egy csoportja a nap folyamán a város közgyűlésen is felolvasta. A mintegy 100 ember részvételével megtartott demonstráción a helyi közgyűlés két szocialista országgyűlési képviselője, Nagy Imre polgármester és Török Zsolt lemondását követelték.
Egyre szilárdabbak a manipulációra utaló jelek. A magyar magatartás veszélybe sodorhatja az ország gyors csatlakozását a valutaunióhoz - nyilatkozta egy konzervatív EP-képviselő.
Az RTL Klubnál már annyi bombariadó volt (ld. 19:44-es hírünk), hogy nem lepődtek meg a mostanin sem – nyilatkozta az Indexnek Kolosi Péter programigazgató. A fenyegetés nem a tévéhez, hanem a rendőrséghez futott be. A csatorna már régen megoldotta, hogy ilyen helyzetekben külső helyszínről zavartalanul folytathassa az adást, így a nézők semmit sem érzékelnek a tévé székházában folyó eseményekről. Mint ismert, szerdán este fél nyolckor a Hír Tv-ben volt bombariadó, az épület kiürítése miatt a csatornán sokáig nem volt adás.
Dobrev Klára szerint Gyurcsány Ferenc bírja a terhelést, és bár keveset alszik, csütörtökön futni is elment.
Folyamatosan nő a tömeg a Kossuth téren, ahol a helyzet továbbra is békés. A szónokok egymást követik a színpadon, az emberek pedig felváltva skandálják, hogy "mondjon le" vagy "takarodj".
Egyenes választ igénylő kérdéseivel többször is zavarba hozta a kormányfőt az amerikai hírtelevízió riportere. Gyurcsány Ferenc szerint Nic Robertson nem érti helyesen a dolgokat.
Az emberek negyede szerint provokáció miatt ostromolták a köztévét, harmaduk azt mondja, a Fidesz áll a Kossuth téri tüntetés mögött.
A Kossuth téren a tüntetők egyik hivatalos politikai ügyvivőjének megválasztott Molnár Tamás beszédében többek között azt mondta, hogy "kiszabadítják a politikai foglyokat", "a kormány illegitim". A szónok a rendőröket arra szólította fel, hogy tegyék le a fegyverüket és "álljanak át a forradalom oldalára."
Nem találtak bombát a tűzszerészek csütörtökön az RTL Klub kereskedelmi televízió székházában - közölte a rendőrség. Egy ismeretlen férfi 18 óra 05 perckor felhívta a rendőrség 107-es segélykérő számát, és közölte, hogy felrobbantja az épületet - mondta a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese. A Rendőrségi Biztonsági Szolgálat tűzszerészei átvizsgálták a televízió székházát, de robbanószerkezetet nem találtak.
A Hírszerző információi szerint kiürítik az ATV X. kerületi épületét, miután tüntetők egy csoportja megindult a televízió székháza felé. A televízió egy munkatársa lapnak megerősítette: a BRFK-t délután értesítették; a televízióban jelenleg már csak a legszükségesebb technikai személyzet tartózkodik, a műsorkészítők már nem.
A Kossuth téri metró előtt két punknak kinéző srácot vitt el hátrabilincselt kézzel nyolc, sisak nélküli rendőr. Az intézkedők szerint a fiatalok a Nagy Imre szobornál rugdaltak szét valamit. A nézelődők - akik üvöltözve próbálták megvédeni a punkokat - azonban azt állítják, hogy csak szimplán részegek voltak.
Tudósítónk kiskunmajsai huszárokkal találkozott a Kossuth téren, ló nem volt náluk, de kék színű díszegyenruhában voltak. Mint mondták, ők nemcsak azért jöttek, hogy a lemondassák a kormányt, hanem azért is, hogy tiltakozzanak az ellen, hogy a Külügyminisztérium megszüntette a tiszteletbeli kazah konzulátust.
A kun szövetség szerint a kazah-kun rokonságot Kazahsztánban az iskolában is tanítják. A társaság a tiszteletbeli konzulátuson keresztül tartotta a kapcsolatot „testvéreivel”, amelynek gazdag kulturális együttműködés volt az eredménye. A kiskunmajsai huszárok ez ügyben csütörtökön petíciót is átadtak a Külügyminisztériumban.
A Kossuth téri színpadon felszólalt a Magyar Nemzet újságírója, Torkos Matild, aki nagy tapsvihar mellett felsorolta újságja Gyurcsány-sztorijait, például az Apró-villa történetét. A nagycsaládos újságírónő - aki korábban a Magyar Hírlap gazdasági rovatának munkatársa volt - nem először szerepel politikai eseményen. Néhány éve a Fidesz Halászbástyánál rendezett március 15-ei gyűlésén lépett színpadra.
Torkos Matild után az egyik szónok megfújjoltatta a tömeggel Dessewffy Tibor szociológust, aki a Népszabadságban leszélsőjobbolizta a tüntetőket.
Az ATV műsorában Torockai László, a 64 Vármegye Mozgalom tagja, a Kossuth téren megalakított Magyar Nemzeti Bizottság egyik vezetője Kálmán Olga műsorvezető kérdésére a későbbiekben esetleg előforduló erőszakért felelősséget vállalt. Mint mondta, nem fognak több médiát megtámadni.
Az MTV székházának ostroma óta a rendőrség által országosan körözött Budaházy György beszélt néhány perccel ezelőtt a Kossuth téren, jelentette tudósítónk, aki szerint a férfi "gyújtó hangú" beszédet mondott, és kijelentette, nem ők a rendzavarók, hanem akik évtizedek óta az országot elnyomják.
Jóllehet az ATV épületét a rendészek több mint egy órával ezelőtt kiürítették, a televízió környéke csendes, tüntetőknek, randalírozóknak nyoma sincs, jelentette tudósítónk.
A Fidesz elnöke szerint sötét játszmák zajlanak a háttérben, és lehetségesnek tartja, hogy a negyedik napja tartó randalírozás a kormány által generált titkosszolgálati akció, vagy annak egy része. Orbán Viktor a két kereskedelmi csatornának adott interjúban továbbra is a szakértői kormány felállításának fontosságát hangsúlyozta.
Mint 22:52-es postunkban már jeleztük, a Kossuth téren egy körözött férfi is felszólalt. A rendőrség azonban nem avatkozott közbe, és mind ez ideig úgy tűnik, nem is fog. Schőn Péter, a BRFK szóvivője az Index többszöri kérdésére is csak azt az egy mondatot ismételgette, hogy a rendőrség a körözött személyek elfogása érdekében megteszi a szükséges lépéseket.