A Hír Tv szerint kezd szervezetté válni a tüntetés, valakik hangosításról próbálnak gondoskodni, más esőkabátokat osztogat a téren. Időközben egyébként elállt az eső.
Kéri László politológus szerint a Gyurcsány-beszéd egyik értelmezése a szűk fideszes, amely abban érdekelt, hogy Gyurcsány konkrétan hazudott, és ezzel lehet mozgósítani szeptember 23-ára embereket. A másik értelmezés pedig Gyurcsány Ferencé, amellyel végigrohanta az egész médiát "tegnap délutántól ma reggelig". Kéri László szerint aki veszi a fáradságot, és elolvassa az egész beszédet, akkor kiderül, az arról szól, hogy "kimerült annak a politikának a tartaléka, amelyik hazudozásra épített".
Mint mondta, álságosnak tartja, hogy egy 59 másodperces részt kiemeltek egy 25 perces beszédből. Kéri László közölte: nincs kedve ennek a négy mondatnak a kommentálásához, hiszen az egész szöveg értelmezésével kellene foglalkozni.Kéri azt mondta, Gyurcsány Ferenc tavaly februárban, évnyitó beszédében "mondott valami hasonlót, de olyan hosszú volt az a beszéd, és olyan unalmas, hogy ott az nemigen tűnt föl.
Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke szerint a nyilvánosságra került májusi frakcióülés hangfelvételének ügye "súlyos morális csődje a magyar politikának és benne különösen a szocialista-liberális kormányzásnak". Egy ilyen helyzetben a miniszterelnök első dolga, hogy felajánlja lemondását. Stumpf István szerint Gyurcsány Ferenc iránti bizalom "végletesen és véglegesen" megrendült. Félő az, hogy ez egy kormányzati válságot idéz elő, mert nagyon nehéz lesz ilyen morális alapon támogatást kérni akár saját frakciójától, akár pedig az ellenzéktől a ténylegesen szükséges reform véghezviteléhez - mondta.
Esetleges következményként említette még azt, hogy "egy átfogó tiltakozó szavazás bontakozik ki" az október 1-jei önkormányzati választásokon. A szerint a trágár szóhasználat méltatlan és elfogadhatatlan egy hivatalban lévő kormányfőhöz.
Hiller István az MSZP frakcióülése előtt azt mondta, hogy az elnökség ma délután ülésezett, és "egyhangúlag megerősítette azt a véleményt", hogy kiáll Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége mellett. Az Index kérdésére, hogy ez bizalmi szavazást jelentett-e, visszakérdezett, hogy miért jelentett volna. Lendvai Ildikó frakcióvezető úgy magyarázta a pártelnök szavait, hogy mindenki egyesével monta el a véleményét, és így állt össze ez a vélemény.
Hiller István azt mondta, hogy az ország gazdasági stabilitása nagyon fontos, és ennél fontosabbnak nevezte a politikai stabilitást. A morális kérdések kapcsán azt kérdezte, kit terhel nagyobb morális felelősség, aki tovább akarja folytatni az eddigieket, vagy aki szembe tud nézni a problémákkal. "Ehhez bátorság kell" - mondta.
Hiller István bejelentette, hogy Gyurcsány a repülőgépe landolása után csatlakozik a képviselőkhöz.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a képviselőcsoport frakcióülésének nyílt felében bocsánatkérésre szólította a miniszterelnököt vasárnap nyilvánosságra került szavaiért. Felolvasta pártja nyilatkozatát, miszerint a Fidesz szolidáris a spontán tüntetések résztvevőivel, ugyanakkor mindenkit felszólított arra, hogy alkotmányos keretek között tartsák a tiltakozásokat.
Mint fogalmazott, vannak olyan információi, hogy a kormányerők provokációra készülnek. Arra kérte a tüntetőket, hogy ne üljenek fel ennek. A Fidesz alkotmányos alapokon álló politikai csoportosulás, amely mindent megtesz azért, hogy Gyurcsány Ferenc és kormánya távozzék a hatalomból, mondta.
Mintegy 1500 fős tömeg gyűlt össze hétfőn délutánra a Parlament épülete előtt és a felszólalók folyamatosan Gyurcsány Ferenc lemondását, illetve a kormány távozását követelik.
Egy felszólaló úgy fogalmazott: 1956 után most van lehetősége először a népnek, hogy kinyilvánítsa szabad akaratát. Azt is elmondta: független szakembereket kell a Magyar Rádió és Televízió élére állítani, és át kell világítani a honvédség, az ügyészség, a bíróság és más közintézményekben dolgozókat is.
A beszédek közben egy nő átugrott a rendőrségi kordonon, őt a rendőrök elvitték a Parlament épülete mellett álló rendőrautókhoz.
Gyurcsány Ferenc és a kormány lemondását követelte hétfőn mintegy 150-200 ember Egerben a színház előtti téren, a város 1956-os emlékművénél. "Mondjon le a kormány!" , "Mondjon le Gyurcsány Ferenc!" - ilyen és ehhez hasonló transzparensekkel vonultak az emberek az utcára a Hevesi megyeszékhelyen a Forradalmi Emlékbizottság elnevezésű szervezet felhívására.
A demonstráción a szervezők részleteket játszottak be a miniszterelnöknek, a szocialista parlamenti frakció ülésén elhangzott beszédéből, amelyet először a tömeg pfujolása kísért. Ugyanakkor a hangos nemtetszés nyilvánítás abbamaradt, amikor Szíki Károly a demonstráció főszervezője méltóságteljes viselkedésre szólította fel a résztvevőket.
Soltész Bálint a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese az MTI-vel azt közölte, hogy a demonstrációt írásban bejelentették a rendőrségnek a szervezők. Rendbontás eddig nem történt - mondta a szóvivő.
Mintegy 200-300-an követelték Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondását hétfőn, az esti órákban Békéscsabán, a Kossuth téren. A spontán, SMS-ekkel összehívott tüntetők meghallgatták azt a felvételt, amin Gyurcsány Ferenc beszél a balatonöszödi frakcióülésen.
A "Mondjon le!" , "Hazaáruló!" és a "Viharsarok ébredj fel!" szavakat is skandáló tömegben többen magyar zászlókat lengettek, illetve sípokkal fütyültek. A tüntetésnek nem volt szónoka, mindazonáltal néhányan a miniszterelnököt szidalmazó viccet mondtak, vagy megtaposták egykori MSZMP-s tagkönyvüket.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondását követelték azok a demonstrálók, akik több kis párt, köztük a Magyar Vidék és Polgári Párt, valamint a MIÉP hívására gyűltek össze hétfőn Győrött a megyeház előtti téren.
A szervezők becslése szerint a mintegy 300 demonstráló hosszan skandálta, hogy Gyurcsány Ferenc mondjon le. A beszédek közben a résztvevők soraiból a beszólók azt kiabálták, utalva a miniszterelnökre: "Lopott, csalt, hazudott", s volt, aki akasztófát emlegetett. A szónok új demokráciát, új alkotmányt követelt. Felvetését nagy tetszésnyilvánítás kísérte.
A tüntetők egy csoportja a kora esti órákban az MSZP kampánykiadványát, a Győri Jövő című újságot égette a sétálóutcán. Az ügyben köztisztasági szabálysértés miatt eljárást kezdeményez a rendőrség - mondta Holló Sándor ezredes, győri kapitány az MTI-nek.
Csendes demonstrációt tartottak hétfőn Pásztón a kormányfő balatonőszödi frakcióülésen elhangzott beszéde elleni tiltakozásul; a felvonuláson mintegy 300-an vettek részt.
Az emberek egy rendezvényre érkeztek a művelődési házhoz, onnan indult a kora esti felvonulás a városközponti Március 15. térre. A felvonulókhoz többen csatlakoztak, néhányan zászlót vittek.
A téren lévő emlékműnél elénekelték a Himnuszt, a Szózatot és a Székely himnuszt, több száz gyertyát gyújtottak meg, majd elvonultak. Beszéd nem hangzott el, transzparens nem volt a felvonulóknál.
Mintegy ezer ember demonstrált hétfő délután Miskolc belvárosában, Gyurcsány Ferenc távozását követelve. A nemzetiszínű zászlót lengetők hazaárulónak nevezték a miniszterelnököt, és távozását követelték.
Az egybegyűltekhez Miklós Árpád, a MIÉP megyei elnöke szólt. Az összegyűltek hazaárulónak titulálták Gyurcsány Ferencet, és azt skandálták róla, hogy: "megbukott, megbukott". A Szent István szobortól átvonultak a polgármesteri hivatalhoz, a miskolci Városház térre, ahol zárt kapukat találtak. Többször "Vesszenek!" kiáltás hangzott a tömegből, valamint többen kiabálták: "Hazaárulók!".
A tömeg továbbvonult a szocialista pártirodához, a Corvin utcába. Hangos füttyszóval jelezték nemtetszésüket, majd többször kiáltották, "Ébresztő Miskolc!" A tüntetők közül egy férfi az MSZP képviselőjelöltjének a választási plakátját ledöntötte, valamint a székházon lévő képviselőjelöltek arcképét is letépdeste.
Most már mintegy 5 ezer ember van a Kossuth téren. Néhány csoport áttörte a rendőrök által felállított külső védőkordont, és egészen a Parlament falánál megépített belső védőkordonig hatolt. A távirati iroda helyszíni tudósítója szerint a rendőrök nem tettek ugyan kísérletet a tömeg visszaszorítására, de nagy erőket vontak össze a belső kordon védelmére.
A Parlament előtt tüntetők többsége inkább fiatal, sok négy-hat fős baráti társaság érkezik a tüntetésre, köztük sok csinos lány – jelentette tudósítónk. A tömegben látni középkorú jólszituált párokat és kisgyermekeket is, akiket szüleik babakocsiban a délutáni órákban hoztak magukkal. Látni állandóan tüntetésre járó kisnyugdíjasokat és szabadnapos futbalhuligánokat is.
A tömegben láthatók a Honfoglalás 2000 Egyesület, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, illetve a Magyar Nemzeti Front jelképei. A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom erősebb hangtechnikát hozott a térre, így a szónoklatok jól hallhatók.
Szegeden a helyi Fidesz délutáni sajtótájékoztatóján az országos elnökség határozatával összhangban arra kérte az embereket, hogy az esetleges provokációk miatt ne menjenek el a helyi tüntetésre.
Tudósítónk ugyanakkor meglepve tapasztalta, hogy este a mintegy ezer szegedi tüntető soraiban ott látta Oláh János helyi Fidesz elnököt, a párt képviselőjelöltjeit és szervezőit is.
A tv2 Tények című hírműsorának hétfői információi szerint egy időben érkeztek a miniszterelnök májusi balatonőszödi beszédét tartalmazó cédék a rádiók és újságok szerkesztőségeibe.
A kereskedelmi csatorna tudósítása szerint vasárnap délután felirat és feladó nélküli borítékokban, motoros futárok szállították a szerkesztőségekbe a hangfelvételt. Mint a műsorban elhangzott: voltak olyan főszerkesztők, akiknek a lakáscímére érkezett meg a küldemény.
Weyer Balázs, az Origo internetes portál főszerkesztője a televízió műsorában megerősítette: ő is az egyike volt azoknak, akiknek a lakáscímére vitték ki a csomagot. A főszerkesztő közölte, fogalmuk sincs, honnan, kiktől származik a küldemény.