Börtönt az ipari parkba!
További Belföld cikkek
- Nézőpont Intézet: a magyarok többsége nem találja szimpatikusnak Magyar Pétert
- Kövér László megbírságolta a momentumos képviselőt, az állam most pert vesztett ellene
- Új oktatási projektet indukált Orbán Balázs és az ELTE-tanszékvezető ügye
- Két fiatal rejtélyes halálesete miatt aggódnak egy magyar faluban
- A Semmelweis Egyetem szerint szamárköhögés-járvány van Magyarországon
|
Legyen-e börtön?
Egy héttel ezelőtt újabb fordulat történt az ügyben: Tiszaújváros rendkívüli közgyűlése népszavazás kiírásáról döntött. "Egyetért-e azzal, hogy munkahelyteremtő beruházás részeként a Tiszaújvárosi Ipari Park területén büntetés-végrehajtási intézet létesüljön?" Ezzel még nem biztos, hogy az északkelet-magyarországi iparvárosban börtön épülne, ahhoz még az igazságügyi tárca döntésére is szükség van.
A népszavazás azért is bizonytalan, mert a helyi Fidesz a kérdésfelvetéssel sem ért egyet. Steinerné Vasvári Éva önkormányzati képviselő az Indexnek elmondta: szeretnék, ha kikerülne a szövegből az, hogy "munkahelyteremtő beruházás részeként". "A kérdés pozitív orientációt tartalmaz, ezzel sérül a választópolgárok hiteles tájékoztatáshoz való joga" - nyilatkozta a fideszes képviselő, aki a határozatot a megyei közigazgatási hivatalnál támadja meg és fontolgatja, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul. Steinerné Vasvári Éva szerint félő továbbá, hogy az elítéltekkel olyan munkát végeztetnének, amelyet jelenleg az ipari parkban a város lakói végeznek főállásban. A helyi ellenzék attól is tart, hogy a börtön lakóihoz érkező látogatók megzavarják a kisváros nyugalmát.
|
Inkább negatív
"Az a feladatunk, hogy a tőke figyelmét a városra irányítsuk; egy börtönberuházásnak hosszú távon inkább negatív hatásai lennének" - nyilatkozta az Indexnek Hegedüs György, a Tiszaújváros-Inveszt Vagyonkezelő és Gazdaságfejlesztő Rt. vezérigazgatója. A száz százalékos önkormányzati tulajdonban lévő ipari park első embere elmondta még: a recesszió a gazdaságnak főleg azokat az ágait sújtja, ahol tőkét fogadnak. Jelenleg is tárgyalnak beruházókkal, akik félő, hogy inkább a rivális közép-európai országokat vagy más magyarországi városokat választanának a börtön megépülése esetén.
A legalább ötszáz elítélt befogadására tervezett börtön kiszolgálása háromszáz-háromszázötven embernek teremtene munkalehetőséget. Tiszaújvárosban jóval az országos átlag alatti a munkanélküliség, ötszáznál kevesebb ember szorul segélyre. Az ipari park jelenleg ezerhétszáz-ezernyolcszáz embernek ad munkalehetőséget.
A polgármester támogatja
"A börtönt nem kell szégyellni, az hozzátartozik az élethez" - nyilatkozta az Indexnek Farkas Zoltán, Tiszaújváros szabad demokrata polgármestere, aki támogatja a beruházást. Úgy véli, hogy azokban a városokban, ahol működik büntetés-végrehajtási intézet, ott alacsonyabb szintű a bűnözés; a közalkalmazotti álláshelyek biztos munkahelyet jelentenek, a befektetők viszont továbbállhatnak; az épület inkább emlékeztetne bevásárlóközpontra, mint börtönre; a jelenlegi gazdasági helyzetben a város rászorul a területértékesítésre. A polgármester szerint az ipari park leendő befektetőinek is meg kell érteniük, hogy a börtönnel az ő biztonságuk is nő.
Farkas Zoltán nem tart a fogva tartottakhoz érkező látogatóktól, mivel egy elítéltet havonta egyszer kereshetnek fel hozzátartozóik. A politikus komolytalannak tartja a Fidesz felvetését arról, hogy elítéltekkel töltenének be meglévő állásokat, és ez elbocsátásokat indítana be. "Tárgyalásokat folytatunk egy céggel, amely olyan terméket gyártana a börtönben, amelyet kézimunkával lehet végezni."
Amennyiben az ügydöntő népszavazáson a város polgárainak kevesebb mint ötven százaléka vesz részt, úgy - az Igazságügyi Minisztérium mellett - a testület dönthet a beruházás sorsáról.