Wahorn Andrást még a 95%-os feldolgozottságnál értük utol, és bár rádión követte a választás alakulását, különösebben nem hozta izgalomba az állás. Nem volt szavazni – amerikai–magyar kettős állampolgárként nem is tudja, hogy neki lehetett-e volna –, de mint elmondta, az alatt a másfél év alatt, amióta itthon tartózkodik, nem is látott olyan politikust, olyan politikai kultúrát, akire-amire rábízta volna a szavazatát. Arról sincs igazán meggyőződve, hogy a demokráciát a magyaroknak találták ki, igaz, az amerikaiakban sem teljesen biztos. Odakint a legutóbbi elnökválasztás előtt kapta meg az állampolgárságot, amivel szavazati jog is járt: „Akkor nagyon elkeserítő volt a helyzet, de akkor sem láttam olyan jelöltet, akiben megbízhattam volna.”
Az A.E. Bizottság egykori frontembere mindig is anarchistának érezte magát: „Nehezen csatlakozom pártokhoz vagy csoportokhoz, amit én érzek a világról, azt kevesen érzik, és senkire sem erőltetném a véleményemet.” Hiteles politikusként Tamás Gáspár Miklóst említette: „Szeretem őt hallgatni, de nem tudom, mennyire Che Guevara típus: más dolog meglátni a problémákat, és más megoldani azokat. Nem tudom, van-e olyan, aki ezt a kettőt egyesíti magában a magyar palettán.”
Nem sokon múlt, hogy az MSZP egyedül szerezzen abszolút többséget. A koalíció az eddiginél kényelmesebb többséggel folytathatja a következő négy évet. Orbán közölte, hogy a Fidesz elnölksége benyújtja a lemondását, és azt is egyértelművé tette, hogy minden felelősség őt terheli. Az MSZP már a koalíciós kormányzásra és az önkormányzati választásra készül. Kuncze nem akar miniszter lenni, de egy miniszterelnök-helyettesi poszt szerinte létrejöhet.
Az egész estében az a legjobb, hogy a Hír tv egyik riporternője úgy ejti ki azt a szót, hogy „eredménycentrum” mintha azt mondaná, „bársonytanga”. Az este ettől eltekintve kókadtabb, mint Mikola István San Franciscóban.
Igazából az a furcsa, hogy miért ül és álldogál itt ahhoz képest egészen sok ember, hogy az eredményt már egy órája tudni. Egyelőre se különösebb dühöt, se különösebb csalódottságot nem lehet érezni. De a pofon azért van annyira nagy, hogy társalogni egyelőre nem akarnak, de majd megpróbálunk lerészegedni, hátha sikerül a kontaktálás.
A most már jó kétezer embert a tömegbe nemrég becsapódó tucatnyi részeg Árpád-sávos sem tudta felzaklatni. (E pillanatban érkezett meg Kövér László.) A nácikat nem hurrogták le, de persze nem is skandált velük senki, így fél perc múlva abbahagyták. Eddig a legnagyobb fújjolást, Lendvai Ildikó kiskosztümjét megelőzve, Herényi Károly kapta.
„Koalíciós kormány alakul kényelmes többséggel” – jelentette ki Kuncze Gábor a Liberálisok Házában tartott beszédében. „Igen, megnyertétek” – üdvözölte az egybegyűlteket, majd felsorolta azt az öt SZDSZ-es egyéni jelöltet, akik már biztosan nyertek körzetükben.
Köszönetnyilvánításában két embert emelt ki: Horn Gábort, az SZDSZ kampányfőnökét, aki szerinte „szörnyű alak, hál’ istennek, egy pillanatnyi nyugalmat sem hagyott nekünk a kampányban”. Másodikként a kampány kreatív agyát, Erdélyi Superman Zsoltot ünnepeltette.
A választás eredménye szerinte azt mutatja, hogy a választók nem veszik be a hazugságot, a megtévesztést, sőt elutasítják őket. „Hiába, a választó bölcs” – mondta.
Áldozatos tényfeltárás után bizonyítékot találtunk arra, hogy maguk a Fidesz vezetői is egyszázalékosnál nagyobb esélyt adtak saját végső győzelmükre. A kampányközpontnak helyt adó gótikus palota földszinti aulájában ugyanis az egyik sarokban feltűnt egy fél négyzetméteres Hajrá, Magyarország! feliratú karzat. A jelenlegi helyzetben leginkább úgy tűnik, minthogy ha egy kedélyesebb ravatal alapzata lenne, de mennyire más dolgok jutnának eszünkbe, a jobb és bal felső sarokban látható narancssárga tablettaformákról, ha a varsói gyors nem kapja megint el a nemzeti érzelmű magyarságot.
Ha felvágják, megpróbálunk a torta közelébe férkőzni és a villát a holdudvar tagjainak kezéből kicsavarva letesztelni, hogy mulatott volna az ellenzék, ha ők győznek. Olyan érzése van az embernek, mintha egyre több fideszes szimpatizáns gyűlne össze a várban. Amikor a Hír tv-n beharangozták Dávid Ibolyát olyan hangot adtak, mint Hiller István a maratoni jódliverseny nyolcadik órájában. De a bulizók, úgy tűnik, az MSZP-felé haladnak, úgyhogy az este hátralévő részében a magyarok istene legyen velünk.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szocialisták vezette koalíciós kormánya lesz Magyarországon az első olyan kabinet, amely képes megőrizni a hatalmát a demokrácia 1990-ben történt helyreállítása óta, emelték ki a külföldi hírügynökségek vasárnap esti, az első részeredményekre hivatkozó tudósításaikban.
A brit hírügynökség úgy értékelte, hogy a Fidesz–KDNP-pártszövetség rossz szereplését indokolta az is, hogy a részvétel elmaradt attól, amire az ellenzék vezetője, Orbán Viktor számított. A brit hírügynökség felhívta a figyelmet arra, hogy bárki nyeri is a választásokat, a legnehezebb feladata a költségvetési deficit csökkentése lesz, különös tekintettel arra, hogy az Európai Unió tagországai közül a gazdaság méretéhez képest Magyarországon a legmagasabb ez a deficit. Amennyiben ez az erőfeszítés kudarccal jár, az ország pénzügyi válsággal néz szembe.
Az APA osztrák hírügynökség eleve szoros küzdelemre számított a két legerősebb pártszövetség között, az eredmény alakulásában ugyanakkor döntőnek nevezte a konzervatív MDF szavazóinak magatartását, utalva arra, hogy az MDF elnökasszonya, Dávid Ibolya elutasította a Fidesszel való együttműködést.