Egységes egészségbiztosítás több pénztárral
További Belföld cikkek
- Szaloncukrot loptak, majd egy Mézeskalács Házikóba is be akartak törni a tolvajok Szombathelyen
- Kimondták a NER-ről: „Ez a norma”
- Fontos határidőre figyelmeztette az Oktatási Hivatal a felvételizőket
- Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha
- Gázolás és járműhiba nehezítette a MÁV reggeli közlekedését
Az MSZP nem több-biztosítós egészségbiztosítási rendszert akar létrehozni, az új rendszernek meg kell felelnie a társadalombiztosítás mai értékeinek, mondta Kökény Mihály, a párt vezérszónoka az Országgyűlésben, a Népegészségügy vagy üzleti egészségbiztosítás? című vitanapon.
A szocialista politikus szerint amellett, hogy továbbra is lesz mindenkinek egészségbiztosítása, egy átláthatóbb, működőképesebb rendszert szeretnének, amelyben a magántőke is szerepet kap. Kökény Mihály külön hangsúlyozta, hogy a kormány által javasolt modell alapvetően más, mint ami az Egyesült Államokban, Hollandiában vagy Szlovákiában működik.
Mikola István, a Fidesz szónoka ezt egészen másképpen interpretálta. A politikus szerint a kormány terveinek lényege az eddigi szolidáris társadalombiztosítási elv feladása és nyereségérdekelt, piaci társaságok bevezetése a rendszerbe. A fideszes politikus ezért azt javasolta, hogy a kormány vonja vissza a társadalombiztosítás átalakításáról szóló törvényjavaslatot.
A Magyar Demokrata Fórum szerint szükség van az egészségbiztosítás átalakítására, de a kormány javaslatát nem támogatják mert az, nem segíti elő a szolgáltatók közötti versenyt. Ez az MDF szerint csak akkor valósulhat meg, ha a beteg szabadon választhat biztosítót.
Az átalakítás után sem változnak a járulékok, továbbra is szabadon lehet háziorvost választani és mindenki kötelezően biztosítva lesz a jövőben is, hangsúlyozta Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. A nyereségről beszélve Horváth Ágnes hosszasan ecsetelte, hogy a pénztárak termelhetnek nyereséget, de arra is felhívta a figyelmet, hogy nem kapnak garanciát a haszonra.
A kormány két hete ismertetett elképzelései szerint a pénztárak alapvetően a megyék mentén épülnek fel. Kivéve Budapesten és Pest megyében, amelyek négy területre bomlanak. A 18 megyével együtt így összesen 22 területre indulhat meg a befektetők licitje. A létrejövő egészségpénztárakban a magánbefektetők az állam mellett csak kisebbségi tulajdonrészt, maximum 49 százalékos részesedést szerezhetnek.
Az egészségpénztáraknak legalább félmillió ember ellátását kell garantálniuk. A beteg szabadon választhat magának biztosítót, az, aki ezt nem teszi meg, automatikusan a megyében illetékes pénztár tagja lesz.
Horváth Ágnes a garanciák között említette, hogy a pénztáraknak minden hozzájuk jelentkezőt fogadniuk kell, nem utasíthatják vissza az idős, betegségekkel küzdő, így értelemszerűen sok kiadással járó betegeket. Ezt segíti a fejkvóta rendszer is, amelyben a pénztár az idős és beteg ember után természetesen több pénzt kap.
Varga Mihály: per nélkül is visszacsinálható a rendszer
Ha hatalomra kerül, a Fidesz mindenképpen felülvizsgálja az egészségbiztosításnak azt a rendszerét, amelyet örökül kap - jelentette ki Varga Mihály, a Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője a Napi Gazdaságnak. A Fidesz a 2001-ben elfogadott kórház-finanszírozási törvényhez akar visszatérni.
A visszatérés nem jelenti azt, hogy az egészségbiztosításba befektetőkkel feltétlenül perre kell menni. A befektetőnek érdeke lehet, hogy egy üzletből kiszálljon, hogy lehetőleg nagy veszteség ne érje őt, ezért a Fidesz megpróbál majd a befektetőkkel megállapodni.