Zuschlagék nem csináltak titkot a pénzszerző módszerből

2007.09.20. 14:55
Az MSZP-ben széles körben ismert a Zuschlag-féle pénzszerző módszer, azaz a különféle rendezvények egyesületek közbeiktatsával történő finanszírozása. A fiatal szocialisták - köztük személyesen Zuschlag is - a párt megyei szervezőit arra bíztatták, hogy hozzanak létre minél több egyesületet. Az Index birtokába kerültek azok a dokumentációminták, amelyekkel a FIB-esek a gyors és zökkenőmentes szervezetgyártást akarták segíteni. Zuschlag előzetes letartóztatásáról pénteken dönthetnek, az MSZP azt szeretné, ha gyanúsított politikusuk felfüggesztené a párttagságát.
Gyurcsány Ferenc a Fiatal Baloldal által szervezett táborban

Főként a Fiatal Baloldal rendezvényeire, étel-ital számlákra, sporteseményekre mentek el azok a milliók, amelyeket az ifjúsági tárca táboroztatásokra szánt támogatásaiból nyertek a pártközeli alapítványok, egyesületek. A finanszírozási rendszert kiépítő ifjúszocialisták az MSZP-s nagy testvérek előtt sem csináltak titkot abból, hogy a komoly összegeket felemésztő ifjúsági összetartási és toborzási gyakorlatokra honnan jön a pénz.

Nem bővült a kör

A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség kilenc társadalmi szervezet ügyében kezdett nyomozni. A nyomozóügyészek azért szúrták ki a nyolc egyesületből és egy alapítványból álló szervezetcsoportot, mert az elszámolásaikban hasonló fiktív számlák bukkantak fel. A kört az elmúlt két évben begyűjtött több mint száz vallomás alapján sem bővítették. Azt az ügyészség sohasem állította, hogy hasonló módszerek alkalmazásával más szervezetek nem követtek el törvénytelenséget a pályáztatás során, jelentette ki az Index kérdésére Szabó Ferenc, főügyészhelyettes. Forrásaink szerint a fiatal politikusok jóval szélesebb körben bűvészkedtek a szervezetek pénzeivel. A kavarásoknak nagy teret adott az, hogy az Ujhelyi István vezette FIB-nek a Zuschlag irányította Ifjú Szocialistákkal való egyesülése után nem volt hivatalos könyvelése.

Pedig bővítették

Miután az általános politikai szembenállás közepette ritka konszenzus alakult ki az állami ifjúsági pénzosztásban a kormányoldal és az ellenzék között, a 2003-2004-es sikeres szezon után a fiatalok megpróbálták bővíteni a keresőképes egyesületek számát. A beavatottak, köztük Zuschlag János vidéki MSZP-szervezőknek is javasolták, hogy támogassák új szervezetek létrejöttét. A FIB-es fiatalok kifejezetten a forráshiányos helyi pártrendezvények finanszírozására ajánlották még 2004-ben a pályázati pénzek átcsoportosítását. Az ötletgazdák arra is felhívták a figyelmet, hogy a minisztérium táboroztatási keretét tömegsportrendezvények lebonyolítására is fel lehet használni, így a tárca kikerülheti a hagyományos sportegyesületeket, intézményeket.

Bőven átmegy

A FIB-esek azonban nem csak egy szimpla ötletet dobtak fel az MSZP-seknek, előre gyártott dokumentummintákkal segítették a helyi szervezőknek egyesületalapítások meggyorsítását. Az Index birtokába került csomagban kész, csak a megfelelő nevek, címek behelyettesítésére váró alapszabály, alakuló jegyzőkönyv, jelenléti ív volt. (Az alapszabály word formátumban.) Az alapszabálymintában még olyan instrukciókat is adtak a vidéki szocialistáknak, amelyek megkönnyíthetik a bírósági elbírálást, például, hogy az egyesület céljai között általában 3-6 pont szerepeljen, "ennyivel bőven átmegy".

A Kecskeméti Ügyészség, itt vették őrizetbe Zuschlag Jánost

Tanácstalanság uralkodik

Az MSZP-nek azért kellemetlen az egyik érinetett szervezet bénázásán lebukott Zuschlag és köre, mert az ügyletekben sok, azóta MSZP-sé lett ifjú aktivista vett részt. Az akkori ifjúszocialisták közül - mint a tanúként már meghallgatott Ujhelyi István és Arató Gergely példája is mutatja - többen kormányfunciót kaptak, és jó néhány - a kecskeméti ügyészségen már megfordult - ex-FIB-es került kulcspozícióba az állami és EU-s források osztásánál is. A párt egyelőre tanácstalan még Zuschlag Jánossal kapcsolatban is.

Lendvai Ildikó frakcióvezető a Nap-keltében ismertette a dilemmát: az MSZPnek ebben a helyzetben két választasá lehet. Egyrészt önvédelmi reflexből elzárkózik a gyanúba keveredett politikustól, és ha ártatlansága bebizonyosodik, akkor újra megválaszthatnák. A másik lehetőség, hogy akkor zárják ki a pártból, ha kiderül, bűnös. Az MSZP utóbbit tette, de a dilemma valódi, és nem biztos, hogy jól döntöttek. Lendvai Ildikó arról is beszélt, hogy ki kell találni az ilyen gyanús esetekre egy olyan megoldást, amely lehetővé teszi a megfelelő távolságtartást, de "ne süsse a bűnösség bélyegét" a gyanúba keveredett személyre.

Távolodnának

A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség bűnszervezetben elkövetett csalással szerdán vádolta meg az egykori szocialista képviselőt, és az akár 20 évvel büntethető. Elrendelték Zuschlag őrizetbe vételét, és kezdeményezték előzetes letartóztatását is. Erről pénteken dönt a szegedi bíróság.

Kovács M. Gábor ügyvéd csütörtökön azt mondta, Zuschlag egyelőre nem tett vallomást.

Az ügyben tanúként kihallgatott szocialista potentátok, így Ujhelyi István területfejlesztési államtitkár, Mesterházy Attila frakcióvezető-helyettes és Baja Ferenc MEH-államtitkár is azt közölte a sajtóval, hogy nincs közük az ügyhöz. Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök szerdán mindössze annyival kommentálta Zuschlag őrizetbevételét, hogy az a legfontosabb, hogy minél hamarabb kiderüljön az igazság. Az MSZP elnöksége csütörtökön azt kérte, hogy Zuschlag János függessze fel párttagságát.