2,5 millió forintot követelhet az álrabon az állam

2007.01.11. 18:20
Elkészült annak az álrabnak a vádirata, aki egy másik férfi büntetését ülte le a kecskeméti börtönben. A férfit csalással és közokirathamisítással vádolják, illetve az állam polgári peres eljárásban hajthatja be rajta rabtartás költségeit. Az igazi rabot még nem fogták el.

Többrendbeli közokirat- és magánokirat hamisítással, bűnpártolás vétségével vádolja a Kecskeméti Városi Ügyészség azt a büntetett előéletű férfit, aki egy jogerősen elítélt férfi helyett ülte le az arra kiszabott szabadságvesztés büntetést.

A jogerősen elítélt Lukács István felkutatása eddig nem sikerült, de a vádemelésnek az ő esetében sem volt akadálya, közölte csütörtökön a távirati irodával a városi ügyészség.

Békesi Zoltán elsőrendű vádlott, a vádirat szerint, több alkalommal a másodrendű vádlott nevét írta az elé tett okiratokra, és Lukács István helyett letöltötte az arra kiszabott büntetést.

Lukács Istvánt még nem fogták el

A rabdublőr a Lukács Istvánra kiszabott egy év 10 hónap szabadságvesztés büntetését "letöltve" kedvezménnyel, 11 hónap letöltését követően szabadult a Bács-Kiskun Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetből. A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) 2006. augusztus 16-án tudta meg egy bejelentés alapján, hogy aki szabadult, az nem volt azonos azzal a személlyel, akinek a szabadságvesztést le kellett volna töltenie.

A rendőrségnek sikerült megállapítani Békési Zoltán személyazonosságát, és mindkét személy ellen elfogatóparancsot adott ki. Békési Zoltán ezután önként jelentkezett a rendőrségen.

Lukács Istvánt azonban még nem sikerült elfogni, ha elfogják, akkor először le kell töltenie a jogerős ítélettel kiszabott szabadságvesztését, majd a hamarosan induló perben mint felbujtó ülhet a vádlottak padjára.

Nem találtak több álrabot

Az esetet követően az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium valamint a BVOP is vizsgálatot indított. Előbbi a jogszabályi hátteret, utóbbi az önként bevonuló, úgynevezett első bűntényes fogvatartottak személyazonosságának megállapítására irányult. Az ország büntetés-végrehajtás intézeteiben nem találtak több álrabot.

A büntetés-végrehajtásnak mintegy 2,5 millió forintos kárigénye van Békesi Zoltánnal szemben. Ennyibe került ugyanis az államnak az álrab: ez napi 7400 forintot jelent "teljes ellátással", őrzéssel együtt.

A vádirat - bűncselekmény hiányában - nem emel csalás bűntette miatt vádat Békesi Zoltán ellen, ezért a fogvatartásával okozott kár megtérítését polgári peres eljárásban kezdeményezheti az állam.