Májustól szállítják vissza a német importszemetet
További Bulvár cikkek
1400 tonnáról még egyezkednek
A szakállamtitkár megjegyezte: a tartományból származó további 1400 tonna szemét sorsáról még egyezkednek a hatóságok. A német tartomány álláspontja szerint ezt a hulladékhányadot a német és a magyar cégek közös felelőssége miatt most már Magyarországnak kell saját költségből ártalmatlanítania.
Erdey György hangoztatta: hiába vállalta törvénytelenül az ügyben érintett négy magyarországi cég a hulladékok fogadását, ez egy másodlagos ügy. A német cégek kötelessége lett volna ugyanis bejelenteni szállítási szándékukat az ottani, a magyar, továbbá tranzitország volta miatt az osztrák hatóságoknál.
Új fejlemény
A bejelentési kötelezettség az ügy új fejleményéből adódik. Az elsődleges megállapításokkal ellentétben a németországi szemétbálákban nem háztartási hulladék, hanem kereskedelmi, ipari hulladék van. Márpedig ez a sárga listás hulladék besorolás alá esik, ami a szelektíven válogatott zöld listás hulladéktól eltérően bejelentésköteles.
Ha a német cégek jelezték volna szándékukat, akkor a magyar hatóság a cégek engedélye hiányában megtagadja kérelmüket - magyarázta a szakállamtitkár a magyar álláspontot az ügyben. Ettől függetlenül a német cégek kezdeményezhetnek polgári jogi eljárást a magyar cégek ellen, ám ez nem befolyásolja a német vállalkozások, végső esetben pedig Németország felelősségét a visszaszállítást illetően.
Felvetődött, hogy Magyarországon ártalmatlanítják a szemetet
A miniszteri biztos jelezte: felmerült annak is a lehetősége, hogy Németország az el nem szállított hulladékot esetleg hajlandó lenne saját költsége terhére Magyarországon, hulladékégetőben ártalmatlanítani. A magyar hatóság egyelőre kitart amellett, hogy a német fél az egész mennyiségről saját hazájában gondoskodjon - mondta Erdey György. Kiemelte: ami biztos, hogy az adófizetők pénzéből egy fillért sem fordít Magyarország a német bálák kezelésére.
Kitért arra, hogy a magyar hatóság a Baden-Württembergből származó szemétbálákon kívül 1400 tonna további illegális importhulladékról tudnak, ezek vélhetően bajorországi eredetűek. Filotás Ildikó, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség igazgatója közölte, hogy még a napokban felveszik a kapcsolatot a bajor tartomány hatóságával, és őket is helyszíni szemlére hívják meg.
A bajorokkal nehezebb lesz megállapodni
Az igazgató felhívta a figyelmet, hogy a bajor hatósággal folytatott tárgyalások nehezebbnek ígérkeznek. Filotás Ildikó beszámolt arról, hogy Csehország hasonló ügyben már tárgyalt a többi német tartományhoz képest "kevésbé rugalmas" bajor hatósággal. Akkor a Csehországba lerakott német importszemét egy részével kapcsolatban az a megállapodás született, hogy Németország a hulladékkezelési költségek csupán 25 százalékát állja.
A magyarországi esetben négy hazai, és öt német cég felelőssége állapítható meg. A magyarországiak között van a kunbajai polgármester családjához köthető Szinkron '99 Kft., a Petrasovits Anna nevéhez fűződő Bazax Kft., a Kőrös-Top Kft. és a Tf-Security Kft. A német hatóságok a Leutkircher Wertstaf, a Helmut Sima, a Reiner Wertstaff Recycling, a Willy Böhme, és a Wertstaf-zentrum ellen indítottak eljárást.