Mór: Herényi elégedetlen a legfõbb ügyésszel

2007.03.05. 19:09
A Parlament elfogadta a legfõbb ügyész válaszát, a kérdezõ honatya nem. Sem a bíróság, sem az ügyészség, sem a rendõrség nem indít belsõ vizsgálatot a móri ügyben. Közben kiderült, hogy Kaiser perújítási kérelmérõl Gyõrben döntenek, nem a fõvárosban.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetõje elégedetlen a legfõbb ügyész válaszával, amelyet a móri ügyben adott Kovács Tamás. Az ellenzéki politikus parlamenti interpellációja után nyilatkozott az MTI-nek.

Herényi szerint nemcsak a rendõrség a felelõs

"Most, amikor egymásra mutogatás folyik, mindenki a rendõrségre próbálja az összes terhet róni, akkor meg kéne szólalnia az ügyészségnek - végsõ soron õk voltak a törvényességi felügyelõi a nyomozati szakasznak, és ennek érdekében egy vizsgálatot kértem a legfõbb ügyész úrtól, amire nem adott megnyugtató és egyértelmû választ" - hangsúlyozta Herényi Károly.

Az MDF frakcióvezetõje kiemelte: "nem elégítette ki" a legfõbb ügyész válasza, de az interpellációval a lehetõségeik végére értek.

Csak vádemelésig adhatnak választ

Herényi a legfõbb ügyészt hétfõn interpellálta a móri ügyben. Azt kérdezte, miért nem tartja az ügyészség szükségesnek, hogy a móri ügyben elkövetett hibákat kivizsgálják. Szerinte az ügyészségnek - a móri ügy súlyosságára tekintettel - kiemelten kellett gyakorolnia a felügyeletet a nyomozó hatóság felett, így az új fejlemények fényében felvetõdik felelõsségének kérdése.

A törvényi elõírás alapján az ügyész csak a vádemelésig adhat felvilágosítást - közölte válaszában a legfõbb ügyész. Kovács Tamás azt mondta, egyelõre csupán elõfeltevések vannak az új elkövetõk kapcsán, amit tényként kezelni elhamarkodott lenne.

A legfõbb ügyész közölte ugyanakkor, hogy amennyiben a bíróság az elõfeltevést megerõsítõ jogerõs ítéletet hoz, természetesen intézkedni fog a korábbi nyomozóhatósági, ügyészségi eljárás áttekintésére. Kovács Tamás válaszát Herényi Károly nem fogadta el, a parlamenti többség igen.

A rendõrség és a bíróság sem indít belsõ vizsgálatot

Az MDF pénteken már jelezte: választ vár a legfõbb ügyésztõl arra a kérdésre, miért nem tartja az ügyészség szükségesnek, hogy a móri ügyben elkövetett hibákat kivizsgálják.

Frech Ágnes, a Fõvárosi Bíróság Büntetõ Kollégiumának vezetõje a múlt héten hangsúlyozta: nem merült fel a móri ügyben elsõ fokon eljáró bíró felelõsségre vonása. Az üggyel kapcsolatban Lomnici Zoltán, a Legfelsõbb Bíróság elnöke korábban elmondta: a bírák is tévedhetnek, hiszen bírósági eljárás során "hozott anyagból" dolgoznak, bizonyítékokat tárnak elõ, tanúkat hallgatnak meg.

Garamvölgyi László, az ORFK szóvivõje február 21-én jelentette be: a rendõrség nem indít belsõ vizsgálatot amiatt, hogy a móri ügyben korábban megnevezettekkel és eljárás alá vontakkal ellentétben két új személyt gyanúsított meg a Nemzeti Nyomozó Iroda a nyolc halálos áldozatot követelõ móri bankrablással.

Kaiser Ede perújítási kérelmérõl Gyõrben döntenek

Szintén a móri üggyel és az ügyészséggel kapcsolatos hír, hogy a Gyõri Fellebbviteli Fõügyészség dönt Kaiser Ede perújítási kérelmérõl - errõl a Legfõbb Ügyészség szóvivõje nyilatkozott hétfõn. A perújítási kérelem elbírálására azután jelölte ki a Legfõbb Ügyészség a Gyõri Fellebbviteli Fõügyészséget, hogy a Fõvárosi Fellebbviteli Fõügyészség vezetõje jelezte: amikor Kaiser Ede ellen a móri bûncselekmény miatt vádat emelt a Fõvárosi Fõügyészség, a szervezetnek akkor õ volt a vezetõje.

Sódor István az MTI megkeresésére azt mondta: mivel ekkor még õ volt a fõvárosi fõügyész, õ a perújításból ki van zárva. Hozzátette: a tilalom ugyan a jelenlegi beosztottjaira nem terjed ki, de azért döntöttek így, hogy "a tisztességes eljárás még látszólag se sérüljön".

Kaisert több ügyben is elítélték

Kaiser Ede védõje február 22-én nyújtott be perújítási kérelmet a Fõvárosi Fellebbviteli Fõügyészségre. Dezsõ Antal akkor azt mondta: a perújítást álláspontja szerint az indokolja, hogy az NNI (Nemzeti Nyomozó Iroda) újabb gyanúsításai olyan új tényt jelentenek, amelyek egy perújítás során Kaiser Ede felmentését valószínûsítik a móri vádpont alól.

Az ügyvéd akkor reményét fejezte ki, hogy az ügyészség, miután hivatalos úton beszerzi a bizonyítékokat, heteken belül indítványt nyújt be a bírósághoz a perújításra. Sódor István akkor az MTI-nek azt mondta: az indítvány tartalmának megvizsgálását követõen dönt a fellebbviteli fõügyészség arról, hogy szükségesnek tart-e perújítási nyomozást, vagy a bíróságnak továbbítják az indítványt az ügyészség perújítással kapcsolatos javaslatával együtt.

Kaiser Ede 2005. október 25-e óta tölti tényleges életfogytig tartó szabadságvesztését. Kaisert nemcsak a móri ügy miatt ítélték el, hanem más súlyos bûncselekmények, rablások miatt is, amelyekben azonban beismerte bûnösségét. A Nemzeti Nyomozó Iroda jelenleg N. Lászlót és W. Róbertet gyanúsítja a móri bankrablás elkövetésével.