Elizabeth Holmes még saját bizniszt is indíthat a gazdagok börtönében
További FOMO cikkek
- Lezárul egy korszak, visszavonul a Simpson család legendás hangja
- Végrehajtók érkeztek Péter Szabó Szilvia budapesti otthonához
- Csiszár Gergő: A tartalomgyártók munkája ugyanolyan értékes, mint bármely más szakma kiválóságaié
- Medveczky Ilona a Barcelona futballistájáról: Azt hittem, belehalok, akkora volt a férfiassága
- Nehéz időszakáról vallott Balogh Levente: A Blaha Lujza téren omlottam össze, szerencsére a mentők hamar kiértek
Tizenegy év és három hónap börtönbüntetésre ítélték az Egyesült Államokban Elizabeth Holmest, a Theranos alapítóját, amiért becsapta a befektetőket az egykor 9 milliárd dollárra értékelt, mára megszűnt vérvizsgálati startupjával. Kedden hivatalosan is megkezdte a 135 hónapig tartó börtönbüntetését a Federal Prison Camp (FPC) Bryanben található intézményében.
A szövetségi börtönről kevés hivatalos információt lehet találni, csupán csak annyit, hogy jelenleg 655 fogvatartott van náluk, és minimális a biztonsági fokozatuk, vagyis ez nem egy szigorúan őrzött intézmény.
Az FPC Bryan kézikönyve szerint vasfegyelem van az épület falain belül, cserébe viszont rengeteg engedményt is kaphatnak a bentlakók.
A reggel hatórás ébresztő után mindenkinek kötelező rendbe raknia a celláját, amiért fizetést is kapnak. Ez azonban a legjobb esetben is alig több mint egy dollár, azaz nagyjából 350 forint. A takarítás után lehetőségük van arra, hogy képezzék saját magukat, üzleti órákat vehetnek, vagy akár nyelveket is tanulhatnak. Külön engedéllyel még akár saját bizniszbe is kezdhetnek a fogvatartottak.
A 15 hektáros birtokon még összejöveteleket is tarthatnak, ha éppen nem a gyerekeikkel játszanak a külön erre engedélyezett időpontban. Ha utóbbi nem lenne elég, bármikor igényelhet a fogvatartott még plusz néhány órát a börtöntől, hogy a szeretteivel legyen.
A rengeteg engedmény a női börtönben azért is lehetséges, mert javarészt „fehérgalléros” bűnözők töltik itt a büntetésüket. Nagyrészt különböző gazdasági bűncselekményeket követtek el, de volt köztük olyan is, aki a 2021-es capitoliumi ostromban vett részt.
2020-ban itt töltötte az öt hónapos börtönbüntetését Michelle Janavs, akit a 2019-ben kirobbant egyetemi felvételi botrányok miatt ítéltek el. A vád szerint több híresség, többek között az egykori született feleség, Felicity Huffman is kenőpénzt adott az amerikai elit egyetemeknek, hogy azok felvegyék a gyerekeiket.
Jen Shah nevét a tengerentúlon a The Real Housewives című realityshow-ból ismerték meg a celebet. A tévést viszont 2022-ben 6 és fél év börtönbüntetésre ítélték, az ő kérésére a bryani börtönben megkezdve idén februárban. Shah egy telemarketinges céget üzemeltetett, akik kizárólag 55 éves kor fölött verték át áldozataikat különböző termékek eladásával.
Shah még márciusban közzétett egy bejegyzést az Instagram-oldalán, miszerint az első estéin álomba sírta magát, miután rájött, hogy mennyire hiányzik neki a családja. Másnap lehetősége lett volna felhívnia a szeretteit, de a kapcsolat valamiért nem jött létre, így inkább elvonult magányosan a fürdőszobába, hogy ott sírja ki magából a fájdalmat.
(Borítókép: A Bryan börtön Texasban. Fotó: Sergio Flores / Bloomberg / Getty Images)