Nem is sejtjük, 30 éves kor alatt mennyi kedvezménnyel láthatunk világot
További FOMO cikkek
- Matthew Perry halála után Matt LeBlancért aggódnak a barátai
- Harvey Weinsteint sürgősen kórházba kellett szállítani
- Egészségüket kockáztatják a nők, akik műkörmöshöz járnak?
- Visszahívták a forgalomból a Harry Potter-filmek kardjának másolatát, mert sérti a japán fegyvertörvényt
- Van, hogy naponta többször lelotyózza papagája a 89 éves Judi Denchet
A világ beutazásának nincsen határideje, ahogyan a tevékenység életkorhoz sem kötött, a hátizsák felcsatolása és az új úti célok felfedezése mindenki számára nyitott. Még ha ennek gyakran időbeli vagy anyagi korlátai is adódnak.
Ezek azonban nem mindenkit érintenek ugyanolyan szinten, ugyanis a tinédzserek és a még 20-as éveikben járó fiatalok számára temérdek olyan lehetőség és kedvezmény van már világszerte, amelyeknek köszönhetően a teljes árak töredékéért fedezhetik fel a világot – így még a bűvös 30 betöltése előtt érdemes szedni a sátorfánkat.
De melyek ezek a lehetőségek, kedvezmények és vízumok?
Európai körút vonattal
Annak ellenére, hogy jogosan gondolhatnánk azt, hogy egész Európa felfedezéséhez a világ pénze sem lenne elég, és ahhoz, hogy Párizst, Velencét, Berlint és a Bledi-tavat is megcsodálhassuk egy nyár alatt, legalább fél évig nem szabad hozzányúlnunk a fizetésünkhöz, ez mégis lehetséges jóval olcsóbban is.
Az Eurail bérlet, amely az Európán kívülről érkező utazók számára készült, és az EU Interrail bérlet (európaiak számára) évtizedek óta létezik, ám ezek eredetileg csak a 21 éven aluliak számára voltak elérhetők. Mára ugyan már bárki igényelheti, de továbbra is lényegesen olcsóbb az európai vonatokon utaznia a tinédzsereknek és a 20-as éveik elején járóknak.
A 27 éven aluli utazók ugyanis 25 százalékos kedvezményben részesülhetnek – az EU Interrail bérlet ára 194 eurótól (72 ezer forinttól) kezdődik, míg az Eurail bérletért minimum 211 dollárt (szintén 72 ezer forintot) kell kicsengetni.
a bérlettel pedig akár 33 országba eljuthatnak.
Ehhez azonban az egy hónapban csak négyszer felhasználható fent említett bérlet helyett javasolt a teljes vagy több hónapra vonatkozó opciókat választani, amelynek köszönhetően bármelyik nap utazhatunk a bérlettel az adott hónapokban. Az ára pedig még ennek sem életveszélyes, az egyhavi 528 euró (195 ezer forint), a kéthavi 575 euró (213 ezer forint), míg a háromhavi bérlet 711 euróba (263 ezer forintba) kerül.
Vízum az utazás mellett dolgozóknak
Annak sem kell azonban mélyen a pénztárcájába nyúlnia, aki hosszabb távra szeretne egy külföldi országot felfedezni, számára a Working Holiday Visa lehet a tökéletes választás.
De mi is az a Working Holiday vízum? Ez lehetővé teszi az utazók számára, hogy a vízumot kiállító országban munkát vállaljanak utazási pénzük kiegészítésére, azaz munka- és szabadidős lehetőségeket kínál a fiatalok számára. A világ mintegy 50 országa – Dél-Koreától Portugálián át Új-Zélandig – lehetővé teszi a 18 és 30 év közöttiek számára, hogy 12 hónapos vízumot kérjenek, amivel egy új országban élhetnek és dolgozhatnak.
Kicsit árnyalja a lehetőség nagyszerűségét, hogy ahhoz, hogy valaki részt vehessen a programban, országának és a célországnak megállapodást kell kötnie erről, így érdemes egy kicsit utánanézni, mielőtt egy adott helyet megcéloznánk – figyelmeztet a CNN cikke.
A vízum ráadásul nem csak a 30 év alatti személyek számára elérhető, ugyanis annak ellenére, hogy elsősorban őket célozza a lehetőség, van néhány kivétel: Ausztráliába például Kanada, Franciaország és Írország állampolgárai is 35 éves korukig jelentkezhetnek.
Nem fiatal, de még diák? Igényeljen nemzetközi igazolványt!
A kedvezmények nem feltétlenül csak a fiatalokat célozzák, ugyanis a 30 év alattiak mellett a még tanuló jogviszonnyal rendelkező diákok számára is rengeteg kedvezményes lehetőség van, amelyet az utazások során érdemes kihasználni.
Ehhez pedig nem kell mást tenni, mint igényelni a nemzetközileg is elismert diákigazolványt, az International Student Identity Cardot (ISIC), amely már 4 euró (1500 forint) és 25 euró (9300 forint) közötti összegért kiváltható.
Az érvényes nemzetközi diákigazolvánnyal rendelkező hallgatók jelenleg kedvezményekben részesülnek például a Walt Disney World Resortban, olcsóbban vehetnek repülőjegyet az Emirates járatain, valamint kedvezményes autóbérlési ajánlatokkal is élhetnek. Az ajánlatok mindig változnak, ezért érdemes időnként ellenőrizni a lehetőségek listáját.
Nem diák, és még 30 év alatti? Ez esetben sem kell kimaradnia a jóból, ugyanis a Nemzetközi Ifjúsági Utazási Kártya, azaz az International Youth Travel Card (IYTC) megfelelő alternatívája a nemzetközi diákigazolványnak. Ez a kártya szintén az ISIC-hez hasonló előnyöket kínálja, beleértve a hostelkedvezményeket vagy éppen a Booking.com ajánlatait is.
A legtöbb látnivaló pedig kártyától függetlenül is kedvezményes belépést biztosít a fiatalok vagy a diákok számára, nemzetközi igazolványtól függetlenül. Például mindaddig, amíg igazoljuk, hogy 24 év alattiak vagyunk, kedvezményes áron csodálhatjuk meg Párizs panorámáját az Eiffel-toronyból, a 30 év alattiak és a diákok pedig 2 eurót spórolhatnak a barcelonai Sagrada Familiában. Ráadásul minden 25 év alatti európai uniós polgár mindössze 2 euróért megcsodálhatja a firenzei Uffizi-galéria festményeit.
A diákok az angol fővárosba utazva is jól járnak, hiszen egyetemi diákigazolvánnyal a londoni Towerbe például 26,80 fontért (11,5 ezer forintért) léphetnek be, így a fentiek tudatában, a cikk elolvasását követően érdemes is pakolni a bőröndbe, mert a harmadik x-et hamarabb betölti az ember, mint azt gondolnánk…