Nyugodtan használja, de utána mindenképp mosson kezet
További FOMO cikkek
- Válik a Breaking Bad sztárja, Betsy Brandt
- Váratlan bejelentést tett az Ocho Macho zenekar
- Döntött a bíróság, nem kell felfednie kilétét a Jay-Z-t erőszakkal vádoló nőnek
- Liam Payne barátnőjét is kihallgatja a rendőrség az énekes halálával kapcsolatban
- Miért vedelünk mindig, ha valamit ünnepelni kell?
Az már talán senkinek sem újdonság, hogy a lakásunkban vagy a munkahelyünkön a mellékhelyiség használata után megmossuk a kezünket, hiszen senki sem szeretné a temérdek baktériumot a kezén hordozni egész nap, más dolgokra átragasztani vagy egy óvatlan pillanatban a szervezetébe juttatni.
A kellő óvintézkedések betartása ugyanis a legtöbb fertőzéstől megóvhat bennünket, azonban temérdek másik olyan, napi használatban lévő eszköz is van, amelynek megérintése után szintén legalább ekkora figyelmet kellene fordítanunk a kézmosásra és a fertőtlenítésre, vagy éppen teljesen másképp kellene ezekhez állni, mint azt eddig tettük.
De melyek ezek az eszközök és tárgyak?
A bevásárlókocsi, a telefon és a fogkefetartó is veszélyes lehet
A bevásárlóközpontok bejáratánál apróért cserébe használható kocsik vagy ingyen igénybe vehető kosarak megfogása meglehetősen nagy fertőzési kockázatot rejt magában.
A kocsik ugyanis olyan betegségek forrásai lehetnek, mint a kéz-, láb- és szájfertőzések, amelyek gyakran jól látható, kellemetlen kiütéseket okozhatnak a kezeken és a lábakon is.
Mindezt a tudományos kutatások is alátámasztják, az Arizonai Egyetem egyik friss tanulmánya szerint a bevásárlókocsik több mint 75 százaléka pozitívnak bizonyult az E. colira, magyarosan a kólibaktériumra. A tanulmány ráadásul azt is kimutatta, hogy
a bevásárlókocsik általában még a vécéknél is piszkosabbak, mivel utóbbiakat legalább időnként takarítják, míg a bevásárlókocsikat a legtöbb üzlet esetében sosem.
Ezek ugyan meglehetősen gyakran, akár 1-2 naponta is a kezünkbe kerülhetnek, vannak olyan, naponta több alkalommal is használt eszközeink, amelyek az egyik legkomolyabb forrásai lehetnek a bakteriális fertőzéseknek.
A Zippia karriercég adatai szerint egy átlagos munkavállaló
naponta körülbelül 96-szor, vagyis 10-12 percenként nézi meg a telefonját.
Ez nem csak a szemet terheli meg nagyon, egyben a szervezetet is sebezhetővé teheti számos baktériumtípussal szemben, beleértve a Staphylococcust is, amely különböző fertőzéseket okoz, például MRSA-t, ami kezelés nélkül könnyedén átterjedhet a véráramba, a tüdőre, a szívre, a csontokra és az ízületekre is. A Germs folyóiratban megjelent tanulmány szerint a középiskolás diákok mobiltelefonjain átlagosan 17 ezer bakteriális génmásolat lelhető fel, így érdemes a használat után kezet mosni, illetve a készüléket lefertőtleníteni, emellett pedig kerülni a használatát a vécében és a fürdőszobában is. A vécéhez viszonyítva a telefonjaink 10-szer több baktériumot tartalmazhatnak.
Ha már fürdőszoba, a fogkefénk higiéniája és környezete sem elhanyagolható. A fogkefék célja köztudottan az, hogy tisztán tartsák a fogainkat, azonban a fogkefetartókat ritkán tisztítjuk meg, ami remek táptalajt nyújt a baktériumoknak.
Ennek az lehet az oka, hogy a tartó naponta legalább kétszer érintkezik a nedves fogkefével,
a nedvesség pedig elősegíti az élesztő- és penészgombák növekedését.
Az NSF International független közegészségügyi szervezet eredményei szerint a fogkefetartók több mint egynegyede olyan baktériumokat hordoz, mint az E. coli. Az E. coli baktériumok tipikusan állatok, például szarvasmarhák, kecskék, juhok és szarvasok belében találhatók meg. Bár a legtöbb ártalmatlan, néhányuk számos gyomor-bél rendszeri tünetet okozhat, beleértve a gyomorgörcsöt, a véres hasmenést és a hányást. A pontos számok eltérők, de a becslések szerint az E. coli fertőzések évente körülbelül 265 ezer betegséget és 100 halálesetet okoznak.
Érdemes figyelni az irodai kávéscsészére, a szülinapi tortára és a szennyesre is
Arról már többször lehetett hallani, hogy a fenti eszközök bizonyos körülmények között baktériumok melegágyai lehetnek, ám a lista még korántsem ért véget.
Az Arizonai Egyetem feljebb már többször hangoztatott tanulmánya szerint a közösségi konyhai szivacsok használata is veszélyes lehet, mert ezeket ritkán cserélik csak ki. Ezek Coliform baktériumokat hordozhatnak, beleértve az E. colit is. Ráadásul ha a kávénkhoz cukrot és tejszínt is adunk, az több baktérium kialakulásához vezethet, mivel
az álló folyadék elősegítheti a kórokozók, különösen a penészgombák növekedését és terjedését.
Minderre a legjobb megoldás a mosogatógép használata lehet, hiszen a gőz és a magas hő elpusztíthatja a baktériumokat, az eszközt pedig egyre több munkahelyen vetik be, könnyítve ezzel a munkavállalók terheit.
A közösködés mindig sokkal több veszélyt rejthet, így nem meglepő, hogy ezen a listán a születésnapi zsúrok is megtalálhatók – az azonban már inkább, hogy a torták jelenthetik az egyik legnagyobb fertőzésveszélyt.
A Journal of Food Research 2017-es tanulmánya szerint
a gyertyák elfújásakor 1400 százalékkal, azaz 15-ször több baktérium kerül a tortára, mint ha nem fújták volna el azt.
Ha valaki beteg, vagy éppen betegséget hordoz, és elfújja a születésnapi tortán lévő gyertyákat, akkor szinte biztos, hogy baktériumok átvitele következik be. Ennek ellenére a torták elfogyasztása általában nem jelent gondot, de kockázatot rejthetnek az immunhiányos, idős vagy valamilyen alapbetegségben szenvedők körében. És hogy mi az, amiről talán senki sem gondolná, hogy a baktériumok melegágya?
a mosott ruha.
Bár a mosás célja a szennyeződések eltávolítása a ruhákról, az Applied and Environmental Microbiology folyóiratban megjelent kutatás rávilágított, hogy számos vírus képes túlélni a centrifugálási ciklust is.
A kutatók megállapították, hogy
az adenovírus, a rotavírus és a hepatitis mind túlélte a mosást és a szárítást.
Az adenovírusok olyan légúti megbetegedéseket okoznak, amelyek köhögéshez, lázhoz, orrfolyáshoz és tüdőgyulladáshoz vezetnek. A rotavírus rendkívül fertőző, és általában öt éven aluli gyermekeket érint. Súlyos hasmenést, hányást és fekete székletet okoz. Emiatt ha a ruhákat több mint 30 percig nedvesen hagyjuk, vagy megszáradás előtt még vizesen tesszük be a szennyesbe, legjobb, ha kétszer is átmossuk azokat magas hőfokon, hogy biztosan elpusztuljon minden kórokozó.