A híd történetével sokat foglalkoztunk már. Volt, hogy Török András online könyve kapcsán foglaltuk össze a lényegét (akinek van egy kis ideje olvassa el azt is), volt, hogy a hídmester, Alagútból nyíló irodáját mutattuk be , és ha már ott jártunk, összeszedtünk pár remek hídlegendát is.
Úgyhogy most csak kényelmesen hátradőlünk, és adatok, meg tények felsorolása helyett élvezettel végigpörgetjük a Fortepan képeit a Lánchíd huszadik századi történetéről.
A Lánchíd presszó terasza. Ennyi maradt az Ybl Miklós tervezte palotából a 60-as évekre. Az itáliai palazzókat idéző épület belső udvara igazán különleges volt, a boltívek egy része csak imitáció volt a szomszédos ház tűzfalán. A különös épületelemek több mint fél évszázadon keresztül hozzátartoztak a budai panorámához, míg végül a Clark Hotel komor tömbje el nem takarta őket.
(Fotó: FSZEK BUDAPEST GYŰJTEMÉNY / SÁNDOR GYÖRGY felvétele / FORTEPAN)Első pillantásra olyan, mintha egy folyóba vezető csatorna torkában állna apa és gyermeke, de persze nem erről van szó. Ez a pesti rakpart gyalogos alagútja, amit néhány képpel ezelőtt még csak tervezgettek. Csak most épp odáig ért a Duna. Ez volt az 1965-ös árvíz, mely Budapesten már inkább volt izgalmas látványosság a fotó alapján, mintsem valódi veszedelem. Persze azért az ország más pontjain nem volt ilyen vidám a helyzet.
(Fotó: Pálinkás Zsolt / FORTEPAN)
Rovataink a Facebookon