A most bemutatott fotók a Balatonon és Dinnyésen készültek – itt szaporított amúrt és busát két évig Tölg István, mielőtt a százhalombattai Temperáltvízű Halszaporító Gazdaság igazgatója lett csaknem két évtizedre. A többszáz, sokszor saját fotójával kísért szakcikket, illetve könyveket is író halászatbiológus 2009-ban halt meg.
A tihanyi Magyar Biológiai Intézetet Klebelsberg Kuno alapította 1927-ben. A közoktatási miniszternek nem volt könnyű dolga, a húszas évek nehéz politikai és gazdasági helyzetében többször megkapta a „Minek egy ekkora gondban lévő országnak egy csiborpatkoló?”-kérdést.
(Fotó: Tölg Anna / FORTEPAN)A fotón Tölg egy méreten aluli süllőt szorongat, igyekszik a szájából kiszabadítani a ragadozóhal egyik fő táplálékát, egy félig megrágott szélhajtó küszt (közismertebb nevén snecit). Láthatóan kétszemélyes művelet, az asszisztens egy csipesszel feszíti szét szerencsétlen süllő száját. A közhiedelemmel ellentétben a süllő és a fogas ugyanazon halfaj, csak a nagyobb példányok érdemelték ki a fogas nevet a nagyranövő szemfogak miatt. A fogas unokatestvére a kisebb alkatú kősüllő, amit horgászberkekben kövesnek becéznek. A köves húsa vetekszik a fogaséval.
(Fotó: Tölg Anna / FORTEPAN)Az évtizedek óta tervezgetett intézet nem véletlenül került a Tihanyi-félszigetre. Ez volt akkoriban a Balaton környékének legérintetlenebb területe, mely belső tavával, hegyeivel, vulkanikus képződményeivel rengeteg kutatási témát adott, de ami ennél is fontosabb: a két nagy balatoni medence találkozásánál fekve különösen alkalmasnak tartották sekély és mély vizek összehasonlító tanulmányozására. A kultuszminisztérium a tihanyi bencésektől vette meg a többhektáros területet, ahol Kotsis Iván tervei szerint épült fel a főépület, a vendégház és a kutatói lakóház. A képen jobbra a Rockefeller-alapítvány támogatásával épült üvegház, az ötvenes években algagyár működött benne.
(Fotó: Tölg Anna / FORTEPAN)Tölg fotóján a hagyományos, körhálós halászat utolsó stádiuma: a háló a partra húzatása. A halakat hatalmas, vesszőkosarakban hordják el minden valószínűség szerint az oxigénpalackkal levegőztetett halszállító tartályokhoz. Az intézet kalapos, ballonkabátos párttitkára elégedetten figyeli a munkafolyamatot. A horgászok nagy megelégedésére néhány éve a balatoni halászatot betiltották.
(Fotó: Tölg Anna / FORTEPAN)Vidám nyári halászat
A zsákmány láthatóan apróhalakból, többnyire kispontyokból áll, de egy körülbelül hatkilós példány is rajtavesztett. A halakat valószínű telepítés céljából halászták ki egy nevelőtóból.
(Fotó: Tölg Anna / FORTEPAN)Az angolna sem őshonos hal a Balatonban, bár egyes vélemények szerint a Sió csatornán fel tudott úszni. Míg az amurnak az ikrája, az angolnának a vére mérgező. Balatoni horgászat során helyi öreg pecásoktól lehet olyan történetet hallani, hogy éjszaka az angolnák kikúsznak a kertbe, és leeszik a zsenge zöldborsótermést. Bár tényszerű, hogy az angolna a nedves fűben meglepően jól siklik, a történetet azért valószínűleg túlzás.
(Fotó: Tölg Anna / FORTEPAN)A hatvanas évekbeli legendás tihanyi kutatói életről szól a már emlegetett Bikakolostor, álnevekkel, de „elképesztően hiteles karakterábrázolásokkal” – írja G.-Tóth László, aki intézettörténetében hozzáteszi a magáét. Tőle tudjuk, hogy a konyhát a kutató-feleségek hetenként felváltva, kevés pénzből vezették és a közös étkezések fontos csapatépítők voltak. Az akkoriban történt legkülönfélébb intézeti és intézet-körüli társadalmi események, társasági történetek ma már az intézeti anekdotakincs klasszikusai.
(Fotó: Tölg Anna / FORTEPAN)A minisztériumból lejöttek az elvtársak ellenőrizni a Kutatóintézetet, és az egyik halász megcsónakáztatja őket. Bezzeg erre a csónakra jutott motor, míg a Badacsony alatti halászoknak evezőkkel kellett küszködni.
(Fotó: Tölg Anna / FORTEPAN)Süllő evolúció
A vonalzó szerint a legnagyobb sem érte el a kifogható mérethatárt, de legalább a fogai jól megfigyelhetők, bár kis méret miatt még jóindulattal sem üti meg a fogas kategóriát.
(Fotó: Tölg Anna / FORTEPAN)(Borítókép: Amur a Dinnyési Halgazdaságból, hatvanas évek vége. Tölg Anna / FORTEPAN)
Rovataink a Facebookon