További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
„Nem zártuk le a tárgyalásokat, (csak) elhalasztottuk, minden valószínűség szerint néhány nappal" – mondta Zoran Milanovic újságírói kérdésre Brüsszelben az európai uniós állam- és kormányfők csütörtök este kezdődött csúcstalálkozója előtt. Hozzátette, nem fog beszélni az ügyről Orbán Viktor magyar kormányfővel Brüsszelben, mert a horvát kormány által kinevezett tárgyalóküldöttség foglalkozik a kérdéssel.
Kiállunk Hernádi mellett
A magyar kormány korábban közleményben kiállt a Mol vezére mellett, meggyőződésük, hogy Hernádi ügye a horvát belpolitikai csatározások része, és a bíróság politikai nyomás alatt áll. A tárgyalás furcsaságairól itt olvashat.
„Ha úgy gondolják, hogy bizonyos tevékenységet állami tevékenységként akarnak folytatni, elfogadjuk, de ennek van egy civilizált módja, ehhez nem kell senkit letartóztatni, kétséges vádakkal megrágalmazni” – mondta még korábban Orbán Viktor.
Úgy tudjuk, nem szeretnék, ha a horvátok szétválasztanák a Hernádi elleni eljárást és az INA jövőjéről szóló tárgyalásokkal. Ha a horvátok visszavonnák az elfogatóparancsot, Hernádi nyitott lenne egy Magyarországon tartott horvát kihallgatásra, állítólag a horvátok erre hajlanának is. A Mol INA-részvényeinek eladása valójában egyik félnek sem érdeke, a horvátok igazából a cég feletti irányítást szeretnék visszakapni.
A Hina horvát hírügynökség csütörtök reggel adott hírt arról, hogy elhalasztották a horvát kormány és a magyar olajtársaság közötti, péntekre tervezett tárgyalásokat. A Mol magyarországi kommunikációs igazgatója közölte, nem kaptak hivatalos értesítést a halasztásról.
A Hina nem hivatalos információi szerint a horvát kormány azért döntött a találkozó elhalasztása mellett, mert a Mol nem fogadta el, hogy a tárgyalás témája az INA horvát olajcég vezetési modelljének megváltoztatása legyen. Ez pedig ellentétes a szeptember 18-i első találkozón elhangzottakkal, amikor megbeszélték, hogy a következő téma az INA vállalatvezetése lesz.
A Poslovni dnevnik horvát gazdasági újság információi szerint a horvát fél a korábban megbeszéltek szerint a szeptemberben rögzített menetrendnek megfelelő témáról kívánt tárgyalni. Akkor abban is megállapodtak a felek, hogy addig nem kezdenek új témába, amíg az előzőt le nem zárták – emlékeztetett a lap.
A horvát kormány szerint az első megbeszélendő téma ezek alapján az INA irányítási modellje lenne, egészen pontosan az, hogy a vezetési struktúrát összhangba hozzák a gazdasági társaságokról szóló horvát törvénnyel. A Mol viszont – a lap szerint – olyan témákat javasolt, amelyekre csak a negyedik vagy ötödik találkozón kellene sort keríteni.
A Jutarnji List című zágrábi napilap szerint a magyar fél az INA stratégiai fejlesztéséről kívánt tárgyalni, mert szerintük az fontosabb, mint az irányítási modell megváltoztatása.