Odacsapnak a Wall Street farkasának
Ez történt a gazdaságban az év 14. hetében
További Gazdaság cikkek
- Itt a válság, amiről egyre többet beszélnek: egyszerre két csapás éri Európát
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
Mire van szükség a magyar pénzügyi rendszernek? Rendre! Miért? Mert a magyar a befektetési piac
nem a legízlésesebb része a pénzügyi világnak (...) nagy autók, szőke hölgyek és rengeteg meglopott ügyfél jellemzi.
Attól függetlenül, hogy ez igaz-e, vagy sem, Orbán Vikor ennyivel rendezte le az ügyet, amikor a Kossuth Rádióban péntek reggel a brókerbotrányról beszélt. Meg azzal, hogy "kattannia kell a bilincsnek". A Wall Street farkasa-analógia egyébként teljesen jól mutatja, hogy a kormányzat a kollektív bűnösség elve alapján akarja most elvarrni a szálakat a Quaestor-ügyben. De miért?
Hát azért, mert hetek óta tartó kavarás után ezen a héten végül kiderült, mi lesz a Quaestor-károsultak sorsa: péntek este kijött a törvényjavaslat, amiből az derül ki, hogy a magyar állam egyáltalán nem érzi magát felelősnek abban, hogy szabályozóként éveken keresztül nem szúrt ki egy ilyen gigantikus méretű csalássorozatot. Egyébként a törvényjavaslat ugyanazt tartalmazza, amiről Rogán Antal pénteken egy sajtótájékoztatón már beszélt.
30 millióig állják a cechet
Ez miből derül ki? Hát abból, hogy jelen állás szerint azok a brókercégek fogják megszívni a dolgot, amiknek semmi köze nem volt a csalássorozathoz. A törvénytervezet szerint ugyanis a tisztességes iparági cégeknek kell létrehozniuk egy Befektető-védelmi Alapon (Beva) kívüli kártalanítási alapot is. Ebbe mindenki beadná a kötvényeit - fiktívet és valódit egyaránt -, és a Beva ide fizetné be a pénzt, amiből kártanítanának.
A Beva alapból 6 millióig kártanít, viszont a brókercégek befizetései alapján úgy egészítenék ki ezt az alapot, hogy mind a 32 ezer károsult veszteségeit 30 millió forintig tudják állni. A cégek csak megelőlegeznék ezt az összeget, majd amikor befejeződik a Quaestor felszámolási folyamata, illetve a csalások felelőseinek vagyonát bevonják az alapba, akkor a befektetési vállalkozások visszakapnák ezt a plusz befizetést.
Végül az az ötlet is bekerült a tervezetbe, ami alapján a Magyar Nemzeti Bank 3 hónapos gyorshitellel segítene be a brókercégeknek, hogy nehogy tönkretegye őket a hirtelen jött extrakiadás. Az egész lényege tehát az, hogy így nem egyben, hanem három év alatt kell majd a cégeknek a kártalanítást kifizetnie. Az MNB egyébként már korábban is támogatta, hogy a Beva 6 helyett 30 millióig mentse ki a károsultakat, ami mellé a kormány is beállt.
Az MNB döntött, aztán gratulált magának
Közben pénteken a Beva igazgatósága megszavazta, hogy kártalanítja azokat, akik fiktív kötvényeket vettek a Quaestortól. A döntés nem volt egyszerű, szerdán a Beva több tagja - köztük Katona Zsolt, BÉT vezérigazgatója, Nyitrai Győző az OTP Bank igazgatója, Kovács Levente, a Bankszövetség főtitkára, és Patai Mihály a Bankszövetség elnöke - levelet írt a testület elnökének, Hardy Ilonának, amelynek azt kérték, hogy halasszák el a pénteki döntést.
Arra hivatkoztak, hogy a fiktív Quaestor-kötvényekről szóló jogi szakvélemények egymásnak ellentmondanak, az egyik szerint a fiktív kötvényesek is jogosultak a Beva-kártérítésre, a másik szerint viszont egyáltalán nem; illetve azt is kifogásolták, hogy csak szerdán tudták meg, hogy pénteken dönteniük kell, miközben azt sem tudták, hogy pontosan milyen következményei lesznek a döntésüknek.
Azt viszont előre lehetett tudni, hogy az igazgatóság többségét az MNB delegálta, tehát nem volt igazán meglepő, hogy támogatták a javaslatot, amit azok a jogi szakvélemények alapoztak meg, amiket a Beva kért az előtt, mielőtt az MNB két hete bejelentette: kártalanítja a Befektetés-védelmi Alap (Beva) azokat, akik fiktív kötvényeket vettek a Quaestortól.
A Bevát irányító igazgatóságban ugyanis két nemzeti bankos is ül, illetve a Keler elszámolóház delegáltja - aki az igazgatóság elnöke - szintén kötődik a jegybankhoz, mivel az MNB a Keler többségi tulajdonosa. Mindezek fényében az sem volt meglepő, amikor a jegybank pénteken sajtóközleményben üdvözölte a döntést, ami lényegében a saját döntése volt.
Szombaton mindenesetre több tüntetés is volt a Quaestor-ügyben: a civilek tüntetésén az hangzott el, hogy nem igazán bíznak a kormány ígéreteiben, és
És persze csak spekuláció, de mindenestre a kormány azért siethetett ennyire a törvénytervezettel, mert a vasárnapi tapolcai választás előtt jól jöhetett egy hangzatok bejelelentés a károsultak kimentéséről.
Varga egy éjszaka alatt kiszámolta a Quaestor-buktát, szóban értesítette Orbánt
Erről írtunk még bővebben
- Az Igazi Vészhelyzet: összeszedtük, hogy mi van mostanában a kórházakkal a horrorsztorikon túl.
- Ekkora szobrot még nem kapott megszakadt barátság: összeszedtük, mi a helyzet az M4-es építkezésének leállítása körül.
- És azt is, hogy a kormány hogyan készül fejleszteni az úthálózatot 2020-ig.
- És egy személyes sztorin keresztül azt, hogy milyen ma Magyarországon kisvállalkozást indítani (röviden: nem jó, bővebben: hülye vagy?).
A brókerbotránnyal kapcsolatos hír volt még a héten, hogy újabb verzió került elő arról, hogy Orbán Viktor hogyan volt képes a Quaestor bedőlése előtt nagy hirtelenjében utasítást adni a minisztériumnak, hogy vonják ki a pénzüket a Quaestorból a Buda-Cash bedőlése után.
A nemzetgazdasági miniszter 2015. február 25-én szóban tett jelentést a kormánynak a brókercégek és az állami, illetve közösségi vagyon kapcsolatáról. A szóbeli jelentés nyilvánosságra hozatala formája miatt nem lehetséges
– ez volt az NGM mostani verziója, itt pedig elolvashatja a korábbi verziókat arról, hogy hogyan
változott Orbánék emlékezete a pénzpiaci folyamatok figyelésétől, Orbán egyszerű "életösztönén", majd a nem létező kormányülésen át mostanáig. Az is kiderült, hogy a NAV nem fogja vegzálni a károsultakat, miközben Varga már tárgyal a Bankszövetséggel a pénzügyi rendszer újraszabályozásáról. A Buda-Cash károsultaknak pedig marad a per, a cég pedig még megszűntében is átveri az ügyfeleit. Közben a Lombard-ügy is pörög tovább: a tulajdonos szerdán önfeljelentést tett a rendőrségen.
A kormány közben leállította az M4-es építését, Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszternek a kormányhatározat értelmében vissza kell szereznie a 22 milliárdos előleget, amúgy összesen eddig 60 milliárdot fizettek ki a cégeknek. Csepreghy Nándor helyettes államtitkár szerint ha nincs EU-pénz, akkor nem lesz autópálya, de van másik terv is Szolnok bekötésére. Most átvizsgálják a NIF-et, a pályázókat és az összes számlát is, az uniótól pedig azt várják, álljanak elő konkrétumokkal.
A tőzsde elég erős hetet zárt: minden fontosabb papír árfolyama nőtt a héten, a tőzsdeindex pedig összesen 150 ponttal erősödött.
13. heti záró | 14. heti záró | |
BUX | 20 002 | 21 152 |
OTP | 5300 | 5502 |
Mol | 12 740 | 13 980 |
Richter | 3899 | 4160 |
Magyar Telekom | 413 | 424 |
Ez is fontos volt még a héten
- Egymilliárd forinttal húzta le ügyfeleit egy OTP-s bankár. A bankár éveken át sikkasztott, és miután idén lebukott, az ügyfeleket az OTP kártalanította. A Széchenyi-kártyákkal is csaltak: egy bűnszervezet mintegy félmilliót szedett össze így, de most lebuktak.
- Mészáros Lőrinc tovább terjeszkedik: a Körösaszfalt Zrt. tulajdonába került Magyar Építő Zrt.-nél Tolnay Tibort az a Máté Nyiri Péter váltja a vezérigazgatói székben, aki 2009 óta a Mészáros és Mészáros Kft. főmérnöke és műszaki vezetője. Egy mostanában kevésbé szerencsés vállalkozó, Simicska Lajos viszont nagyon sok állami földet bukott.
- Majdnem másfélszer annyi magyar vándorolt külföldre tavaly, mint egy évvel korábban, és csaknem hat és félszer annyi, mint 2009-ben.
- Egy friss kutatás szerint gépészmérnökökből, illetve villamosmérnökökből lesz a legnagyobb hiány az elkövetkező években.
- 300 embert bocsátottak el az állam új bankjában, az MKB-ban.
- A Nébih szerint is mérgező volt az a paprika, amit a Greenpeace szúrt ki, és amiből az országszerte több boltban is lehetett kapni.
- Még egy lépéssel közelebb került a kormány, hogy elvegye a nemzeti parkok földjét és odaadja a Nemzeti Földalapkezelőnek, a parlament Törvényhozási Bizottsága ugyanis átengedte az erről szóló javaslatot.
- A görögök mégis tudtak fizetni az IMF-nek, pedig senki nem hitte el nekik, hogy lesz pénzük. Még hat napot kaptak, hogy átírják a reformjavaslataikat.
- Törvényesítenék a hálapénzt: a jövőben nem számítana bűncselekménynek, ha egy egészségügyi dolgozó utólag fogadna el valamilyen juttatást egy pácienstől, aki ezzel elégedettségét kívánja kifejezni.
- A metrómegállókban is nyitva maradhatnak a boltok vasárnap.
- A KDNP pedig újra bedobta a magáncsőd intézményének bevezetését: a Bankszövetség, az érintett minisztériumok és az Magyar Nemzeti Bank épp egyeztet a magáncsőd várható szabályozásáról. Az is kiderült, hogy végül nem vezetik be a benzinjelölést.