Állami támogatást kaphat az Igazi Csíki Sör
- Rossz hír a Csíkinek: nem áll meg a Heineken-buldózer
- A sörbotrány, amiben minden furcsa
- Ez csak háború egy korsóban
- A Miniszterelnökség is keményen beleszállt a Heinekenbe
- Nem tágít az Igazi Csíki Sör: új néven folytatják
- Csíki Sör-gate: a holland nagykövetség aggódik
- Lázár ki akarja zavarni a Sopronit a boltokból az Igazi Csíki sör miatt
- Fideszes-jobbikos bojkott a Csíki Sör miatt: nem isznak több Heinekent
További Gazdaság cikkek
- Döntöttek az Európai Unió adósbesorálásáról és az unió kilátásairól
- Zajlik a jegybank pénzkísérlete, amely hamarosan olcsóbbá teszi a bankolást
- Csaknem 54 millió forintot kaszált egy magyar az Eurojackpoton
- Nem elég, hogy lassan aranyáron mérik, veszélyben is van az emberiség egyik kedvence
- Megérte anyagilag a franciáknak a párizsi olimpia
Látszólag új fokozatra kapcsolt a magyar kormány a Heineken elleni sörháborújában, és állami pénzzel tömné ki a holland cég által betámadott (részben amúgy szintén holland kézben lévő) Igazi Csíki Sört.
Legalábbis Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes az MTI tudósítása szerint azt mondta csütörtökön, hogy
a kormány kész állami támogatást nyújtani az Igazi Csíki Sör gyártásához és helyzetbe hozná a kézműves söröket is.
Részletek nem derültek ki arról, hogy milyen címen és jogon, mennyit és mikor adna az Igazi Csíki Sör mögött álló, profitorientált magánvállalkozásnak a magyar kormány, illetve hogy általában véve pontosan miért, milyen módon és mennyivel tervezik támogatni a kézműves söröket gyártó, profitorientált magánvállalkozásokat.
A Heineken és a székely kézműves sörnek bélyegzett, valójában azonban egy romániai magyar vállalkozó élelmes, nevezzük úgy, nemzetpolitikai marketinggel hódító ipari sörmárkája közötti balhét itt foglaltuk össze részletesen. A történet rövid lényege, hogy a Heineken szerint az Igazi Csíki Sör az ő egyik márkájukat bitorolja, és ebben a bíróság is nekik adott igazat. Ám a magyar kormány ezt nem hajlandó elfogadni, és valamilyen, eddig nem kifejezetten világos okból nekirontott a Heinekennek.
Az ügy legutóbbi fordulójában Semjén Zsolt és Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a vörös csillagja miatt próbálja betiltani a holland sört. Benyújtottak ugyanis egy törvényjavaslatot, ami betiltaná "az önkényuralmi jelképek kereskedelmi célú megjelenítését". Miután a Heineken márka jelképe az ötágú vörös csillag, ami Magyarországon kommunista önkényuralmi jelképnek minősül, így elsősorban őket érintené a törvény.
Semjén a törvényjavaslatot "absztrakt erkölcsi megfontolással" indokolta, ugyanakkor kérdésre nem cáfolta, hogy összefüggés van a Heineken cégérével és az Igazi Csíki Sör forgalmazásának akadályozásával.
Semjén egyébként azt is levezette, hogy Heineken logójában szereplő vörös csillag "nyilvánvaló politikai tartalom". Ezt arra alapozta, hogy 1951-ben a vörös csillagot levették a sörről, majd 1991-ben a Szovjetunió megszűnése után visszatették. Arra nem tért ki, hogy nem feltűnő-e számára, hogy pont a hidegháború időszakában nem szerepelt vörös csillag a Heinekenen, amikor ez a jelkép nyilvánvaló politikai tartalommal bírt, és csak akkor tették vissza, amikor a vörös csillag nyilvánvaló politikai jelentősége megszűnt.
Semjén annak a realitását sem taglalta, hogy az Index korábbi remek ötlete alapján a magyar kormány vegye meg az egész Heinekent, és cserélje le székely zászlóra a vörös csillagot.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!