Elszúrtuk az uniós pénzeket
További Gazdaság cikkek
- Jók a turizmus idei számai, de látszik, hogy a magyarok kevésbé tudnak utazni
- Leállt a 2-es metró, egy utasokkal teli szerelvény a Duna alatt rekedt
- Felpörög a logisztikai ágazat, már látszanak az előjelek
- Index-információ: fideszesek fúrják Navracsics Tibort, pedig megmentett 65 milliárd forintot
- Rendszeresen ütik a magyar kormányt háborús álláspontjáért, pedig még dobogón sem vagyunk
Az MNB nagy vonalakban nem okozott nagy meglepetést a decemberi inflációs jelentésével, hacsak a szolidan viccesre sikerült magyarázó ábráikat nem számítjuk. Szerintük nem rögtön jövőre jön a visszaesésünk, hanem csak egy évvel később.
Érdekesebb viszont, ahogy Orbán Viktort cáfolták, a miniszterelnökünk ugyanis nemrég azt magyarázta, hogy nem szabad engedni, hogy bárki is az uniós támogatásoknak tulajdonítsa a mostani növekedést, mert a költségvetés 18 ezer milliárd forint, évente uniós pénzből meg 1-1,5 ezer milliárd forint áramlik be. Orbán gazdasági elmélete pedig annyi, hogy az utóbbi kisebb szám. Ráadásul 2000-ben is volt növekedés, Orbán emlékezete szerint pedig akkor még támogatások se lehettek.
Az MNB az inflációs jelentésében épp vizsgálta némileg ezt, ahol szűkszavúan annyival el is intézték a kérdést, hogy az uniós pénzek "jelentős szerepet töltenek be a magyar gazdasági szereplők finanszírozásában". Persze igazából nem is az az érdekes, hogy Orbánnál esetleg hogyan magyarázzák ki ezt az állításukat, hanem például az, hogy mire jutottak a gazdaságfejlesztési pénzek hatékonyságának értékelésénél.
Nos, leginkább arra, hogy rosszul költöttük el a gazdaságfejlesztési operatív program (GOP) és regionális fejlesztési operatív programok (ROP) keretében kapott támogatásokat. Arra jutottak, hogy ezeknél a gazdaságfejlesztési támogatásoknál
a támogatott cégek munkatermelékenységét a nagy mennyiségű pluszpénz. Mindezt egyébként a 2007–2013-as uniós költségvetési ciklushoz kapcsolódó gazdaságfejlesztési támogatásoknál nézték, a kkv-knál. A címkézés se számít különösebben, a strukturális alapok és a kohéziós alap vissza nem térítendő támogatásait nézve sincs érdemi különbség.
Hiába nő a támogatottak árbevétele, felvesznek egy darabig új embereket is, nagyobb lesz esetleg a nyereségük a pluszpénz után, ha nem lesznek tőle ügyesebb cégek. Viszont azzal bíztatna a tanulmány, hogy eleve a jobb, termelékenyebb cégek kaptak több pénzt, ők így gyorsabban növekednek, és majd akár hozhatnak némi termelékenységjavulást is. Azzal most nem különösebben foglalkozott a felmérés, hogy akkor ehhez miért kell uniós pénz, miért volt értelme az eleve jobban álló cégeket tovább pénzelnünk.
Érdekes volt még egyébként, hogy az adataik szerint főleg a központi régióban lévő cégeknél landoltak végül ezek az uniós pénzek. Például még a nyugat-dunántúli támogatott projekteknél is a támogatás harmada került végül közép-magyarországi székhelyű cégekhez.