Kisállateledel, IT és baromfi: a legnagyobb hazai vállalat-eladások
További Gazdaság cikkek
- 255 milliárd forintból, a BudaParton épülhet meg az új állami irodaház
- Tovább izzik a levegő Németországban, a Volkswagen dolgozói hétfőtől sztrájkba lépnek
- Íme egy karácsonyi étel, amely idén nem drágul
- Történelmi pillanatok az OTP-nél: csúcsdöntés után két váratlan csapás érkezett
- Kapaszkodjon meg: óriási válságba kerülhet a kávépiac, lecsapott Brüsszel és a drámai időjárás
Ki gondolta volna, hogy az állateledel ekkora üzlet? A brit Cinven tőkealap a Forbes listája szerint 168 milliárd forintért vásárolta fel a Partner in Pet Food (PPF) Kft-t. A magazin ezt az értéket az EY barométer című kiadványból vette, máshol szakértők segítségével megbecsült, olykor pedig a közleményekben is bejelentett vételár szerepel a kiadványban. A csúcstartó deal idén áprilisban történt és a portéka egy több mint 1400 embert foglalkoztató regionális, de alapvetően magyar központú állateledel-gyártó volt.
A Forbes ma megjelent exitlistáján 22 tranzakciót rendezett sorrendbe, de ezeken kívül is megemlékezett pár nagy dealről. Például a MET tulajdonosváltásáról, Simicska Lajos látványos exitjéről, vagy éppen a készpénzlogisztika nagy üzletéről, amikor Garancsi István vette át a G4S csoport egyes érdekeltségeit.
A listába rendezett dealek közül az állateledelüzlet után a BalaBit Kft. kiberbiztonsági cég eladása következik, a magyar céget az amerikai Quest – One Identity vásárolta fel, a Forbes szerint 27,5 milliárd forintért.
Míg a harmadik helyre Csányi Sándor vásárlása ért fel, a Bonafarm-csoport 12,3 milliárd forintos becsült értéken vette meg a szentesi Hungerit Zrt-t, amellyel akkor sokan jártak jól.
A dobogó után is még sok milliárdos tranzakcióról lehet olvasni, francia cég vette meg a Solvo Biotechnológiai Zrt-t, míg a nemzet nagy felvásárlója, mészáros Lőrinc az ötödik helyre jutott be a V-Híd Zrt. megszerzésével.
A lista böngészése során a sok ipari, technológiai cég mellett taxicég, magánegészségügyi vállalkozás, de nyomda és pizzacég is szerepel. Miközben a szakemberek szerint a hazai vásárlók bántóan hiányoznak a piacról, a listáról kiderül, hogy a nemzetközi vevők változatos helyekről érkeztek, van közöttük holland, francia, horvát, indiai vásárló is.