Két év börtönre ítélték Czeglédy cégének alvállalkozóját
További Gazdaság cikkek
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
- Kiderült, hány luxusautót adtak el novemberben Magyarországon
- 320 ezer bankkártyát hív vissza az OTP Bank külföldön
- Történelmi mélypontra került a forint, Orbán Viktor rámutatott a forintgyengülés felelőseire
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
Jogerősen két év két hónap börtönbüntetéssel sújtott a Szegedi Törvényszék csütörtökön egy makói iskolaszövetkezet korábbi vezetőjét, aki közvetve a Czeglédy Csaba vezette Human Operator Zrt. alvállalkozója volt - írja az MTI.
A bíróság bűnsegédként elkövetett különösen nagy vagyoni hátrány okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntettében és más bűncselekményekben mondta ki bűnösnek a férfit.
A bíróság döntött arról is, hogy a vádlott leghamarabb a büntetés felének letöltése után bocsátható feltételes szabadságra. A törvényszék a korábban tűzoltóként dolgozó 37 éves férfira 300 ezer forint pénzbüntetést is kiszabott, 540 ezer forint értékben pedig vagyonelkobzást rendelt el, valamint három évre eltiltotta a gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselője foglalkozástól.
A vádlott és az ügyészség egyezséget kötött, a férfi elismerte bűnösségét és elfogadta a kiszabott büntetést. A bíróság így a vádirattal megegyezően állapította meg a tényállást.
A férfi 2013-ban egy makói iskolaszövetkezet névleges vezetője volt, amely közvetve a munkaerő-közvetítéssel foglalkozó Human Operator Zrt. alvállalkozójaként működött. Bálint Márton ügyész az előkészítő ülésen elmondta, kizárólag eljárásjogi okai vannak annak, hogy a férfi ügyét az alapügytől elkülönítve tárgyalta a bíróság.
A Humán Operátor Zrt. ügyében februárban emeltek vádat 21 ember ellen. A vádirat szerint a 2011-től működő bűnszervezet célja a döntően diákmunkaerő-közvetítéssel foglalkozó cég áfafizetési kötelezettségének csökkentése, valamint a diákmunkához kapcsolódó más közterhek, így a személyi jövedelemadó megfizetése alóli mentesülés volt.
Az ügyészség szerint a bűnszervezet vállalkozásoknak, köztük több Magyarországon működő multinacionális cégnek közvetített diákmunkaerőt 2011-től és 2017-ig. A közterhek megfizetésének elkerülése céljából olyan számlázási láncolatot hoztak létre, amelynek az alsó szintjén iskolaszövetkezetek, a középső szintjén ténylegesen gazdasági tevékenységet nem, csak átszámlázást végző gazdasági társaságok álltak, a legfelső szinten pedig a Humán Operátor Zrt. állt. A bűnszervezet a vádirat szerint 6,215 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott az állami költségvetésnek.
Czeglédy Csaba, a DK európai parlamenti képviselőjelöltje, ezért mentelmi jog illeti meg. A Nemzeti Választási Bizottság fenntartotta a politikus mentelmi jogát, így a Szegedi Törvényszék megszüntette vele szemben az eljárást.