Megvannak a 10 milliós ingyenhitel feltételei
További Gazdaság cikkek
- Lassan elővehetjük a nagypapa biciklijét, ha ennyivel drágul az üzemanyag
- Valaki csaknem 800 millió forintot nyert a Skandináv lottón
- Infláció ide vagy oda, ezeket a készülékeket vettük, mint a cukrot
- Tarolt a SZÉP-kártya, de a kormány már bejelentette a változtatásokat
- Történelmi üzleteket kötöttek, eurómilliárdok mozdultak meg Magyarországon
Hivatalosan Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön néven fut a legújabb hitelkonstrukció, amelyre lényegében egyből hároméves moratórium jár azoknak a kis- és középvállalkozásoknak, amelyek élnek az új állami segítség lehetőségével.
Orbán Viktor miniszterelnök február elején a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján jelentette be, hogy új, tíz évre tízmillió forintig nullaszázalékos kamattal, hároméves türelmi idővel induló állami hitelkonstrukció érkezik a koronavírus miatt bajba jutott kkv-k megsegítésére.
A kormányfő most pénteken a Kossuth Rádióban adott interjújában elmondta, hamarosan elérhető lesz a legkisebb hazai vállalkozásoknak a tízmillió forintos hitel. Hozzátette, nyitott lenne rá, hogy ezt igény szerint minden érdeklődőnek folyósítsa a kormányzat.
Az már biztos, hogy a Gazdaság-újraindítási Akcióterv keretében a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön hitelprogramról szóló, már megjelent kormányrendelet szerint a program keretösszege egyelőre összesen 100 milliárd forint. Bár nyilván ez később módosulhat.
A gyorskölcsön, amelynek lebonyolításával a Magyar Fejlesztési Bankot (MFB) bízta meg a kormány, elsősorban azt a cél szolgálja a döntéshozók részéről, hogy a posztkoronavírus-korszakban mielőbb újraindulhasson, talpra állhasson a gazdaság, és megmaradjanak a munkahelyek.
A Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönről szóló kormányhatározat egyelőre csupán néhány főbb szabályt tartalmaz, a pontos részletek még váratnak magukra. Ahogy a kormányzati kommunikáció fogalmaz, a végrehajtási konstrukció kidolgozása még folyamatban van.
Amíg Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter, Varga Mihály pénzügyminiszter, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter dolgoznak a koncepción, nézzük, mit tudunk eddig a hitelről!
1. Kiknek szól az új 10 millió forintos hitel? Kik vehetik igénybe?
Az MFB a tájékoztatójában jogosultként a válság által leginkább sújtott ágazatokban tevékenykedő mikro-, kis- és középvállalkozásokat tünteti fel, amelyek most a talpon maradásukért küzdenek, valamint segítségre van szükségük, hogy felkészülhessenek a járvány utáni működésre.
A nemsokára megjelenő részletszabályok nagy eséllyel részletesen leírják majd a kört, amely a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönt igényelheti.
2. Egész pontosan mire fordítható a 10 millió forintos hitel?
A felvett összeget a vállalkozások bérekre, járulékokra, rezsire, működési költségre és készletfinanszírozásra is használhatják – ezt Varga Mihály mondta el egy videóban, amit a hivatalos Facebook-oldalára töltött fel.
3. Hol a plafon? Mekkora lesz a legmagasabb felvehető hitelösszeg?
Legfeljebb 10 millió forint, a legkisebb összeg pedig 1 millió forint. Az előbbi számot a kormányrendelet és a lebonyolító bank is megerősíti, utóbbi az MFB.
4. Hol lehet majd a hitelkérelmeket benyújtani?
Az MFB Pontokon.
5. Az új hitelkonstrukció hivatalosan milyen kategóriába tartozik? Milyen kölcsönről beszélhetünk?
Éven túli lejáratú, forgóeszköz típusú kölcsön a hivatalos megnevezés.
6. A futamidő maximuma?
Legfeljebb 120 hónap, vagyis 10 év.
7. Meddig tart a türelmi idő?
Törlesztését az adós a hitel folyósítását követően 3 év türelmi idő után kezdi meg – írja a kormányrendelet.
8. Mekkora saját forrásra van szükség a hitelfelvételhez?
Az MFB itt nulla százalékról beszél.
9. Mekkora a hitelprogram tervezett keretösszege?
100 milliárd forint.
10. Mennyi az ügyfél által fizetendő éves kamat?
Nulla százalék.
Méltányos vagy nagy nulla? – Így segített az állam a járvány kezdete óta
Az Index áttekintette, mit adott, illetve mit ígért az állam az első hullám kezdetétől 2022-ig.
(Borítókép: Banki ügyeket intéző ügyfelek egy bankban. Fotó: Marjai János / MTI)