Hernádi Zsolt: Amíg marad az ársapka, addig lesz feszültség az ellátásban
További Gazdaság cikkek
- A nagy ingatlanpiaci dilemma: megzabolázhatók-e az elszabadult árak?
- Havi egymillió forintos fizetéssel csábítanának dolgozókat a budapesti karácsonyi vásárra
- Nyitott a munkahelyváltásra a fehérgalléros dolgozók többsége
- Visszavonta a Mol minősítését a Moody’s
- Felolvasták Nagy Mártonnak, melyek most a legnagyobb problémák a vállalkozók szerint
„Amikor ellátásbiztonsági kérdés van, akkor nem az a kérdés, hogy megéri-e a Molnak: biztosítanunk kell az ellátást” – jelentette ki az InfoRádióban Hernádi Zsolt a kormány által előbb a kiskereskedelmi, majd a nagykereskedelmi üzemanyagárakra bevezetett hatósági árról.
A Mol elnök-vezérigazgatója felidézte, hogy a március 10-i héten „őrültek háza alakult ki Magyarországon”, kitört egy pánikreakció, és bár a helyzet azóta sokat javult, a benzinturizmus a jogszabályi korlátozás ellenére megnőtt az országban. Mindezt bizonyítja, hogy a márciusi teljes fogyasztás most 560-570 millió liter lesz, miközben normális esetben csak 480 millió szokott lenni.
A pánik oka az volt, hogy elterjedt, hogy megszűnik az ársapka vagy a háború miatt az olajellátás. A szakemberek szerint attól esik az ember igazán pánikba, ha nem érti, mi történik, de úgy érzi, hogy cselekedni kell, ezért rohamozták meg a benzinkutakat
– mondta a történtekről, kiemelve, hogy az átmeneti üzemanyaghiány több összetevős volt.
- Egyrészt befagyasztották a kiskereskedelmi és a nagykereskedelmi árat,
- másrészt a hazai import kétharmada megszűnt, 11-12 százalékra szorult vissza,
- harmadrészt a többi felhasználót a Molnak kellett kiszolgálnia,
- és szintén problémát jelentett, hogy az úgynevezett telepi szolgáltatási helyekről is mindenki a benzinkutakra ment, mert ott olcsóbb volt az üzemanyag, miközben a benzinkutak nem erre vannak berendezkedve.
„Amíg marad az ársapka, addig lesz feszültség az ellátásban” – hangsúlyozta Hernádi Zsolt, hozzátéve, hogy ezzel együtt marad a benzinturizmus is, mert teljesen nem lehet megszüntetni, a kutak üzemeltetőinek nincs hatósági jogkörük.
Az üzemanyagár várható alakulásával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy nem tudni, meddig marad ez az ár, de adócsökkentéssel ezt már nem lehet fedezni.
„Mindenki keresi a megoldást. Nézni kell, hogyan alakul a piac és milyen intézkedésekkel lehet kezelni, hogy ez a kiugrás egy átmeneti csipke volt, vagy tartósan magas marad az ár” – jelentette ki a Mol elnök-vezérigazgatója, aki hangsúlyozta azt is, hogy a nehézségek ellenére a nyersanyagellátás folyamatosan biztosított Magyarországon. A Molnak két feladata is van ezen a területen. Az egyik a kőolajtermékek piacra juttatása, a másik pedig a nagynyomású földgáz-vezetékhálózat működtetése.
„Persze a háborút mi is látjuk, nekünk is van B tervünk, hogy mi történik akkor, ha…” – jegyezte meg Hernádi Zsolt.
(Borítókép: Hernádi Zsolt 2022. március 10-én. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)