- Gazdaság
- fizetőképesség
- infláció
- gazdasági válság
- energia-veszélyhelyzet
- energiaválság
- energia
- rezsicsökkentés
- áremelkedés
Tanulmányt készített a GKI, ennyivel csökkent a magyarok fizetőképessége
További Gazdaság cikkek
- Eldőlni látszik, megelőzi-e Kína az Egyesült Államokat a gazdasági harcban
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
Mint arról beszámoltunk, az elszálló infláció miatt évtizedek óta nem látott mértékben romlik a pénz Magyarországon, ez pedig a korábbinál is jobban a figyelem középpontjába helyezi a takarékosságot: már nyár közepén spórolni kezdett a magyar lakosság az áramon, idővel pedig az élelmiszeren és a fűtésen is.
A GKI és az Intrum felmérése megerősítette, egyre többen spórolnak, és egyre több háztartást visel meg a magas energiaárak és az infláció mindenre termékre kiterjedő hatása, emiatt mélypontra süllyedt a családok fizetőképessége.
Mindenképpen észrevettük, hogy nem ugyanazon az életszínvonalon élünk most, mint tavaly. Vagyunk annyira szerencsés helyzetben, hogy nem tartunk tőle kifejezetten, de természetesen mi is megérezzük
– mondta egy járókelő az ATV-nek. A színvonal visszaesése számokkal szemléltethető: tavalyhoz képest 71 százalékkal csökkent a magyarok fizetőképességi indexe 2022-ben, az előző negyedévhez viszonyítva pedig 64 százalékkal zuhant.
Az energia- és élelmiszerárak tépázzák meg legjobban a büdzsét
Az élelmiszerek az elmúlt egy évben átlagosan 35,2 százalékkal drágultak: a kenyér csaknem 92, a sajt 95 százalékkal kerül többe. A háztartások fizetőképességét az infláció is fokozatosan megtépázta, mivel a drágulás mértéke szeptemberben már elérte a 20 százalékot.
Mindez az eurózónában jóval alacsonyabb, 10 százalék körül alakult.
Az egy főre jutó vásárlóerő tekintetében Magyarország az utolsó előtti Európában.
A tavalyi évben is a lista aljáról a negyedik, most pedig a második helyen áll az ország. Jelenleg csak Bulgária követ minket rosszabb adatokkal. A GKI szerint a rezsicsökkentés részleges megszüntetése veszélyezteti a magyar háztartások negyedének költségvetését.
Aki gázzal fűt, és meghaladja a 63 645 Megajoule-t egy évben – a rezsicsökkentés felső határát Magyarországon –, annak nyolcszoros árat kell fizetnie. A szakértők szerint horribilis számlákat kapnak a háztartások.
A rezsi átalakulása az ingatlanpiacon is felfordulást okozott: többen keresik az olcsóbban fűthető, kisebb lakásokat. Budapesten már egymillió forint körüli összeget kérnek a negyven négyzetméter alatti lakások négyzetméteréért.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)