Már péntek este az oroszok fejére kerülhet az uniós ársapka
További Gazdaság cikkek
- Döntöttek az Európai Unió adósbesorálásáról és az unió kilátásairól
- Zajlik a jegybank pénzkísérlete, amely hamarosan olcsóbbá teszi a bankolást
- Csaknem 54 millió forintot kaszált egy magyar az Eurojackpoton
- Nem elég, hogy lassan aranyáron mérik, veszélyben is van az emberiség egyik kedvence
- Megérte anyagilag a franciáknak a párizsi olimpia
A diplomaták optimisták, hogy pénteken véglegesíteni tudják a megállapodást – árulták el a Bloombergnek a nevük elhallgatását kérő diplomaták. A tárgyalófeleket a határidő lejárta nyomasztja, mivel az orosz olajra vonatkozó uniós szankciók a tervek szerint december 5-én lépnének életbe.
A blokkban vita alakult ki arról, hogy mennyire legyen szigorú az árplafon.
Lengyelország, Litvánia és Észtország sokallja a hordónkénti 65-70 dolláros ársapkát.
Ezek az országok inkább termelési költségen, hozzávetőleg 20 dollár körül vennék a nyersolajat.
Magyar álláspont
A jelen lévő diplomaták szerint az árplafon fő ellenzői között van Magyarország is, mondván, az árplafon nem fogja enyhíteni az orosz–ukrán háborús konfliktust.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint Magyarországnak a gázársapka és az olajársapka alól is mentességet kell szereznie ahhoz, hogy az ország energiabiztonsága garantált legyen.
Ciprus, Görögország és Málta a drágább olaj mellett kardoskodik, valószínűleg mert fennáll a veszélye, hogy hajóik jelentősége elhalványul az alacsony árak mellett.
Oroszország nyersolajexportjának mintegy 70-85 százalékát nem csővezetékeken, hanem tartályhajókon szállítják. Az árplafon pedig megtiltaná a hajózási, biztosítási és viszontbiztosítási társaságoknak, hogy orosz nyersolajszállítmányokat kezeljenek világszerte, kivéve, ha azt a G7 és szövetségesei által meghatározott maximális árnál olcsóbban adják el.
Először az Egyesült Államok állt elő a plafon tervével, amiről több hónapon át tartó vita után a G7-ek várhatóan a 65–70 dolláros tartományon belüli értékben állapodnak meg – írta meg korábban a Bloomberg. A lap rámutat, hogy több uniós diplomata szerint a javasolt szint túl magas, nem lesz jelentősebb hatása az orosz gazdaságra. Az ártartomány ugyanis szinte megegyezik az orosz invázió előtti átlaggal.
(Borítókép: Alexander Manzyuk / Reuters)
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!