- Gazdaság
- ferencváros
- ftc
- fradi
- labdarúgás
- magyar labdarúgó-válogatott
- uefa
- európa liga
- sportgazdaság
Kettesével szedi a lépcsőt a Fradi, kulcsszerepben a légiósok
További Gazdaság cikkek
- Kíméletlen adat érkezett a magyar háztartások anyagi jólétéről, uniós szinten borzasztó a helyzet
- Rossz hírünk van az autósoknak: tovább emelkednek az üzemanyagárak
- Elindult a One Magyarországon, bemondták a tarifákat
- Építőipari szereplők, figyelem: csúnyán bűnhődik, aki nem tesz eleget az új szabálynak
- Richter-vezér az Indexnek: 12 millió orosz beteg szedi a gyógyszereinket, együttműködünk az orosz vezetéssel
Évek óta megfigyelhető tendencia, hogy a Ferencváros bevételének jelentős részét, megközelítőleg a felét az Európai Labdarúgó-szövetségtől (UEFA) származó pénzek adják
– mondta az Indexnek Szabados Gábor sportközgazdász. Ennek oka, hogy a Fradi számára ez már megszakítás nélkül a negyedik szezon, amikor valamely európai kupa főtábláján szerepel. 2019-ben a második számú sorozat, az Európa Liga (EL) csoportkörébe jutott be, majd egy évvel később a legrangosabb kiírás, a Bajnokok Ligája (BL) legjobb 32 együttese közé is beverekedte magát. A csoportban a Barcelonával, a Juventusszal, valamint a Dinamo Kijevvel találkozott. Az előző szezonban szintén az Európa Liga-csoportkör következett, ahogy a jelenleg futó szezonban is ez volt a helyzet. Idén azonban áttörést ért el a klub, és olyat vitt véghez, ami legutóbb 19 éve (2004-ben) a Debrecennek sikerült magyar klubként – megélte a kupatavaszt, köszönhetően annak, hogy csoportja élén végzett, megelőzve a francia Monacót, a török Trabzonsport, valamint a szerb Crvena zvezdát.
Mindez még nagyobb eredmény, ha összehasonlítjuk a négy csapat keretének értékét a mértékadó Transfermarkt segítségével. E szerint
- a Monaco teljes kerete 345,20 millió,
- a Trabzonsporé 145,70 millió,
- míg a Crvena zvezdáé 59,40 millió eurót ért,
- szemben a Ferencváros 40,55 millió eurójával.
Több mint hárommilliárd
A remek teljesítmény pedig jól fialt a klub számára. Az UEFA 3,63 millió eurót fizet az EL-csoportkörbe jutásért, továbbá az európai szövetség rangsora (UEFA-koefficiens, amely az UEFA-tagországok labdarúgó-válogatottjainak, illetve klubcsapatainak rendezett tornák rangsorolását és kiemelését meghatározó statisztikai adat) alapján további 924 ezer euróra jogosult. A csoportban szerzett minden egyes pontért 210 ezer euró jár (vagyis egy győzelem 630 ezer eurót ér). A Fradi 10 pontja így 2,1 millió eurót ért, további 1,1 millió euró pedig a csoportgyőzelemért járt. Utóbbinak köszönhetően a zöld-fehérek egyből a nyolcaddöntőbe jutottak, amiért az UEFA további 1,2 millió eurót utalt a klub számlájára.
Összesen tehát 8,95 millió eurót (3,63 milliárd forintot) keresett eddig a magyar együttes az Európa Liga 2022–2023-as kiírásában.
Amennyiben egy újabb kört abszolválva a negyeddöntőbe jutna a Fradi, az további 1,8 millió eurót érne számára (ami már a 2023-as pénzügyi eredményben mutatkozna meg).
Az FTC Labdarúgó Zrt. főbb pénzügyi mutatói (milliárd forint):
2020 | 2021 | |
Nettó árbevétel | 3,64 | 5,30 |
Egyéb bevételek | 10,2 | 7,31 |
Igénybe vett szolgáltatások | 1,94 | 2,55 |
Anyagi jellegű ráfordítások | 2,17 | 2,80 |
Személyi jellegű ráfordítások | 8,4 | 7,43 |
Üzemi eredmény | 1,79 | 0,25 |
Saját tőke | 2,75 | 3,02 |
Tőketartalék | 4,88 | 4,88 |
Eredménytartalék | –4,85 | –3,23 |
Lekötött tartalék | 1,07 | 1,07 |
Kötelezettségek | 1,97 | 2,21 |
Adózott eredmény | 1,62 | 0,27 |
Forrás: Igazságügyi Minisztérium
Szabados Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy a jó szereplésnek nem csak az UEFA-tól származó pénzdíjaknak köszönhetően van pozitív hatása. A rangos európai összecsapások közönségcsalogatók, egy-egy ilyen mérkőzés telt házat jelent a klub számára, ami a jegyeladásokat is jelentősen megdobja. Továbbá a merchandisingbevételekre is pozitív hatással van – több mez, illetve a klub címerével és színeivel ellátott tárgy fogy a klub ajándékboltjából.
A Ferencváros éves bevétele meghaladja a tízmilliárd forintot, ami messze túlszárnyalja a többi magyar klubét – jegyezte meg a közgazdász. A Mol Fehérvárt leszámítva ez több, mint a másik tíz NB I-es klub bevételének összessége.
Állami infúzió nélkül alultápláltak lennének a magyar klubok
A magyar klubok közül messze a Ferencváros rendelkezik a legnagyobb piaci bevétellel, ám az Üllői úton is számos állami szponzor jelenik meg. Ezáltal az FTC-ről sem lehet elmondani, hogy teljes mértékben a piacról él, a többi magyar klubra pedig ez hatványozottan igaz. „Ez nem jelenti azt, hogy az állami pénzcsapok elzárása esetén ezek az egyesületek nem tudnának fennmaradni – különösen a Fradi esetében –, viszont a jelenleginél jóval visszafogottabb körülmények között működnének” – mutatott rá az állami források magyar labdarúgásra gyakorolt jelentős hatására a sportközgazdász.
Hazai és régiós szinten is magasabb polcon
A Ferencváros nemcsak gazdaságilag, hanem szakmai szempontból is jóval a többi magyar klub előtt jár. Ezt jól mutatja, hogy az elmúlt négy első osztályú bajnoki kiírást a Fradi nyerte, és a jelenlegi szezonban is utcahosszal vezeti a bajnokságot (8 ponttal előzi meg a második helyen álló Kecskemétet úgy, hogy két mérkőzéssel kevesebbet játszott).
Régiós szinten is magasabb polcra került a klub. A zöld-fehérek nem titkolt célja az volt, hogy felzárkózzanak a kelet-közép-európai régió élcsapatai közé.
Kijelenthető, hogy ez a cél teljesült, a Ferencváros ma már egyértelműen a régió élmezőnyébe tartozik. A környező országokat figyelembe véve a Fradin kívül nem sok együttes mondhatja el magáról – talán a cseh Slavia Praha vagy a horvát Dinamo Zagreb –, hogy rendszeresen valamely európai kupasorozat főtábláján szerepel, és nem csak turistaként
– jegyezte meg Szabados. Érdekesség, hogy az említett két együttessel találkozott az elmúlt években a Fradi, mindkettővel a Bajnokok Ligája selejtezőjében, és mindkét alkalommal a magyar bajnok jött ki győztesen a párharcból.
Vonzóbb célpont lett az Üllői út
A játékospiacon is vonzóbb lett a Fradi. Szabados Gábor kifejtette, hogy a magasabb játékerőt képviselő légiósok korábban magasabb fizetést kértek azért, hogy az Üllői útra igazoljanak, az utóbbi idők eredményeinek hatására azonban már kevesebb pénzért is hajlandók zöld-fehérbe öltözni, mivel a szakmai előrelépést tekintve perspektívát látnak a Fradiban.
A klub ázsiójának emelkedését mutatja az is, hogy míg néhány éve szinte csak lejárt szerződésű játékosokat tudott ingyen megszerezni az FTC, addig ma már akár több millió (két-hárommillió) eurót is fordíthat egy-egy labdarúgó megszerzésére.
Példaként említhető a horvát Stjepan Loncar, aki a Transfermarkt adatai szerint 2021 nyarán 2,5 millió euróért tette át székhelyét a HNK Rijekától a Ferencvároshoz, vagy épp a mali támadó, Adam Traoré, akiért kétmillió eurót szurkolt le a klub idén nyáron.
Ráadásul a jó eredmények hatására a klub játékosainak értéke is emelkedik, így egy esetleges értékesítésből is szép summa vándorolhat a klub számlájára. Példaként említhető a Tunéziával a nemrég véget ért világbajnokságon is szereplő Aissa Laidouni, akiért – ötszázezer eurós piaci értéke mellett – hatszázezer eurót fizetett 2020 augusztusában a Fradi a román Voluntarinak. A középpályás jelenlegi értéke négymillió euró, és sajtóhírek szerint van is érdeklődés iránta, ráadásul a topligának számító francia bajnokságból.
Laidouni távozása azonban közel sem biztos. Szabados Gábor ugyanis rámutatott: a Ferencváros eljutott arra a szintre, hogy nem cél mindenáron egy minőségi játékos eladása, még akkor sem, ha a vételárhoz viszonyítva jelentős hasznot realizálhatnak az értékesítésből.
Versenyképesség terén a Ferencváros évente két lépcsőfokot is feljebb lépett. Messze a magyar mezőny előtt jár, régiós szinten is meghatározó lett, és a minőségibb légiósok számára is vonzó célponttá vált
– összegezte a szakember.
A magyar futball is profitál
A Fradi jó szerepléséből a magyar labdarúgás is profitál, még annak ellenére is hogy a keret zömét légiósok teszik ki – mutatott rá Szabados. A kapuból Dibusz Dénes kirobbanthatatlan, a védelemben a szintén magyar válogatott Botka Endre alapembernek számít, ahogy a bal oldali védőként szereplő Pászka Lóránd, illetve a középpályás Vécsei Bálint is szerepet kap a mérkőzések többségén. Rajtuk kívül azonban szinte csak légiósok között oszlanak el a játékpercek.
A nemzetközi szinten is jegyzett eredmények a honi NB I-et is felértékelik. Ebben nemcsak a Fradi, de a magyar válogatott szereplése sem megkerülhető. A sportközgazdász szerint
szerencsés együttállás a magyar futball szempontjából, hogy a klub-, illetve a válogatottsikerek kéz a kézben járnak.
(A nemzeti csapat kijutott a legutóbbi két Európa-bajnokságra, valamint a második helyen végzett a Nemzetek Ligája elitjében csoportjában Olaszország mögött, megelőzve Németországot és Angliát.)
Ennek egyik pozitív hozadéka – ahogy fentebb már szó volt róla – a játékospiacon érhető tetten. Könnyebben tudnak jobb minőségű játékosokat igazolni a magyar klubok, de a nívósabb bajnokságokba történő eladás is könnyebben megy.
„Ahogy szokták mondani, egy szezon nem szezon, vagyis ezeket az eredményeket folyamatosan hozni kell ahhoz, hogy a pozitív hatások érezhetők legyenek. Nehéz felépíteni, de könnyű lerombolni az elért eredményeket” – jegyezte meg a szakértő.
Légiósok nélkül nem menne
Számos kritika éri a Fradit a légiósok magas száma miatt. A Transfermarkt oldalán fellelhető információk szerint az első csapat keretéhez tartozó 26 játékos között mindössze hét magyar található. Még rosszabb az arány ha, csak a mezőnyjátékosokat vesszük figyelembe – 23–4.
Aki hiányolja a magyar játékosokat a Fradiból, jogosan teszi, hiszen valóban kevesen vannak. Ki kell mondani azonban, hogy magyar futballistákkal nem tudott volna a Ferencváros ilyen eredményeket elérni, szükség van a minőségi légiósokra. Abban az esetben lehetne honi labdarúgókra alapozva hasonló szereplést felmutatni, amennyiben például Szoboszlai Dominik, Willi Orbán vagy Sallai Roland kergetné a labdát a Fradiban, a klub azonban őket nem tudná megfizetni. Az FTC vezetése is jobban örülne neki, ha minél több magyar lenne a pályán, de a futballban az eredmény a legfontosabb, ami a Fradi esetében jelenleg csak légiósokkal érhető el
– árnyalta a kritikus hangokat Szabados Gábor.
Feleannyit ér a magyar játékos
Bár a magyar futball megítélése javul, ezt nem követi a magyar futballistákról alkotott vélemény. Országimázs szempontjából a magyar labdarúgás még mindig a rangsor hátsó régiójában szerepel. „Ez azt jelenti, hogy egy hasonló képességű szerb játékosért akár kétszer annyit fizetnek, mint egy magyarért. A különbség pedig még nagyobb egy horvát vagy egy belga futballista esetében, nem beszélve egy brazilról. Emiatt az NB I-ben játszó légiósokat könnyebb értékesíteni” – hangsúlyozta a sportközgazdász.
Az NB I történetének tíz legnagyobb összegért értékesített játékosa:
Játékos | Nemzetiség | Honnan | Hova | Átigazolás összege (millió euró) | Átigazolás időpontja |
Muhamed Besic | bosnyák | Ferencváros | Everton (angol) | 4,8 | 2004 |
Myrto Uzuni | albán | Ferencváros | Granada (spanyol) | 4 | 2021 |
Vancsa Zalán | magyar | MTK | Lommel (belga) | 3 | 2021 |
Németh Krisztián | magyar | MTK | Liverpool (angol) | 3 | 2007 |
Fernando Gorriarán | uruguayi | Ferencváros | Santos Laguna (mexikói) | 2,5 | 2019 |
Dzsudzsák Balázs | magyar | Debrecen | PSV Eindhoven (holland) | 2,5 | 2007 |
Somalia | brazil | Ferencváros | Toulouse (francia) | 2,4 | 2015 |
Gera Zoltán | magyar | Ferencváros | West Bromwich Albion (angol) | 2,25 | 2004 |
Balogh Norbert | magyar | Debrecen | Palermo (olasz) | 2,2 | 2015 |
Olekszandr Zubkov | ukrán | Ferencváros | Sahtar Donyeck (ukrán) | 2 | 2022 |
Forrás: Transfermarkt
Óriási előny az ekhós adózás
Szabados Gábor szerint míg korábban főleg az anyagiak miatt igazolt minőségi légiós Magyarországra, addig az utóbbi időben már a szakmai szempontok is előtérbe kerültek – a kereseti lehetőségek azonban továbbra is prioritást élveznek az NB I-be szerződés során.
A magyar klubok óriási versenyelőnyt élveznek régiós szinten, köszönhetően a hazai adózási rendszernek – hívta fel a figyelmet a közgazdász.
A sportegyesület dolgozóira egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) vonatkozik. Ennek köszönhetően pedig a minimálbér feletti részre 15 százalékos adókulcs vonatkozik, ami kiemelkedően alacsony európai összehasonlításban.
Ezt a Ferencváros tudja a legjobban kihasználni, mivel a hazai futballtápláléklánc csúcsán helyezkedik el
– világított rá Szabados Gábor. Hozzátette: a Fradi ennek az előnynek köszönhetően számos európai ország klubjaival – például az osztrákokkal – fel tudja venni a versenyt fizetésben, hiszen jóval kevesebb pénzből tudja ugyanazt a nettó bért biztosítani, ennek pedig óriási szerepe van abban, hogy ilyen minőségű légiósokat tud szerződtetni a magyar bajnok.
A témában a Ferencvárost is kerestük, ám cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)