Olyat lépett a forint, amire a háború kitörése óta nem volt példa
További Gazdaság cikkek
- Nem tudnak megegyezni az oroszok és az ukránok, de mi lesz így a rezsicsökkentéssel?
- Jelentős különbségek, így alakult a bérek helyzete Magyarország-szerte 2023-ban
- 369 százalékkal nőtt a háztartások pénzügyi vagyona – ezt reagálta a kormány a cikkünkre
- Egyszerűen megrohamozták a magyarok a bankokat
- A Hungary Airlines megszerezte a hatósági engedélyeket
Az Egyesült Államokban áprilisra 4,9 százalékra lassult az áremelkedés üteme, amely minimálisan kedvezőbb a várakozásoknál. A piacok ezt kedvező jelnek vették a Fed kamatemelési politikájának változása kapcsán, amely így gyengítette a dollárt az euróval szemben, ez pedig áttételesen erősítette a magyar deviza árfolyamát.
SZERDÁN MÉG 369,18 FORINTON IS SZÜLETETT KÖTÉS AZ EURÓRA: EZ TÖBB MINT EGY ÉVE A FORINT LEGERŐSEBB ÁRFOLYAMA VOLT AZ EURÓVAL SZEMBEN.
A forint árfolyama a héten a múlt hetinél kisebb forgalom mellett szűk pályán, az euróval szemben a 369–372,5-es sávban mozgott, vagyis összességében a forintra ható, ellentétes irányú erők kiegyenlítették egymást – állapította meg Molnár Dániel, a Makronóm Intézet vezető elemzője az Indexnek. Szombaton 15 óra magasságában 370,39 forintot ért egy euró.
Hétfő reggel 337,2 forint volt egy dollár, majd a hét végére gyengült a magyar deviza, szombat 15 órára 341 forint 38 fillért ért az amerikai fizetőeszköz.
Így mozgott a magyar deviza
A forint az euróval szemben kismértékű erősödéssel kezdte a hetet – a 372,5-es szint alól. A kedd reggeli külkereskedelmi adatok ugyan nem mozgatták meg az árfolyamot, azonban az adatközlés rávilágít az idén erősödő árfolyam mögött meghúzódó egyik legfontosabb okra:
márciusban közel 900 millió eurós többletet mutatott a külkereskedelmi mérleg, amely 1,7 milliárd euróval kedvezőbb, mint egy éve.
Ez pedig a folyó fizetési mérleg egyenlegének számottevő javulását jelenti, amely így támaszt nyújt az árfolyamnak. A hét magyar szempontból legfontosabb adatát, az áprilisi inflációt szerdán közölte a KSH.
A 24,0 százalékos pénzromlási ütem megfelelt a piaci várakozásoknak, vagyis nem következett be negatív meglepetés, amely késleltette volna az MNB tervezett kamatcsökkentését. Az árfolyamot ugyanakkor nem ez, hanem inkább a délutáni amerikai inflációs adatközlés mozgatta meg. A beérkező adat hatására a magyar deviza szerdán átvitte a 370-es szintet az euróval szemben.
Ugyanakkor az árfolyam nem tudott tartósan megragadni ezen a szinten, és már csütörtökön visszagyengült kicsivel 370 fölé. Így csütörtök-pénteken az árfolyam a 370–372-es sávban ingadozott, egyértelmű irány nélkül.
A devizapiacon tehát egyelőre kivárás uralkodik, egy-egy hír csak kismértékben tudja kimozdítani az árfolyamot, a befektetők feltehetően kivárásra játszanak
– világított rá Molnár Dániel. A szakértő szerint a forint árfolyamának irányát elsősorban az dönti majd el, hogy mi lesz az uniós források sorsa, milyen hamar érkezhetnek meg, illetve hogy milyen sebességgel hajtja majd végre kamatcsökkentéseit a jegybank. Ugyanakkor a szűk sávban mozgó árfolyam jelenleg minden gazdasági szereplő számára az egyik legjobb kimenetelt jelenti.
Negatívan zártak a főbb európai tőzsdék
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője lapunknak megállapította, hogy a főbb európai tőzsdék negatívan zárták a heti kereskedést:
- FTSE 100: -0,31 százalék
- CAC-40: -0,24 százalék
- DAX: -0,30 százalék
- EuroStoxx50: -0,52 százalék
Semlegesen teljesített a BUX
Nem volt nagy elmozdulás a BÉT-en. A hét elején még próbált feljebb kapaszkodni a BUX-index, azonban szerdán profitrealizálás indult az OTP részvényeiben, ami lehúzta a mutatót. Összességében semleges hetet zárhatunk, mely elsősorban a vállalati jelentésekről szólt. Az OTP és a Richter a várakozásokat meghaladó eredményeket tett közzé, a MOL és a Magyar Telekom eredményei vegyesek voltak – ismertette az Indexnek Varga Zoltán.
- BUX-index: -0,62 százalék
- Richter: -0,72 százalék
- Magyar Telekom: -2,09 százalék (osztalékszelvény-vágás volt, osztalékkal korrigálva: +4,88%)
- OTP: -0,78 százalék
- Mol: -1,15 százalék
Esett az olaj ára
A WTI nyersolaj ára a heti kereskedésben 1,77 százalékkal csökkent, a Brent olaj ára pedig 1,5 százalékkal esett – ismertette a szakértő.
Új, mintegy 128 kilométer hosszú kőolajvezeték épül Magyarország és Szerbia, Algyő és Újvidék között az ellátásbiztonság erősítése érdekében – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Belgrádban.
A tárcavezető a magyar–szerb gazdasági vegyes bizottság ülését követő sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy a Mol és a Transnafta együttműködésében tervezett csővezeték létesítéséről szóló szerződést a június 20-i kormánycsúcson írják majd alá.
Zuhanórepülésben a gáz ára
A holland tőzsdén jegyzett TTF európai gázár 4,39 százalékkal zuhant a heti kereskedés végére.
Az MVM Csoport jövője elsősorban a kormány energiapolitikájától függ, ugyanakkor a friss jelentésekből az is kiderül, a vállalat mindent elkövet a sikeres diverzifikációért, ezzel pedig érdemben csökkenhet Magyarország energiakitettsége, amit jelenleg Oroszország dominál.
A héten az S&P Global Ratings elvégezte az MVM Energetika Zrt. hitelminősítését, ennek értelmében a hitelminősítő fenntartotta BBB mínusz minősítését. Továbbá felsővezetői cserék is voltak az elmúlt hetekben a vállalatnál: május 8-tól az operatív vezetés, a korábbi vezérigazgató-helyettesi, igazgatósági szakterületek, és a hozzájuk kapcsolódó feladat- és hatáskörök is megváltoznak. Az energiaválság kellős közepén pedig nagy a tét a vállalatnál.
A jövő hét főbb gazdasági eseményei:
- 05.16. 08:30 – GDP (előzetes)
- 05.17. 11:00 – Euróövezeti infláció
- 05.18. 14:30 – Az Amerikai Egyesült Államok munknélkülisegély-kérelmi adatai
(Borítókép: Index)