Czomba Sándor: Mintegy 200 milliárd forint áll rendelkezésre az ifjúsági garanciaprogramban
További Gazdaság cikkek
- Árgus és aggódó szemek vetődnek Kína történelmi jelentőségű beruházására
- Magyarországi Bosch-csoport vezetője: A sikerhez radikálisan újító innovációkra van szükség
- Másképp nyugdíjasok a baby boomerek: nyugodt évek helyett isznak, drogoznak, buliznak, szexelnek
- Felfoghatatlan összeget pumpál a Microsoft a mesterséges intelligenciába
- Folyamatosak a problémák az Ügyfélkapu+-szal és a DÁP-pal, pedig egyszerű lenne a megoldás
Czomba Sándor elmondta, a projekt korábban indult, első részének köszönhetően több mint tízezer, 30 év alatti fiatalt sikerült munkába állítani Magyarországon, a program másik, a 30 év felettieket érintő részében pedig 11 ezer embert segítettek álláslehetőséghez.
Az államtitkár utalt arra, szerencsére van merítési bázis és vannak olyan álláshelyek is, ahová sikerült kiközvetíteni a programba jelentkezőket; döntő többségüket az építőiparban, a szálláshely-szolgáltatás területén, a vendéglátásban és a kereskedelemben foglalkoztatják.
Mindkét programban a résztvevők több mint 90 százalékát a mikro- és kisvállalkozásoknál foglalkoztatják – hangsúlyozta Czomba Sándor. Az államtitkár kifejtette, a kormány számára nagyon fontos, hogy minél több ember dolgozzon és a megkeresett jövedelemből éljen meg, ezért is kap kiemelt figyelmet a héten aláírt, három évre szóló bérmegállapodás is.
Win-win lehetőség
Mindhárom félnek benne van a „win-win lehetősége”, és bár kockázatot és nehézségeket is rejt a megállapodás, mégis „kiszámítható pályát” jelent a munkavállalók és a munkaadók számára, probléma esetén pedig benne van az újratárgyalás lehetősége – fejtette ki.
Bízunk benne, hogy ennek nyertesei leszünk mindannyian, mert ezzel a pályával elérhető 2028-ra a 400 ezer forintos minimálbér, és az egymillió forintos bruttó átlagkereset belátható távolságba kerül
– fogalmazott Czomba Sándor.
A fórumon elhangozott, a kormány az Európai Szociális Alap plusz társfinanszírozásával elindított Ifjúsági Garancia Plusz stratégiai programban 100 milliárd forint európai uniós támogatást használhat fel a 15-29 év közötti munkanélküli, inaktív, nem dolgozó és nem tanuló fiatalok munkához, munkatapasztalathoz és piacképes tudáshoz történő segítésére. A projekt Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei forrásösszege mintegy 12,3 milliárd forint.
A program 30 év felettieket érintő részére több mint 78 milliárd forintot fordítanak, ebből az összegből a vármegyébe 7 milliárd forint érkezik.