Meglepő véget ért a G20
További Magyar cikkek
A forint is erősödik
A kedvező hatások nemcsak külföldön érzékelhetők. A forint tegnap reggel óta erősödik, melyet egyrészt az EKB beavatkozásáról szóló pletykáknak, másrészt a G20-ról kiáramló jó híreknek tulajdonítanak. A forint mellett a régiós devizák is erősödtek, a befektetői bizalom erősődésének köszönhetően. A piac örömmel fogadta, hogy a fejlett országok összefognak a gazdasági növekedés elősegítésére. Kereskedők szerint ha belpolitikai események nem szólnak közbe, akkor akár tartósan is 300 alatt maradhat az euró.A tőzsde is hasonló okok miatt erősödött az elmúlt két napban, az OTP is jelentősen erősödött, ma egy körül már 2160 forint körül jár, ami 1,3 százalékos emelkedés a tegnapi záráshoz képest, de 2200 forint felett is járt a bankpapír.
Hiába a rossz hírek az amerikai munkaerőpiacról - melynek hatására általában esnek a tőzsdék - régen nem látott száguldás volt jellemző a Wall Streetre, hiába nőtt a munkanélküliség. A Dow Jones csütörtökön például 8000 pont felett is járt, erre február óta nem volt példa. Végül erős pluszban zártak az indexek. Az ázsiai piacok nagy része is pluszban zárt. A nyugat-európai indexek csütörtökön meredeken emelkedtek, a londoni FTSE 4,47 százalékos, a frankfurti DAX 6,1 százalékos, a párizsi CAC 5,37 százalékos emelkedéssel zárt. Ma már nem akkora a lelkesedés, az indexek, a DAX kivételével, enyhe mínuszban vannak. A pozitív hangulat egyrészt a pénzügyi szektorból érkező jó híreknek, másrészt a G20 csúcs váratlan sikerének köszönhető.
A csúcson minden korábbi pesszimizmus és kételkedés ellenére jónéhány kérdésben sikerült megegyezni. A háromszorosára emelik az IMF forrásainak pénzét, feketelistát készítenek az adóparadicsomokról, illetve szigorítanak a felügyeleti rendszereken. Az adóparadicsomoknál egyébként az OECD listáját veszik alapul, ebben Costa Rica, Malajzia, a Fülöp-szigetek és Uruguay szerepel. A listán további 38 ország szerepel, mint akiknek sokat kell tenni az átláthatóság érdekében, ezek között van Gibraltár, Liechtenstein, Andorra, San Marino.
De nemcsak a tőzsdék ugrottak meg, az olaj is drágulni kezdett, mert a piaci szereplők elkezdtek abban bízni, hogy a döntések miatt a világ gazdasága hamarabb tér magához. A szerdai záróértékhez képest az olaj árfolyama 8,8 százalékkal emelkedett.
Persze nem sikerült mindenben dönteni, nem tudni például, hogy milyen elvek alapján történik a gazdaságélénkítés, hogyan segítik a hitelezést, illetve nem állapodtak meg a protekcionizmus kérdésében sem, pedig ez utóbbit Brazília elsőszámú prioritásnak tekintette.
Szinte az összes résztvevő sikernek értékelte a csúcsot, Barack Obama példul történelmi fordulópontnak nevezte, mely segít a gazdságnak magához térni. Példátlan lépéseket tettünk meg ahhoz, hogy visszaállítsuk a növekedést és hogy megelőzzük, hogy ilyen krízis soha többet ne alakulhasson ki – fogalmazott az amerikai elnök.
Gordon Brown hasonló lelkesedéssel nyilatkozott: "ez volt az a nap, amikor a világ összefogott és együtt küzdött a globális recesszió ellen". De még a brazil elnök is elégedett volt. Luiz Inacio Lula da Silva azt mondta, hogy a fejlett országok egyenlőként kezelték a fejlődő államokat és jó eredményeket értek el.
Nicolas Sarkozy – aki a találkozó előtt még bojkottal is fenyegetőzött – azt mondta, hogy többet értek el, mint remélte.
A tárgyalásoknak persze nincs vége, Barack Obama négyszemközt pénteken találkozik a francia elnökkel, illetve Angela Merkel német kancellárral, még a NATO csúcs előtt.