Ötszáz embert elküld a SáGa
További Magyar cikkek
"A sárvári SáGánál a zuhanyhíradó szerint 250 főt tesznek lapátra, május 15-i határidővel. A nevek már megvannak, csak még nem osztották ki a felmondó leveleket" – ez a bejelentés érkezett az Index elbocsátásszámlálójára a hét elején. Majd szerdán egy újabb, amelyben már legalább 300 ember elküldését valószínűsítette egy olvasónk.
A levélírók értesülése alapjaiban helyes, de túlságosan optimista volt – derült ki a cég tájékoztatásából. A vállalatnál előbb annyit mondtak, hogy "valóban történtek személyi ügyeket érintő döntések" az elmúlt napokban, de erről részleteket telefonon nem közöltek. Egyéb sárvári forrásainkból azt az információt kaptuk, hogy a nem egészen 2000 embert foglalkoztató cég körülbelül 500 dolgozót, tehát alkalmazottainak több mint negyedét bocsátja el.
A cégnél megkeresésünkre azt közölték, a létszámcsökkentésről közleményt adnak ki. A közlemény cikkünk megjelenésével szinte egyidőben érkezett meg.
Ebben a Sága Foods Zrt. azt közli: a cégnél, amely az ország egyik legnagyobb baromfitenyésztő és élelmiszeripari vállalata, a piaci környezet további romlása miatt elkerülhetetlen a költségek csökkentése és a hatékonyság növelése. Ezért a társaság "tárgyalásokat kezdeményezett az üzemi tanáccsal, a munkavállalói érdekképviselettel, a munkaügyi hivatallal és Sárvár polgármesterével a várhatóan mintegy 500 főt érintő leépítésről". A cég közlése szerint a teljes munkavállalói létszáma jelenleg 1800 fő.
A közlemény kitér arra is, hogy a SáGa menedzsmentje szerint "a tervezett lépések támogatják a vállalat piaci pozícióinak megerősítését és biztosítják a megmaradó 1300 munkatárs munkahelyét az igen nehéz gazdasági környezetben".
A Sága Foods Zrt. a SáGa Szárnyas Finomságok Kft. és a Sárvári Baromfi Rt. összeolvadásával jött létre 1996-ban. Árbevétele a 2005-ös 33,67 milliárd forintról 2007-re 37,09 milliárd forintra emelkedett, adózás előtti eredménye ugyanakkor 2,6 milliárdról 1,8 milliárdra csökkent - derül ki az Opten cégtárának adataiból. A cég saját tőkéje 12,07 milliárd forint volt tavalyelőtte, kötelezettségállománya a 2006-os 10 milliárd forint közeli szintről 6,8 milliárdra csökkent.
Ezzel a leépítéssel az Index elbocsátásszámlálója 36 ezer fölé emelkedett. Mivel csak a hozzánk beérkező bejelentéseket tudjuk feldolgozni, a számlálóban jellemzően kevés adat szerepel a kkv-k esetenként néhány fős, összességében azonban vélhetően több ezer embert érintő elbocsátásairól (a becslést arra alapozzuk, hogy az Opten adatai szerint idén eddig csaknem hatezer cég ellen indult felszámolási eljárás, további 4700 kért önmaga ellen végelszámolást). Van több olyan cég is, amely elbocsátásairól a napokban kaptunk bejelentést, és azok valódiságát még ellenőrizzük. Ha tud olyan cégről, amely nem szerepel a listánkon, az alábbi űrlap kitöltésével vagy egy e-mail elküldésével segíthet nekünk.