Erős félévet zárt az OTP

2009.08.14. 01:48 Módosítva: 2009.08.14. 08:02
Működési eredménye több mint 50 milliárd forinttal nőtt, 85 milliárdos adózott eredménye magasabb az időarányosnál, a kamatmarzs 6,39 százalékos – ilyen impozáns adatokkal is meglepte a befektetőket az OTP féléves gyorsjelentése. Igaz ugyanakkor, hogy az adózott eredmény 35 százalékkal alacsonyabb a tavalyi első félévesnél, az adózás előtti eredmény a második negyedévben harmadával elmaradt az első negyedévestől, míg a kockázati költség a tavalyi első féléves szint háromszorosára nőtt.

A tavalyinál 31 százalékkal jobb, 220,32 milliárd forintos működési eredményt hozott az OTP-nek az idei első félév - derül ki a bank 2009 első féléves, a tőzsde honlapján csütörtök éjfélkor publikált gyorsjelentéséből (pdf). A nagybank konszolidált adózás utáni eredménye ugyanakkor csak 85,069 milliárd forint lett, ami 29 százalékkal kisebb, mint a 2008-as első félév eredménye volt, ráadásul a mutató éven belüli romlásról is árulkodik: a második negyedéves 41,7 milliárd forint 4 százalékos csökkenést jelent az első három hónaphoz viszonyítva.

Csak így tovább

Az OTP gyorsjelentésben olvasható értékelése szerint "az április-júniusi időszak összességében megerősítette az eddigi folyamatokat: a bankcsoport konszolidált tőkehelyzete stabil, nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően magas a tőkemegfelelési mutatója". Külön kiemelik, hogy a csoport likviditási helyzete kiegyensúlyozott, "sőt javul, a 2009. év egészében esedékes lejáratok nagy többségének visszafizetése már az első félévben megtörtént". A bank szerint ezért "az első hat havi folyamatok alapján nincs ok a menedzsment által előzetesen jelzett 2009. évi célkitűzések változtatására". (A bank vezetősége erre az évre 150 milliárdos eredményt várt.)

Az OTP adózás előtti eredménye 106,5 milliárd forint volt, 24 százalékkal alacsonyabb, mint 2008 első felében. Ez a mutató különösen kedvezőtlenül alakult a második negyedévben: az első három hónap 63 milliárd forintját már csak 43 milliárd forint követte.

A bankcsoport összes bevétele emelkedett viszont, 392,712 milliárd forintra a tavalyi első féléves 346,272 milliárdról - ez 13 százalékos növekedésnek felel meg -, ezen belül a nettó kamatbevételek 241 milliárdról 299,25 milliárdra nőttek. A működési költségek 178 milliárdról 172 milliárd forintra csökkentek, az értékvesztésképzés összege átlépte a 100 milliárd forintot (szemben a tavalyi első féléves kevesebb, mint 30 milliárddal).

Nagyot nőtt a kamatmarzs

A bank kihelyezett hiteleinek állománya kis mértékben, 7000,85 milliárd forintról 6998,23 milliárd forintra csökkent. A betétállomány ugyanakkor nőtt, 5219,23 milliárd forinttal szemben 5296,6 milliárd forintnyi betét kezelt az OTP. Nagyot ugrott, 5,6 százalékról 6,39 százalékra nőtt a nettó kamatmarzs szintje, ám szintén drasztikusan megnőtt a kockázati költség mértéke is: ez a bruttó hitelállománynak már a 2,91 százaléka (a tavalyi első féléves 0,95 százaléknak tehát csaknem háromszorosa).

A bankcsoporton belül a magyarországi alaptevékenység első féléves adózott eredménye gyakorlatilag nem változott (de a második negyedév 11 százalékos csökkenést hozott). A hazai hitelállomány félév alatt 10 százalékkal nőtt, de a második negyedévben 6 százalékkal esett. Utóbbi főleg a jelentős forinterősödéssel magyarázható, az árfolyamkorrekció figyelembevételével 2-4 százalékos volt az utóbbi három hónapban is a hitelek bővülése. Az új kölcsönök zömét már forintban folyósították, a jelzáloghitelek 71, a személyi hitelek 91 százaléka forintalapú volt az első félévben.

A hazai betétállomány az első hat hónapban 5 százalékkal bővült, a kötvényprogram az első negyedéves 55 milliárd után újabb 45 milliárd forintot hozott a banknak. A betétek terén a bank pozíciói romlottak a hazai piacon - az önkormányzati betéti részarány több mint 10 százalékkal csökkent -, a hitelezési szerepét viszont növelni tudta a bank.

Jobb ukrán, jó horvát eredmény

Az OTP külföldi leányvállalatai közül az ukrán bank maradt veszteséges a második negyedévben is, de a 948 millió forintos mínusz már csak a tizede az első negyedéves veszteségnek. A legjobb teljesítményt a külföldi leányok közül a kisebbek közé tartozó horvát bank, az OBH hozta (1,9 milliárd forint féléves és 1,1 milliárd második negyedéves eredmény), de pozitívumként emeli ki a gyorsjelentés, hogy a román leánybank a veszteséges első három hónap után 1,3 milliárdos pluszban zárta a második negyedévet.

A bankcsoport első féléves eredményéből összességében 12 százalékkal részesedtek a külföldi leányvállalatok. Részesedésük az összes hitelportfólión belül 48, míg a betéti portfólióban 38 százalékos volt. A csoportnak a félév végén 1536 bankfiókja volt, 14-gyel kevesebb, mint tavaly ilyenkor.