Rekordmélységbe süllyedhet az alapkamat
A lap által megkérdezett piaci elemzők egyöntetűen amellett foglalnak állást, hogy a jegybank monetáris tanácsa (mt) jövő hétfőn 25 bázisponttal mérsékelheti az alapkamatot és ezzel a rendszerváltás óta nem látott mélységbe, 5,75 százalékra eshet az irányadó ráta. Az előző hónapok várakozásaival ugyan megegyezik a mostani konszenzus, azonban a tartásnak megnőtt az esélye.
A januári inflációs adat ugyan aggasztó lehet, de többek között a béradatok, a munkanélküliségi számok és a kiskereskedelem teljesítménye közel sem arról árulkodik, hogy túlfűtött lenne a gazdaság és meg kellene állni a monetáris lazítással - mondta a Napinak Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő elemzője. A külső sebezhetőség - ami már több hónapja fontosabb tényező az mt számára, mint az inflációs várakozások - viszont egyre hangsúlyosabb lehet, főleg a görög helyzet körüli bizonytalanságok miatt - tette hozzá a szakértő.
A megugró infláció nem befolyásolja a mostani döntést: a bázishatások miatt amúgy is le fog esni az árdinamika és a jegybank már a következő év inflációs várakozásait veszi figyelembe a döntéshozatalkor - indokolta Kondrát Zsolt, az MKB elemzője. A forint árfolyama nem mutatott jelentősebb mozgást az utóbbi időben, így erről az oldalról semmi nem fenyegeti a vágást, ugyanakkor a külső kockázatok nőttek. A görög áht-hiány körüli problémák az egész régiót sújtják, Magyarország külső megítélése nem változott másként, mint a többi ország esetében - tette hozzá az MKB szakértője.
Közelítünk az enyhítési ciklus végéhez, a kérdés az, hogy a jegybank milyen módon zárja le a folyamatot - mondta Samu János, a Concorde szakértője, aki 5,5 százalékra várja a kamatpálya alját. Az elemző szerint egyáltalán nem biztos, hogy a választásokig levezényli az mt a kamatvágásokat, könnyen lehet, hogy áprilisban és azt követően fejezik be az enyhítést. A sarkalatos kérdés az, hogy a választásokat követően mennyire fog tudni együttműködni a kormány és a jegybank és mennyire tud majd támogatni a monetáris politika. A sikeres együttműködés alapja az lehet, ha a fiskális politikai kérdéseket illetően egyetértés mutatkozik a két szerv között - véli az elemző.
A Napi által megkérdezett szakértők nem várnak jelentős változtatást a jegybank jövő szerdán megjelenő inflációs jelentésében sem. Minden bizonnyal a GDP-re vonatkozó becslést hozzáigazítják az IMF és a kormány közös számához. A deficitet illetően nem várható jelentős változtatás, az MNB már a legutóbbi jelentésében is hangsúlyozta az áht-hiány körüli kockázatokat. Az inflációra vonatkozó előrejelzésben várható egy kis módosítás, miután a 6,4 százalékos januári adat jócskán meghaladta a piaci várakozásokat.