Hernádi: Nem lennék alkalmas a kormányzati munkára
További Magyar cikkek
Hernádi Zsolt az MTV Az Este című műsorában cáfolta, hogy kormányzati pozícióra készülne. A Mol elnök-vezérigazgatója kiemelte, hogy nem tartja magát alkalmasnak a kormányzati munkára, vállalatirányítóként szeretne tovább dolgozni.
„Nem kaptam ilyen felkérést. Bár ez egy nagyon megtisztelő dolog lenne, de én azt mondom, hogy mindenki csinálja azt, amihez ért. Húsz éve vállalatokat vezetek. Az államigazgatásban olyan emberekre van szükség, akik egy sokkal komolyabb rendszerben tudnak döntést hozni. Nem jó, ha a vállalatvezetés és az államigazgatás összekeveredik” - mondta az elnök-vezérigazgató.
Ismeretes, Hernádi esetleges kormányzati szerepvállalásáról először két hete a Népszabadság írt pletykaként. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kormányközeli médiumok általi támadása kapcsán találgatások kezdődtek a lehetséges utód személyéről, a Reuters egyik szóba jöhető személyként írt Hernádiról.
A Mol vezérének neve azonban előtte egy-két héttel kavarta fel az állóvizet. A Világgazdaság arról írt, hogy információi szerint Hernádit leválthatják a Mol éléről, és Kocsis István BKV-vezér ülhet Hernádi székébe. A már akkor is eléggé meglepő értesülést mindkét helyről határozottan cáfolták. Nemrég pedig Csányi Sándor OTP-vezér, a Mol igazgatósának alelnöke szándékos rémhírterjesztésnek minősítette Hernádi esetleges távozásának meglebegtetését.
A 35 milliárdos tétel
Hernádi tegnapi tévészereplésében kiemelte, hogy a Mol az elmúlt időszakban jól teljesített. Lehet, hogy a csúcson kell abbahagyni, de úgy érzem, hogy még nem vagyunk a csúcson - tette hozzá Hernádi Zsolt, aki a költségvetésbe befizetett 35 milliárd forintos uniós büntetésről is beszélt.
Ez nem más mint a nyáron már bejelentett és a Mol által már le is céltartalékolt büntetés, amit az Európai Unió rótt ki a vállalatra úgynevezett túlzott állami segítség igénybevételével. Mi ezt megtámadtuk, de a törvények egyértelműek, a büntetést be kell fizetni - fogalmazott.
A 35 milliárdos tétel is port vert fel. Egy hete Matolcsy György jelentette be, hogy az idei költségvetési kockázatok kezelésének egyik eszköze az olajtársaság ekkora befizetése lesz. A nem egyértelmű kijelentést a Mol kommunikációs osztálya nem sokkal a miniszteri bejelentés után pontosította: az EU kötelezte az olajtársaságot ekkora összeg megfizetésére a magyar költségvetés felé, és ezt már teljesítette is a cég.
Robin Hood, Szurgut
Az energiaszektorral kapcsolatban hozott újabb különadók lehetőségéről azt mondta, hogy ebben a szektorban már van ilyen adó Robin Hood néven, ráadásul a Mol úgynevezett extrabánya-járadékot is fizet. Hozzátette: a Robin Hood-adó az év végén lejár, ezért kérdés, hogy lesz-e folytatása. Mint lapunk beszámolt róla, a nagy vonalakban kész jövő évi adócsomagban meghosszabbítanák a Robin Hood-adóként elhíresült, az energetikai szektorra kivetett különadót.
A Mol elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta, lehetősége van az államnak, hogy kivásárolja az energetikai cégből az orosz Szurgutnyeftyegazt, és hogy ha a két fél megállapodik, akkor akár létre is jöhet a tranzakció.