Mégsem próbálkozik Moszkvában Fellegi
További Magyar cikkek
Oroszország vezető energetikai csoportja, az Orosz Gáztársaság december 9-én tagjai közé vette a magyar Gas.hu Gázkereskedő Zrt.-t, írja a Napi Gazdaság. Az orosz gáztermelés 97 százalékát adó szervezet lépése meglepő fordulat, a szeptemberben Budapesten bejegyzett Gas.hu Zrt. az első magyar társaság, amely bekerült az orosz "elitbe", úgy, hogy tulajdonosi háttere még rejtélyesebb, mint az ugyanazt a márkanevet tulajdonló (gas.hu), ugyancsak orosz hátterűnek mondott EMFESZ Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft.
A több mint 500 millió forint alaptőkéjű új cég már beadta az energiahivatalnak a szükséges engedélyekre vonatkozó kérelmét. Elvileg ebben a szakaszban kiderülhet a tulajdonosi kör, amely az elemzők szerint nagy valószínűséggel ugyanahhoz az orosz érdekcsoporthoz vezet, amihez az EMFESZ háttere is, bár a "frontvonalban" nem látszik az azonos tulajdonosi háttér.
A Gas.hu Zrt. legkorábban az idei gázszezon végére kaphat engedélyt, vagyis idén az EMFESZ üzleti érdekeit aligha sérti, ugyanakkor a piacon senki sem tudja, hogy az új társaságnak mi is a célja és miért is kellett egy a piacon már ismert márkanév "újraértelmezésével" feltűnni.
Ténykérdés, hogy az EMFESZ perei kockázatossá teszik a cég által képviselt, meglehetősen jól működő gázkereskedelmi (diszkontáras, fapados gázszolgáltatás) modellt és sokan attól tartanak, hogy az EMFESZ pénzügyi és gazdasági működése közép- és hosszú távon beszűkül, így a modell fenntartásához, vagyis az orosz gáz magyarországi értékesítéséhez új szereplőre lesz szükség. Az ügy egyik kulcsa lehet esetleg a Gas.hu Zrt. megjelenése.
A teljes magyar-orosz energetikai kapcsolat azonban ezzel még nincs megoldva, a novemberi miniszterelnöki csúcstól várta a piac a nyitott kérdések lezárást.
Mivel akkor nem született egyezség – a Napi információi szerint meglepő módon el sem jutottak a Malév és az EMFESZ kérdéséig a tárgyalások –, most ismét Moszkvába ment volna tárgyalni Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter. A tervek szerinti kétnapos megbeszélésen a kormányközi vegyes bizottság orosz vezetőjével, Zubkov miniszterelnök-helyettessel próbált volna dűlőre jutni.
A keddre tervezett utazás azonban elmaradt, tudta meg az MTI. A hírügynökség beszámolója szerint "az év végi zsúfolt diplomáciai program miatt nem lehetett megfelelő időpontot egyeztetni, ezért a látogatást későbbre halasztották".
Nem lenne azonban meglepő, ha valójában nem az utazás napján derült volna ki, hogy mennyire zsúfoltak a moszkvai naptárak, és más állna a tárgyalások elhalasztása mögött. Például az, hogy továbbra sem sikerült olyan megoldást találna a két ország között feszülő problémákra, ami mindkét félnek megfelelne.
Ezt látszik alátámasztani, hogy a kiindulópont most is ugyanaz, mint Orbán Viktor novemberi, ebből a szempontból eredménytelen látogatása alkalmával: a Szurgutnyeftyegaz Mol-részvénycsomagjának sorsa. Márpedig ezen a területen a mostani Fellegi-látogatás sem kecsegtetett volna eredménnyel, mert a Szurgut-ügyet az oroszok kiemelt jelentőségűnek tartják, és nem akarják elfogadni azt, hogy a magyar fél csak részben fizessen pénzben a Mol-részvényekért, írja a Napi.
Ameddig nem jutunk dűlőre az olajügyben, addig sem az energiakérdésekben, sem a Malév ügyében nem várható előrehaladás. Holott ez utóbbi esetében gyors megoldás kellene, hiszen a nemzeti légitársaságot gyakorlatilag működésképtelenné teheti egy orosz bojkott.