Akiknek nem jött be Magyarország

2011.01.11. 15:00
Tavaly több jelentős cég is kivonult Magyarországról. A Világgazdaság Online nemzetközi vállalatok magyarországi kudarcáról közölt összeállítást. A nyolcas listán szerepel olyan, akinek az üzleti modellje nem működött, de olyan is, akinél a különadó tette be a kaput.

Jelentős nemzetközi cégek vonultak ki Magyarországról a tavalyi évben. A Világgazdaság Online szerint könnyű lenne az eseményeket a gazdasági válságra fogni, de nem ez volt az egyetlen ok: akadt érdektelenség, váratlan piaci ellenállás és egyszerű kifulladás is.

Schlecker

A 2006 elején megjelent cég jellemzően régi Azúr-üzlethelyiségeket vásárolt fel és elsősorban saját márkás termékeket árult. A lánc képtelen azonban képtelen volt úgy bedarálni a konkurens drogériákat (DM, Rossman), mint tette azt a más európai országban: a hálózat tavaly december elején jelentette be, hogy bezárja 22 magyar üzletét.

Sony

A Sony júniusban jelentette be, hogy beszünteti Gödöllőn a Blu-ray Disc és DVD lejátszók gyártását és áthelyezi azt egy malajziai üzemébe, a közép- és délkelet-európai kereskedelmi tevékenysége azonban továbbra is Magyarországon maradt. Az intézkedés 540 munkavállalót érintett.

Ryanair

A diszkont légitársaság máráprilisban bejelentette, hogy október végén kivonul, miután nem tudott megegyezni a ferihegyi repteret üzemeltető Budapest Airporttal a díjak csökkentéséről.

Credigen

A kezdetekben áruhitelekre, majd személyi kölcsönökre és hitelkártyákra is szakosodott Credigen szintén április elején jelentette be, hogy kivonul Magyarországról. A cég olyan jelentős szereplőkkel állt üzleti kapcsolatban, mint a Tesco, a Saturn vagy az Extreme Digital. A vállalat a nem elégséges nyereségtermelő képességgel okolta a kivonulást.

TDK

Tizenöt év után 2010-benadta fel a harcota japán TDK is. A cég magyar leányvállalata 1995-ben kezdte meg működését a Budapesttől 50 kilométerre fekvő Rétságon, fénykorában több mint ezer főt foglalkoztatott. 2005 végén háromszázan dolgoztak a gyárban, a bezárás előtt már csak 145 munkásnak adott állást.

Lukoil

Csak részben vonult ki hazánkból a Lukoil. A cég üzemanyag-nagykereskedelmi tevékenységét szüntette meg Magyarországon, amit az iparági különadó bevezetésével indokoltak. A 76 töltőállomásból álló hálózatukat továbbra is üzemeltetni kívánják.

UPC

Bár a UPC szolgáltatásai megmaradtak Magyarországon, a műholdas televíziózásért felelős UPC Direktet külföldre szervezte a cég. A társaság itthon 6,5 milliárdos árbevételt produkált, így távozásuk akár egymilliárd forintos kiesést is jelenthetett a magyar államnak.

Pizza Hut

A Pizza Hut még nem vonult ki, de már alig pislákol benne az élet. Az elsõ Pizza Hut étterem 1992-ben nyílt Budapesten, majd Gyõrben, Pécsett, Miskolcon és Szegeden is megjelent a cég. A csúcson csaknem kéttucatnyi Pizza Hut egység működött, év végére már csak kettő maradt.