Bejelentették a rendőrségen, hogy augusztus 25-től, azaz jövő hétfőtől a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gazdálkodók demonstrációt szerveznek az osztrák érdekeltségű Agrana vásárosnaményi feldolgozója, illetve a Rauch Hungária nyírmadai feldolgozója előtt. A két feldolgozó üzemet blokád alá vonják a termelők, megakadályozzák az áruszállítást az üzemekbe. A demonstrációt szeptember 15-ig jelentették be.
A Magosz kéri a helyi almatermelőket, hogy a demonstráció ideje alatt ne szállítsanak almát a feldolgozó üzemekbe, ugyanis ezeket a szállítmányokat is feltartóztatják. Várhatóan ezt teszik majd a demonstráló gazdálkodók azokkal a lengyel kamionokkal is, amelyek tudomásuk szerint almát szállítanak a két feldolgozó üzembe.
A gazdálkodók megbízottai csak felfüggesztették a tárgyalást, ám, ha valamiféle eredmény mutatkozik a feldolgozók tulajdonosaival történő miniszteri megbeszélés nyomán, akkor ismét visszaülnek a tárgyalóasztalhoz.
Budai Gyula megjegyezte: Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztertől a szabolcsi almatermelők képviselői ígéretet kaptak arra, hogy az agrártárca vezetője egyeztet a feldolgozók tulajdonosaival, illetve lengyel kollégájával az átvételi árakról. A magyar gazdálkodók ugyanis szeretnének az úgynevezett ipari léalmáért kilónként nettó 30 forintot kapni. Ezt az árat azonban a feldolgozók jelenleg még nem hajlandók megfizetni - mondván, hogy Lengyelországban 7-8 eurócentért veszik az árut -, 15-20 forintot kínálnak a léalma kilójáért, ugyanannyit, mint Lengyelországban.
Budai Gyula arról is beszélt, hogy pártállásra való tekintet nélkül felkérik a megyei országgyűlési képviselőket, hogy tekintélyüket latba vetve hassanak oda, hogy a szabolcsi almatermesztők megkapják a kért árat az ipari léalmáért. Arról, hogy a demonstráció mikor is kezdődik, a helyi gazdálkodók képviselői gazdagyűlésen döntenek Vásárosnaményban ma este.
Van már gyakorlatuk a demonstrálásban
Nem ez lesz az első összeütközés az agráriumban idén. Nyár elején a meggytermelők a versenyhivatalhoz fordultak, mivel szerintük a felvásárlók kartelleznek és mesterségesen alacsonyan tartják a felvásárlási árakat. A GVH azonban nem talált kartellezésre utaló jeleket.
Azután a dinnyések akcióztak, több ízben az Auchan parkolójába öntöttek sok tíz mázsa dinnyét azért, mert szintén kevesellték a felvásárlási árakat. Több kereskedelmi láncot fenyegettek, aztán több körös egyeztetések után elült a vihar.